loading...
صفحه اصلی آرشیو تماس با ما

آموزش هاستینگ

آموزش راه اندازی هاستینگ و مباحث فنی مرتبط به هاستینگ

 1. آموزش هاستینگ
 2. سایر لینوکس ها
منیجر بازدید : 0 سه شنبه 24 ارديبهشت 1398 نظرات (0)
به منظور کنترل دسترسی‌ها و سایر مسائل امنیتی در زمینه کامپیوتر بعضی از مسئولین سایت‌ها و سایر عوامل ذینفع، هزینه‌های بسیار گزافی را صرف تهیه و خرید نرم‌افزار و سخت‌افزار می‌نمایند. ولی غافل از اینکه از کنار مسائل بسیار ساده و پیش افتاده امنیتی جهت محفوظ نگه داشتن اطلاعات می‌گذرند. در این مقاله کوتاه سعی شده که به ۷ مطلب ساده و پیش پاافتاده در زمینه حفاظت اطلاعات پرداخته شود. ۷ مطلب ساده و پیش پاافتاده‌ای که با عدم رعایت آنها امکان به خطر افتادن سیستم اطلاعاتی یک سازمان وجود دارد .● خطاهای هفتگانه

۱) انتخاب اسم رمز ساده و یا اسامی رمز پیش فرض

۲) باز گذاشتن درگاه‌های(port) شبکه

۳) استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی

۴) استفاده از برنامه‌های نا‌امن و یا پیکربندی شده به‌صورت نادرست

۵) ناکافی بودن منابع و یا نامناسب بودن ارجحیت‌ها

۶) نگهداری UserIDهای قدیمی و غیرلازم و تهیه شناسه‌های عمومی

۷) به تعویق انداختن فعالیت‌های مهم در زمینه ایجاد امنیت

۱) انتخاب اسم رمز ساده و یا اسامی رمز پیش فرض

با توجه به سریع شدن پردازنده‌ها و امکان دسترسی به نرم‌افزارهایی که اسامی رمز را کشف می‌نمایند، حتی با انتخاب اسامی رمز پیچیده نیز، رمز می‌تواند شکسته شود.

با استفاده از ابزارهایی که در سیستم‌عامل Unix/Linux پیش‌بینی شده است مسئول سیستم می‌تواند اجازه تولید اسامی رمز و سایر مسائل مرتبط را کنترل نماید.

در بعضی از سیستم‌عامل‌های یونیکس فایلی با نام passwd تحت /etc/default وجود دارد که راهبر یونیکس می‌تواند با ایجاد تغییراتی در آن به کاربر اجازه ندهد که اسامی رمز ساده را انتخاب نماید. اما در لینوکس به اندازه کافی کنترل‌ بر روی اسم رمز انجام می‌گردد و می‌توان تا حدی مطمئن بود که کاربر نمی‌تواند اسامی رمز ساده انتخاب نماید.

فراموش نگردد که مسئول سایت (راهبر سیستم) این اختیار را دارد که اسامی رمز ساده‌ای را برای کاربران تهیه نماید، که این کار خطای مسلم راهبر می‌باشد. چرا که هر اسم رمز ساده دروازه‌ای برای ورود افراد مهاجم بوده و فرد مهاجم پس از وارد شدن به سیستم می‌تواند با استفاده از نقاط ضعف دیگر احتمالی و به‌وجود آوردن سر ریز بافر(Buffer Overflow) کنترل سیستم را در ‌دست بگیرد. در بسیاری از سیستم‌های فعلی Unix/Linux مجموعه امکانات PAM(Pluggable Authentication Modules) نصب بوده و توصیه اکید می‌گردد که مجموعه زیر را برای بالا بردن امنیت سیستم تحت /etc/pam.d و در فایل passwd قرار گیرد.

passwd password requisite usr/lib/security/pamcraklib.so retry=۳

passwd password required /usr/lib/security/pam_pwdb.so use_authtok
در زمان اجرای برنامه passwd، کتابخانه‌های پویا(Dynamic) با نام‌های pamcraklib.so و pam_pwdb.so به برنامه متصل شده و کنترل‌های لازم را انجام خواهند داد.

مجموعه نرم‌افزارهای craklib این امکان را به سیستم اضافه می‌نماید تا کنترل نماید که آیا اسم رمز تهیه شده توسط کاربر شکستنی است یا خیر. فراموش نگردد که فرمان passwd تابع راهبر سیستم بوده و راهبر سیستم می‌تواند اسم رمز ساده را انتخاب نماید و این عمل گناهی نابخشودنی را برای مسئول سیستم ثبت خواهد نمود. در مورد اسامی رمز پیش فرض که در نصب بعضی سوئیچ‌ها و مسیریاب‌ها وجود دارد، راهبر سیستم می‌بایست در اسرع وقت (زمان نصب) اسامی رمز از پیش تعیین شده را تعویض نماید.

۲) باز گذاشتن درگاه‌های شبکه

هر درگاه باز در TCP/IP می‌تواند یک دروازه ورودی برای مهاجمین باشد. باز گذاشتن درگاه‌هایی که محافظت نشده و یا بدون استفاده می‌باشند، به مهاجمین اجازه می‌دهد به‌ نحوی وارد سیستم شده و امنیت سیستم را مخدوش نمایند. فرمان‌های زیادی مانند finger وrwho و غیره وجود دارند که افراد مهاجم می‌توانند با اجرای آنها در شبکه و قرار دادن آدرس کامپیوتر مقصد، اسامی کاربران و تعداد زیادی از قلم‌های اطلاعاتی مربوط به کاربران را به‌دست آورده و با حدس زدن اسم رمز وارد سیستم گردند. به‌ وسیله‌ی ابزارهاییی که در سیستم‌عامل Unix/Linux وجود دارد می‌توان درگاه‌های باز را پیدا نموده و تمهیدات لازم را انجام داد. یکی از این فرمان‌ها nmap است که با اجرای این فرمان و قرار دادن optionهای لازم و وارد نمودن آدرس IP، درگاه‌های کامپیوتر مورد نظر را پیدا نموده و فعالیت‌‌های اخلال گونه را انجام داد. راهبر سیستم با اجرای فرمان netstat –atuv می‌تواند سرویس‌هایی که در حال اجرا هستند را مشخص نموده و به‌ وسیله انواع روش‌هایی که وجود دارد سرویس را غیر فعال نماید و شاید یک روش مناسب پاک کردن برنامه های سرویس دهنده و یا تغییر مجوز آن به ۰۰۰(به‌وسیله فرمان chmod) باشد. در هرحال می‌توان با فرمان chkconfig اجرای بعضی از سرویس‌ها را در زمان بالا آمدن سیستم متوقف نمود. به‌ عنوان مثال با فرمان chkconfigg –del portmap می‌توان سرویس portmap را غیرفعال نمود.

۳) استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی

توصیه می‌شود که از نرم‌افزارهایی که نسخه‌های جدید آن به دلیل وجود اشکالات امنیتی در نسخه‌های قدیمی روانه بازار شده است، استفاده شود و گناهی بس نابخشودنی است که راهبر سیستم با استفاده از نرم‌افزارهای قدیمی راه را برای سوء‌استفاده کننده‌گان باز بگذارد.

به عنوان مثال فرمان ls دارای مشکلی بوده که با قرار دادن آرگومانی خاص می‌توان سرریز بافر به‌ وجود آورده و کنترل سیستم را به‌دست گرفت. شاید در ماه گذشته بود که مجموعه نرم‌افزار مربوط به نمایش اسامی فایل‌ها و شاخه‌ها(ls , lx , lr ,….) در سایت‌های مهم قرار داده شد تا استفاده کننده‌گان لینوکس آن را بر روی سیستم خود نصب نمایند.

۴) استفاده ازبرنامه‌های ناامن و یا پیکربندی شده به ‌صورت نادرست

به‌ دلیل مسائل خاصی بعضی از سیستم‌ها نیاز به مجوزهای خاص داشته و اعمال مجوزها می‌تواند مسائل غیرقابل پیش‌بینی را به‌وجود آورد و ضمناً با پیکربندی نامناسب نرم‌افزار، راه برای سوءاستفاده کنند‌گان باز خواهد شد.

به‌ عنوان مثال نرم‌افزارهایی وجود دارد که برای اجرا شدن، مجوز s (Set UserID) را لازم داشته و این مجوز در حالتی که صاحب فایل اجرایی root باشد، بسیار خطرناک است. فرمانی که این اجازه را دارد با اجرای فراخوان‌های سیستم(System call) مانندsetid تغییر مالکیت داده و قدرتroot را کسب می‌نماید و راهبر سیستم می‌بایست تاوان این گناه نابخشودنی را نیز بدهد.

به عنوان مثال استفاده از FTP و telnet که اطلاعات را عیناً بر روی شبکه منتقل می‌نمایند، می‌تواند نگرانی‌هایی را برای مسئول سایت به‌ وجود آورده و شاید راه‌اندازیsshd(secure shell daemon) بتواند کمی از گناهان مسئول سیستم بکاهد و در مورد پیکربندی نادرست فایل‌ها بتوان نامی از فایل .rhosts برد که مجوز نادرست می‌تواند باعث لو رفتن اسم رمز گردد. بد نیست به‌ وسیله فرمان find اسامی فایل‌هایی که مجوز s را داشته کنترل نموده تا خدای ناکرده برنامه اجرایی با مجوز s در سیستم اضافه نگردد.

ضمناً مسئول سیستم در اجرای دستور mount نیز می‌بایست دقت فراوان داشته باشد تا برنامه‌هایی که مجوز s بر روی سی‌دی و فلاپی وجود دارد، اجرا نگردد.

۵) ناکافی بودن منابع و یا اختصاص دادن ارجحیت نامناسب

کم نمودن هزینه‌های مربوط به امنیت و عدم آموزش‌های لازم و تهیه ننمودن نرم‌افزارهای بازدارنده می‌تواند تعدادی مسائل غیرقابل پیش‌بینی به وجود آورد. مخصوصاً جابجایی اولویت‌های هزیه نمودن اعتبارات می‌تواند امنیت سیستم را خدشته‌دار نماید. لازم به یادآوری است که این مطلب فنی نبوده و مدیریتی می‌باشد ولی راهبر سیستم می‌بایست مرتباً نکات لازم را در این زمینه به مقامات مسئول گوشزد نماید تا مدیریت ارشد سازمان بیش از بیش به اهمیتِ امنیت پی برده و هزینه‌های لازم را تامین نمایند. عدم اطلاع رسانی مسؤول سایت دراین زمینه به مدیریت‌های مافوق که احتمالاً در این زمینه نیز تخصصی ندارند، گناهی نابخشودنی است.

۶) نگهداری UserIDهای قدیمی و غیرلازم و تهیه شناسه‌های عمومی

نگهداری UserIDهای قدیمی و شناسه‌هایی مانند TEST می‌تواند معضلات زیادی را به وجود آورده و امکان سوء استفاده را بالا برد. تهیه‌ی شناسه‌های عمومی نیز به دلیل نامشخص بودن هویت اصلی کاربر می‌تواند مشکل‌زا باشد.

مسؤول سایت می‌بایست رویه‌ای را برای کشف UserID های غیر فعال اتخاذ نماید و به‌ وسیله‌ی هر روشی که صلاح می‌داند پس از تهیه فایل پشتیبان لازم، UserIDهای غیرفعال را در مقاطع معینی متوقف نماید و شاید یکی از بهترین روش‌ها برای این کار عوض نمودن اسم رمز باشد. به عنوان مثال به وسیله دستور زیر می‌توان UserID با نام someone را غیر فعال نمود:

chmod ۰۰۰ /home/someone
تولید UserID های عمومی مانند test و guest و غیره که مورد علاقه بسیاری از مهاجمین است، یکی از گناهان غیرقابل بخشش راهبر سیستم می‌باشد.

۷) به تعویق انداختن فعالیت‌های مهم در زمینه ایجاد امنیت

با کم اهمیت دادن مسائل حفاظتی از جمله عدم نصب ترمیم‌ها(Patch) و عدم تهیه فایل‌های پشتیبان، می‌توان گفت که مسئول سیستم تیر خلاص را به کامپیوتر تحت الحفظ خود شلیک نموده است و چنان گناهکار خواهد بود که بخشش جایز نمی‌باشد.
منیجر بازدید : 4 جمعه 23 فروردين 1398 نظرات (0)
Mail Service-mail server, نصب و پیکربندی میل سرور در لینوکس: E-Mail
ٍElectronic Mail تبادل پیام ها و فایلهای کامپیوتری از طریق یک شبکه ارتباطی, مثلا یک شبکه محلی یا اینترنت بین کامپیوترها یا پایانه ها

Mail Server
یک سرویس است که مبادله میلها بصورت locally و یا remotly میپردازد.مثالهایی که برای mail server میتوان ذکر کرد عبارتند از send mail,Qmail server,postfix

Mail Client
یک سرویس و یا برنامه است که برای فرستادن و یا دریافت mail استفاده میشود.بطور مثال mail,mutt,piane,elm,evalution

Mailing Protocols

SMTP - Simple Mail Transfer Protocol
یک پروتکل برای ارسال پیامها از یک کامپیوتر به یک کامپیوتردیگر در یک شبکه می باشد.از این پروتکل در اینترنت برای هدایت پست الکترونیکی استفاده می شود
شماره پورت این پروتکل 25 است

POP3-Post Office Protocol
پروتکلی برای سرویس دهند هایی در اینترنت که پست الکترونیکی را دریافت و ذخیره نموده و به سرویس گیرنده های کامپیوترهایی که به سرویس دهنده ها متصل می شوند انتقال می دهند تا بتوانند آنها را Download ,Upload نمایند
شماره پورت این پروتکل 110 است

IMAP4 -Internet Message Access Protocol 4
روشی برای یک برنامه پست الکترونیکی جهت دستیابی به پیامهای پست الکترونیکی و تابلوی اعلانات ذخیره شده در یک سرویس دهنده پستی.
شماره پورت این پروتکل 143 است
ابتدا به تنظیمات DNS می رویم و MX را که به معنی Mail eXcahnge است را تنظیم می کنیم #vi /var/named/chroot/name/localhost.zone
pooya.com IN MX 10 www.pooya.com MUA(Mail USer Agent)
پیغام ها را به MTA(Mail Transport Agent) عبور می دهد
MTA مسئولیت تحویل پبامهای پست الکترونیکی را برعهده دارد.هر MTA پس از دریافت یک پیام ,آن را به طور موقت ذخیره می نماید و سپس تحویل می دهد و یا به MTA دیگر هدایت می کند
دومین MTA پیغام را به MDA(Mail Delivery Agent) عبور می دهد و سپس کاربر پیغام را دریافت می کند

mail ها در این مسیر ذخیره می شوند #var/mail/username demon میل سرور , sendmail نام دارد

فایلهای پیکربندی اصلی
اصلی ترین فایل پیکربندی برای sendmail /etc/mail/sendmail.cf است
زمانی که sendmail توسط یک برنامه کاربر فراخوانده شود etc/mail/submit.cf استفاده می شود و معمولا احتیاجی به تغییر ندارد

پیکربندی sendmail با زبان ماکرو M4 است
M4 یک زبان ماکرو است که میتواند به تنظیم فایل sendmail.cf کمک کند
پیکربندی پیش فرض sendmail , از طریق M4 ویزه در etc/mail/sendmail.mc ایجاد شده است

از فرمان ذیل به منظوز روشن کردن sendmail استفاده می کنیم #chkconfig sendmail on

به سراغ فایل sendmail می رویم و تغییرات ذیل را انجام می دهیم #vi /etc/mail/sendmail.mc
DAMEON-options(port=SMTP,Addr=127.0.0.....
تبدیل می شود به
dnl#DAMEON-options(port=SMTP,Addr=127.0.0.....

اگر برای نام کاربران alias و یا همان نام مستعار داشته باشیم می توانیم در شاخه زیر آنها را اضافه کنیم : #vi /etc/mail/virtusertable بطور مثال نام po را برای pooya و eliya را برای ali قرار می دهیم : [email protected] pooya
[email protected] ali

در مسیر روبرو اقدام به اضافه کردن نام alias برای کاربران می کنیم : #vi /etc/aliases
suport:postmaster
po: pooya
eliya: ali آدرس ذیل برای تائید و یا رد email های رسیده استفاده می شود : #vi /etc/mail/access
192.168.10.1 RELAY
pooya.com RELAY

تغییرات زیر را می دهیم : #vi /etc/dovecot.conf
# را از خط زیر حذف می کنیم
#protocol=imp impas
prortocol=pop3 pop3s

با فرمان های ذیل فایل را update می کنیم . #makemap hash /etc/mail/vitusertable.db < /etc/mail/virtusertable
#cd /etc/mail
mail#m4 sendmail.mc >sendamil.cf این فرمان micro file را به configuration file , update می کند.
بوسیله فرمان mail یک email به کاربری با نام user1 می فرستیم.توجه کنید با ctr+d ای میل فرستاده می شود. #mail user1
subject:test
hi
how are you my friend?
ctr+d اکنون به سیستم کاربر user1 می رویم و با تایپ فرمان mail متن پیغام را مشاهده می کنیم.به منظور replay از حرف r و از d به منظور پاک کردن متن استفاده می کنیم.


منبع : ## COMPUTER NETWORKS -
منیجر بازدید : 4 دوشنبه 06 اسفند 1397 نظرات (0)
دراین مقاله سعی شده تا اطلاعات و ساختاری برای آنها که با KDE و پروژه ی آن تازه آشنا شده اند فراهم گردد. تصور ما بر این است که دامنه وسیعی از موضوعات مرتبط با KDE و پروژه ی آن راپوشش داده ایم و امیدواریم که بتوانید از پروژه ی KDE و گسترش و رشد آن درک و تصویری صحیح کسب نمایید .

نگاه کلی
محیط KDE نرم افزار قدرتمند رومیزی است که ﺑﻪ ﻁﻮﺭ ﺷﻔﺎﻑ ﺩﺭ شبکه ﻛﺎﺭ ﻛﺮﺩﻩﻭ برای کاربران ایستگاههای کاری یونیکس طراحی شده است. KDE بدنبال رفع نیاز به یک محیط آسان برای ایستگاههای کاری یونیکس است ، مانند آنچه در سیستم عامل کامپیوترهای اپل و یا ویندوز می بینید. ما معتقدیم که امروزه بهترین سیستم عامل موجود یونیکس است . اگرچه عدم وجود یک محیط آسان ، مانعی است بر سر راه گسترش استفاده از این سیستم عامل تابعنوان یک سیستم مرسوم در منازل و دفاتر کار مورد استفاده قرار گیرد، در واقع یونیکس ، برای افرادی که در زمینه تکنولوژی اطلاعات بصورت حرفه ای فعالیت دارند یک سیستم عامل بی همتاست و هنگامی که صحبت ازقابلیت اطمینان ، اندازه پذیری و در دسترس بودن به میان باشد هیچ رقیبی برای یونیکس یافت نمی شود . یونیکس بازار سیستم های Server را هدف قرار داده و بهترین بستر برای انجام امور حرفه ای و عملی است . بدون یونیکس اینترنت وجود نداشت ، ولی یونیکس برای کاربران میانی کامپیوتر مناسب نیست . گرچه این عبارت با وجود نسخه هایی از آن از قبیل GNU/Linux ، FreeBSD و NetBSD که برروی اینترنت موجود هستند و هر کدام در اندازه پذیری و قابلیت اطمینان ﺑﻰ ﻧﻆﻴﺮ ﻫﺴﺘﻨﺩ، عبارتی کاملا صحیح نیست .

KDE قالبی برای ایجاد و گسترش برنامه های کاربردی
تولید نرم افزار در یونیکس X11 کار بسیار سخت و زمانگیری بود. KDE متوجه این موضوع می باشد که ارزش یک بستر نرم افزار بر پایه ی کاربردهای پیشرفته و مناسبی است که در آن برای کاربران نهایی در نظرگرفته می شود. بر این اساس ، پروژه KDE بستر تولید برنامه های اسنادی درجه اولی را بهمراه پیاده سازی پیشرفته ترین فن آوری ها در این زمینه فراهم آورده و بدین ترتیب خود را در صف اول ﺭﻗﺎﺑﺖ با محصولات پرکاربری از قبیل فن آوری MFC/COM/Activex شرکت میکروسافت قرارداده است . مجموعه ی فن آوری اسنادی KDE KPart ، به برنامه نویسان این قابلیت را می دهد که نرم افزارهای سطح بالا و پیشرفته ای را با این فن آوری به سرعت ایجاد نمایند .

KDE و مجموعه نرم افزارهای اداری
با بهره گیری از محیط ایجاد برنامه در KDE تعداد زیادی برنامه ی کاربردی برای این محیط ایجاد شده. گروهی از این برنامه ها در ﺑﺨﺶ ﭘﺎﻳﻪﺍﻯ KDE ﺩﺭﺩﺳﺘﺮﺱﻫﻤﮕﺎﻥ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﻧﺪ. هم اکنون KDE در حال تولید و تکمیل یک مجموعه نرم افزار اداری ، مبتنی بر فن آوری KDE KPart است که شامل یک نرم افزار صفحه گسترده ، یک نرم افزار ارایه کننده (Presentation) ، یک سامان دهنده (سررسید) و نرم افزار پست الکترونیک و غیره می باشد KPresenter نرم افزار ارایه دهنده ی KDE با موفقیت در بسیاری ازسمینارها و جلسات برای نمایش و ارایه مطلب بکار گرفته شده است .

شما را دعوت می کنیم تا در مورد موضوعات زیر به مطالب مفصل تری توجه کنی
پروژه ی KDE
چرا به KDE نیاز است ؟
KDE از نگاه کاربر
وضعیت فعلی گسترش استفاده از KDE
مختصری از تاریخچه KDEحقایق و توانایی های KDE
کنترل پروژه KDEمدل گسترش KDE
فلسفه و هسته مرکزی KDE
نگارش Qt (از رده خارج شده )
جهانی شدن KDE
KDE از نگاه طراحان و برنامه نویسان
Koffice

KDE یک سفر هیجان انگیز
از اواخر دهه ی ۶۰ میلادی که یونیکس، در آزمایشگاه های شرکت بل زاده شد، تا به امروز، این سیستم همواره به قدرت و پایداری مداوم معروف بوده است. در تمامی این سال ها یونیکس بر روی رایانه های Mainframe و کارگزارهای پیشرفته حکمرانی کرده است. اگر یونیکس نبود، امروزه اینترنت وجود نمی داشت. TCP/IP ، پست الکترونیکی، و بسیاری دیگر از قراردادها و برنامه هایی که امروزه مورد استفاده ی کاربران رایانه هستند، با یونیکس متولد شدند و رشد یافتند. اما، در تمام این دوران، استفاده از یونیکس هیچگاه برای کاربران معمولی رایانه آسان نبود. استفاده از یونیکس نیازمند دانش نسبتا بالای رایانه بود، و بر عکس ویندوز یا مکینتاش، محیط گرافیکی جذابی برای آن وجود نداشت. تلاش های شرکت هایی همانند Wind River و NEXT Step نیز در راه ساده کردن یونیکس نتیجه نداد؛ این عوامل، جنگ یونیکس ها با یکدیگر، و یک سری دادگاه های حقوقی از طرف شرکت AT&T دست در دست هم داده، گسترش یونیکس در بازار رایانه های خانگی را متوقف کرده و راه را برای ویندوز مهیا ساختند .
در این حال بود که پروژه ی KDE در اواخر سال ۱۹۹۶ به وجود آمد. اهداف KDE عبارت بودند ازآماده سازی بستری مناسب برای نوشتن نرم افزار برای یونیکس و گنو/لینوکس؛ و فراهم کردن محیط گرافیکی جذاب برای ایستگاه های کاری یونیکس و گنو/لینوکس . KDE در ابتدا یک پروژه ی عمدتا آلمانی بود، که به مرور زمان گسترش یافت و امروزه بدل به شبکه ای از مهندسان نرم افزار معتقد به نرم افزار آزاد در سراسر جهان شده است. KDE که مخفف "K Desktop Environment" می باشد، با پیشرفت خیره کننده اش طی سال های اخیر، تبدیل به تاج طلایی پروژه های نرم افزار آزاد گردیده است، به گونه ای که جدیدترین نسخه ی آن یعنی نسخه ی ۱/۳ هم از نظر زیبایی و چشم نوازی، و هم از نظر قابلیت و کارایی با محیط های ویندوز و مکینتاش رقابت می کند، و به اعتقاد بسیاری، حتی از آن ها پیشی گرفته است .
محیط میزکار KDE شامل برنامه ها و نرم افزارهای گوناگون و متنوعی می باشد. نرم افزار های شبکه، برنامه ی FTP ، پست الکترونیکی (KMail) و گفتگوی مستقیم (Kopete) ؛ نرم افزارهای گرافیکی و ویرایش تصویر (Kontour) ، پخش موسیقی (noatun) ، پخش فیلم (!aKtion) و کار با دوربین های دیجیتال (Kamera) و پویشگر (Kooka) و چاپگر (Kdeprint) ، نرم افزار های مدیریت سیستم همانند مرکز کنترل، مرورگر صفحات وب (Konqueror) ، نرم افزارهای دورنما (KFax) ، طراحی صفحات وب (Quanta) ، محیط برنامه نویسی (KDevelop) ، تعدادی بازی (Kdegames) ، نرم افزارهای آموزشی (Kdeedu) ، و یک مجموعه ی کامل نرم افزارهای اداری (KOffice) شامل واژه پرداز (KWord) ، صفحه گسترده (KSpread) ، نمایش KPresenter و بسیاری نرم افزار های دیگر، محیطی کامل را برای کاربران فراهم کرده اند .
با توجه به سرعت پیشرفتی که KDE از خود نشان داده است، پیش بینی آینده ی آن کاری بس دشوار است. به تازگی دولت آلمان طی پروژه ای با نام Kroupware ، اقدام به اضافه کردن پاره ای امکانات به KDE کرده است. سایر دولتهای اروپایی نیز همگی مشغول بررسی KDE می باشند. شرکت Apple برای ساخت مرورگر جدید خود به نام Safari ، از مرورگر Konqueror ، استفاده کرده و پیشرفت های خود به این مرورگر را در اختیار پروژه ی KDE قرار داده است . همگی نشانه ها بیانگر آن است که آینده ی درخشانی در انتظار این پروژه می باشد وسناریوی "یونیکس سخت است" دیگر صادق نیست. ترکیب KDE/لینوکس آماده ی فتح رایانه های رومیزی می باشد .

فارسی KDE چیست؟
پروژه ی فارسیKDE از آنجا شروع شد، که تعدادی عاشق لینوکس و نرم افزار آزاد متوجه شدند که در لیست زبان های محیط گرافیکی محبوب آن ها یعنی KDE ، جای فارسی خالی است. در سال ۱۹۹۹، مدیر پروژه ی فارسی KDE با مسؤلین KDE تماس گرفت و مشخص شد که KDE هنوز از زبان های راست به چپ، مانند فارسی، پشتیبانی نمی کند. برنامه نویسان KDE در آن زمان گفتند که با عرضه ی نسخه ی ۳.۰KDE ، این پشتیبانی صورت خواهد گرفت. در آن زمان، طرح صفحه کلید امروزی لینوکس با پیروی از مصوبات شورای عالی انفورماتیک کشور طراحی شد، و همچنین پشتیبانی زبان های راست به چپ در KDE نیز فعال گردید. با عرضه ی نسخه ی ۳.۰ KDE در ماه می سال ۲۰۰۲، کار ترجمه ی KDE شکل جدی به خود گرفت .
لازم به ذکر است که تا کنون تنها قسمت اولیه، یعنی پایه ی ۳.۱KDE به فارسی ترجمه شده است. هر چند که خود همین پایه، شامل تعداد زیادی نرم افزار، و تقریبا مهمترین نرم افزارهای KDE می شود، اما هنوز تعداد بسیاری از نرم افزارهای KDE ترجمه نشده باقی مانده اند، برای نسخه ی ۳.۲ KDE ، قرار است تعداد بیشتری از نرم افزارهای KDE ترجمه شده، و همچنین سیستم تقویم جلالی (هجری شمسی) به آن افزوده گردد .


KDE یک محیط رومیزی
با وجود KDE هم اکنون محیطی قدرتمند و آسان برای یونیکس وجود دارد . بهمراه یک نسخه ی رایگان از یونیکس نظیر Linux ، مجموعه Unix/KDE بستری کاملا رایگان برای همگان فراهم می آورد که می توان از آن استفاده نموده و یا حتیﻛﺪ آنرا تغییر دهند. گرچه همواره ، موقعیت رشد و گسترش وجود دارد ولی براین باور هستیم که در وضعیت فعلی هم به ﺟﺎﻳﮕﺎﻩ مناسبی در میان سیستم عامل های تجاری رومیزی دست یافته ایم . امیدواریم که ترکیب یونیکس و KDE محیطی را که سالها حرفه ای ها و دانشمندان از آن استقبال کرده اند را در سطح کاربران متوسط هم فراهم نماید .
منیجر بازدید : 5 چهارشنبه 26 دي 1397 نظرات (0)
سلام خدمت همه دوستان عزیز . امیدوارم که حالتون خوب باشه .
دوستان قبل از شروع آموزش در رابطه با این آموزش ها باید به عرضتون برسونم که از من نیست. آموزش هایی که در این دوره میکروتیک قرار داده خواهند شد از آقای احسان سونی دانشجوی کارشناسی کامپیوتر - نرم افزار می باشد. اینقدر قشنگ توضیح داده شد من دلم نیومد این آموزش ها را تو Webhostingtalk قرار ندم.
خوب این موضوعی بود که باید بهتون میگفتم بریم سراغ آموزش .


فصل اول : آشنایی با روتر میکروتیک و نصب سیستم عامل میکروتیک

معرفی میکروتیک

میکروتیک نام تجاری شرکت تولید کننده تجهیزاتی است که معمولا به همین نام خوانده می شود.شرکت میکروتیک در کشور Latvia (شرق اروپا) فعالیت می کند.این شرکت در سال 1995 توسط دو دانشجوی MIT آمریکا به وسیله ی نگارش سیستم عامل میکروتیک به این نام گذاشته شد.همزمان با شکل گیری استانداردهای 802.11 و توسعه سخت افزاری این سیستم قابلیت وایرلس نیز به آن افزوده شد و به دلیل استقبال کاربران ، این شرکت سیستم عاملی مبتنی بر کرنل لینوکس ( Linux 2.6 ) بنام Mikrotik Router OS را ارائه داد.

ویژگی های MikroTik Router OS

از ویژگی های Mikrotik ارایه سرویس هایی مانند Routing,Wireless,Hotspot,BandWidth Manager,Tunnels and ***,… بر روی لایه 3 می باشد که دیگر نیازی به لایه های بالاتر ندارد و این ویژگی در بالا بردن کیفیت و Performance سیستم تاثیر دارد.
یکی دیگر از ویژگی های میکروتیک پایداری آن است.میکروتیک همانند یک روتر قوی از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نیاز به هیچگونه Login یا استارت کردن هر نوع سرویس برخوردار است.
سیستم عامل میکروتیک دارای چندین سطح مجوز یا License Level می باشد.هر سطح مجوز ویژگی های بیشتری نسبت به سطوح قبلی دارد ویژگی هایی مانند :
- امکان مدیریت کاربران بیشتر
- رفع مشکلات مجوزهای قبلی
- اضافه شدن امکانات جدید
- و ...
امروزه مجوزهای سطح 3و 4و 5و 6 برای میکروتیک قابل ارائه می باشد چرا که سطح صفر به عنوان نسخه Demo و سطح یک آن نسخه ی انتقالی از نسخه قدیمی 2.8 (Free) به بعد بود.
بود.به منظور ارتقای عملکرد این سیستم باید لایسنس هر ویژگی را دریافت کرد تفاوت این سطوح را در جدول زیر میتوان مشاهده کرد :

1.1.jpg

نقطه ی قوت دیگر میکروتیک به صرفه بودن آن نسبت به نمونه های مشابه است در ضمن برروی تمامی روتربردهای آن نسخه ای از Router OS نصب می باشد.
تجهیزات شرکت میکروتیک به دو دسته نرم افزاری بنام Router OS و سخت افزاری بنام Routerboard تقسیم میشوند. Router OS میکروتیک برروی یک کامپیوتر پنتیوم 3 نیز قابل نصب می باشد و میتوان اعمالی مانند NAT,Firewall,Filtering را روی آن کامپیوتر انجام دهیم.

نصب سیستم عامل میکروتیک بر روی VmWare Workstation

نحوه ایجاد ماشین مجازی

از منوی File گزینه New Virtual Machine… را انتخاب میکنیم و در صفحه ی بعد برای اینکه مشخصات ماشین مجازی را طبق نیاز تغییر دهیم گزینه ی Custom را انتخاب میکنیم.

1-2.jpg1-3.jpg


در این مرحله دستگاهی که حاوی نصب سیستم عامل مورد نظر می باشد را انتخاب میکنیم.
- چنانچه سیستم عامل بر روی DVD باشد گزینه اول را انتخاب میکنیم.
- چنانچه سیستم عامل به صورت فایل iso گزینه دوم را انتخاب میکنیم.
- چنانچه بخواهیم بعد از آماده سازی ماشین مجازی دستگاه را مشخص کنیم گزینه سوم را انتخاب میکنیم.


1-4.jpg1-5.jpg

در این مرحله نوع سیستم عاملی که بر روی این ماشین قرار است نصب شود و نسخه ی آن را انتخاب میکنیم.
نکته : برای نصب میکروتیک سیستم عاملی از نوع Linux انتخاب میکنیم.
در مرحله بعد یک نام برای ماشین مجازی در نظر گرفته می شود و در قسمت Location مسیر نصب فایل های مورد نیاز را مشخص میکنیم.


1-6.jpg1-7.jpg

میزان پردازنده ای که می خواهیم به ماشین مجازی اختصاص دهیم را مشخص می کنیم.
در مرحله بعد میزان RAM مورد نیاز برای ماشین مجازی را مشخص می کنیم.


1-8.jpg1-9.jpg

نوع کارت شبکه را مشخص میکنیم.
نوع کارت شبکه را Host Olny قرار میدهیم تا بتوانیم از طریق سیستم عامل اصلی خودمان به Router OS دسترسی پیدا کینم.
در مرحله بعد نوع کنترلر ماشین را تعیین کرده ، تنظیمات پیش فرض را انتخاب میکنیم.


1-10.jpg1-11.jpg

برای ایجاد یک دیسک مجازی جدید برروی این سیستم گزینه اول را انتخاب میکنیم و چنانچه بخواهیم از فایل های دیسک های مجازیکه از قبل ایجاد شده باشد استفاده کنیم گزینه دوم را انتخاب میکنیم.
در مرحله ی بعد دیسک مجازی را انتخاب میکنیم.برای نصب میکروتیک از دیسک IDE باید استفاده شود.
نکته : Mikrotik OS های قدیمی با هاردهای Sata,Iscasi مشکل داشت و فقط با IDE کار میکرد اما این مشکل در Mikrotik OS های جدید رفع شده است.


1-12.jpg1-13.jpg

میزان فضای دیسک مجازی را انتخاب میکنیم.چنانچه گزینه Allocate all Disk Space را به حالت انتخاب در بیاورید تمام فضای مشخص شده را از روی سیستم اصلی برای فایل های نصب میکروتیک رزرو می کند.
در مرحله بعد یک نام برای فایل نصب میکروتیک در نظر گرفته و به مرحله بعد میرویم.


1-14.jpg1-15.jpg

در این مرحله خلاصه ای از تنظیمات انجام شده نمایش داده می شود
در مرحله بعد بر روی گزینه Power on this virtual machine کلیک میکنیم تا مراحل نصب سیستم عامل میکروتیک آغاز شود.


1-16.jpg1-17.jpg


منیجر بازدید : 35 پنجشنبه 29 شهريور 1397 نظرات (0)
فصل شانزدهم : EOIP Tunnel

بخش اول :


EOIPمخفف کلمه Ethernet Over Internet Protocol می باشد که توسط شرکت میکروتیک معرفی شده است.بنابراین Open Standard نیست و در سیستم عامل های دیگر اعم از سیسکو و ویندوز و .... این مدل تانل وجود ندارد.

EOIP را می توانیم به دو صورت پیاده سازی کنیم : بصورت لایه دو و به صورت لایه سه ، در ادامه به کانفیگ هر دو خواهیم پرداخت.

کاربرد EOIP Tunnel زمانی است که بخواهیم دو شبکه را با هم یکپارچه کنیم به طوری که هر شبکه در یک Broadcat Domain باشند و از منابع موجود در هر شبکه ، از راه دور بهره ببریم.در این حالت چنانچه در یکی از شبکه ها یک DHCP سرور وجود داشته باشد شبکه دیگر که با استفاده از این پروتکل به آن متصل شده است می تواند از آن سرور ، سرویس بگیرد.برای استفاده از EOIP باید روترهای میکروتیک به یکدیگر Tunnel بزنند . این Tunnel برروی بستر اینترنت برقرار می شود و سپس با استفاده از Bridge بین Tunnel برقرار شده و کارت شبکه روتر که به سمت شبکه داخلی است ارتباط برقرار می کنیم.


سناریو 1 : هدف از بررسی این سناریو ، پیاده سازی پروتکل EOIP بصورت لایه 3 می باشد.

1.jpg

2.jpg
انتساب IP به کارت های شبکه روترها :

روتر R1 :

3.jpg

روتر R2 :

4.jpg


روتر R3 :

5.jpg
تعریف Default Route در روتر R1 :

6.jpg

تعریف Default Route در R3 :

7.jpg
ایجاد Nat در روتر R1 برای اینکه کلاینت ها به اینترنت دسترسی داشته باشند:

8.jpg
9.jpg

ایجاد Nat در روتر R3 برای اینکه کلاینت ها به اینترنت دسترسی داشته باشند:

10.jpg
11.jpg

تعریف کارت شبکه مجازی EOIP در روتر R1 :

برای اینکار از منوی اصلی برروی Interface کلیک کرده و از پنجره باز شده به تب EOIP Tunnel رفته بر روی Add کلیک می کنیم و تنظیمات زیر را انجام می دهیم :

Name : یک نام برای کارت شبکه مجازی IPIP انتخاب می کنیم.
Remote Address : آدرس IP مربوط به روتر مقصد مشخص می شود.
Tunnel ID : در این قسمت باید یک شماره برای Tunnel وارد کنیم که بصورت پیش فرض 0 می باشد.این شماره باید در دوتا روتر یکی باشد وگرنه ارتباط برقرار نمی شود.

*نکته : در صورتی که چند EOIP Tunnel ایجاد کرده ایم نباید Tunnel ID آنها با هم یکسان باشد.

12.jpg

انتساب IP به کارت شبکه مجازی در روتر R1:

13.jpg

تعریف کارت شبکه مجازی EOIP در روتر R3 :

14.jpg
انتساب IP به کارت شبکه مجازی در روتر R3 :

15.jpg

تعریف Static Route در روتر R1 :

برای برقراری ارتباط کلاینت های موجود در Lan-1 با کلاینت های موجود در Lan-2 در روتر R1 ، Static Route زیر را تعریف می کنیم.

16.jpg

تعریف Static Route در روتر R3 :

برای برقراری ارتباط کلاینت های موجود در Lan-2 با کلاینت های موجود در Lan-1 در روتر R3 ، Static Route زیر را تعریف می کنیم.

17.jpg

تنظیمات کلاینت :

طبق سناریو به کلاینت ها IP اختصاص می دهیم و برای تست ارتباط از دستور Ping استفاده می کنیم.

18.jpg
19.jpg

در قسمت بعد با انجام یک سناریو دیگر از این فصل همراه ما باشید

پیروز و سربلند باشید
منیجر بازدید : 31 يكشنبه 18 شهريور 1397 نظرات (0)
با سلام
در این قسمت به آموزش نصبPC-BSD 1.3.01 میپردازیم اول از همه ما باید یک توزیع از سیستم عامل PCBSD پیدا کنیم برای این کار میتوانید از فروشگاه ما این دیسک را تهیه کنید یا میتوانید از طریق خود سایت PCBSD در قسمت دانلود www.pcbsd.org/?p=download و یا از لینک روبرو hackerz.ir - hackerz Resources and Information. This website is for sale! این دیسک را دانلود کنید .
1.برای شروع اول دیسک 1 PCBSD را درون دستگاه بگذارید و سیستم را یک بار ریستارت کنید
2. پس از ریستارت سیستم شما توسط دیسک بوت میشود و وارد نصب میشود مانند عکسهای زیر3. بعد از اینکه شما این مراحل را طی کردید به قسمتی میرسید که در آن تنظیماتی برای ورود به قسمت نصب گرافیکی میباشد , شما باید در این قسمت بر روی گزینه install کیلیک و یا enter کنید تا وارد نصب گرافیکی شود , مانند عکس زیر

4. بعد از اینکه شما وارد نصب شدید در قسمت اول که در آن تنظیماتی مانند زبان نوشتن و زمان و منطقه زمانی خود را تعیین کنید و بعد از اینکه تنظیمات را کامل کردید بر روی گزینه next کلیک کنید .

5. پس از این قسمت شما وارد قسمتی جدید میشوید که در این قسمت از شما سوال میشود که آیا این میخواهید PC-BSD را کامل از نو نصب کنید تا میخواهید آن را ریپیر و آپدیت کنید که شما اگر اولین بار است که از این سیستم میخواهید استفاده کنید گزینه اول یعنی Fresh install را انتخاب و بر روی دکمه next کلیک کنید و یا اگر قبلا این سیستم بر روی کامپیوترتان نصب است و میخواهید آن را آپدیت و یا ریپیر کنید گزینه System update/Repair را انتخاب و بر روی دکمه next کلیک کنید

6. در قسمت بعد از شما سوال میشود آیا این سیستم عامل را برای منزل و یا برای محله کارتان میخواهید یا برای سرور اگر برای منزل و محله کارتان گزینه Workstation را انتخاب کنید و اگر برای سرور گزینه server را انتخاب و سپس بر روی دکمه next کلیک کنید

7 . در قسمت بعد لیساس pcbsd است که شما باید برای موافقت خودتان و ادامه نصب بر روی i agree تیک کنار آن را فعال کنید و سپس بر روی دکمه next کلیک کنید تا به قسمت بعد بروید .

8. در این قسمت شما باید رمز عبور و نام کاربری و رمز عبور admin را مشخص کنید پس از تکمیل کردن قسمت های خالی گزینه Add کلیک کنید و سپس بر روی گزینه next کلیک کنید تا به قسمت بعدی بروید .

9 . این قسمت برای پارتیشن بندی سیستم شماست که باید شما پارتیشن بندی خود را به سیستم پارتیشن بندی PCBSD تغییر دهید برای این کار مانند عکس های زیر عمل کنید


10. در این قسمت سیستم نصب اعلام آمادگی نصب میکند که شما باید فقط بر روی دکمه next کلیک کنید

11. سیستم در حال نصب میباشد باید چند دقیقه صبر کنید تا نصب پایان یابد

12 . تبریک میگویم سیستم شما کامل نصب شد دیسک را از درون کامپیوتران در بیاورید و بر روی گزینه ریستارت کلیک کنید و بعد سیستم شما ریستارت میشود و بعد وارد سیستم PC-BSD میشوید .
منیجر بازدید : 55 دوشنبه 12 شهريور 1397 نظرات (0)
احتمالا برایتان پیش آمده که به سبب وجود مشکل و عدم کارکرد بهینه سرویسی از فرد با تجربه ای تقاضای کمک یا مشورت کرده اید و فرد متخصص برای تصمیم گیری از شما درخواست میکند که خروجی برخی دستورات را برایش ارسال کنید , در چنین شرایطی برای انجام این کار 2 راه پیش رو دارید :
1- استفاده از "<" که خروجی دستورات را همانند شکل شماره 1 به یک فایل ارسال میکند و هیچ گونه خروجی را بر روی صفحه نمایش نمیدهد.استفاده از این کاراکتر برای اجرای دستورات در پس زمینه و زمانیکه ما خواهان این هستیم خروجی دستورات را بعد مطالعه کنیم و در زمان اجرای برنامه هیچ گونه خروجی بر روی صفحه نمایش نداشته باشیم توصیه میشود.
استفاده از "<" باعث میشود اگر از قبل فایلی هم نام با نامی که ما مشخص کرده ایم وجود داشته باشیم , محتویات قبلی پاک و دوباره بازنویسی شود.برای پرهیز از این کار و بعبارت بهتر اضافه کردن خروجی به انتهای یک فایل میتوانیم از "<<" استفاده کنیم.


2-استفاده از دستور tee که برخی کمبودهای که در حالت قبل وجود دارد را برطرف میکند, از قبیل :
فرستادن خروجی به چنیدن فایل بصورت همزمان و مشاهده خروجی بر روی صفحه نمایش همزمان با فرستادن به فایل.
برای استفاده از این دستور همانند شکل شماره 2 عمل میکنیم :tee [options] file-list

file-list لیست فایل هایی است که خروجی همزمان با خروجی استاندارد باید به آنها ارسال شودappend -a--
Appends output to existing files rather than overwriting them (Default is to overwrite)
این گزینه همانند "<<" عمل میکند و باعث میشود خروجی به انتهای فایل افزوده شود بجای بازنویسی فایل
ignore-interupts -i--
Causes tee not to respond to interrupts (Default is to respond to them)

"مقاله از آقای رضا بهروزی"
منیجر بازدید : 22 چهارشنبه 07 شهريور 1397 نظرات (0)
نگارش یافته توسط رضا بهروزی
http://www.persianadmins.com/site/qu...p_devices.html
یکگزینه بسیار مهم که گاهی اوقات مشکل ساز خواهد شد ، تعداد loop devices در لینوکس می باشد .برای مثال در مجازی سازها مثل XEN ممکن است بعد از ساختن 8 ماشین مجازی یا VPS با خطای
کد PHP: Failed to find an unused loop device 
روبرو شویم یا این خطا ممکن است در هنگام مونت کردن یک فایل ISO رخ دهد.
معمولا تعداد اینترفیس های loop در لینوکس 8 عدد می باشد و برای مشاهده آنها می توانید از دستور
کد PHP: *ls /dev/loop 
بهره گیرید.همچنین برای مشاهده اولین اینترفیس loop قابل استفاده دستور زیر قابل استفاده می باشد.
کد PHP: losetup -f 
افزایش loop device ها :
در زمانهایی که loop device بصورت ماژول کامپایل شده است (معمولا به این صورت است) دستور زیر را در سیستم مورد نظر اجرا کرده و آنرا Reboot کنید.
کد PHP: echo "options loop max_loop=256" >> /etc/modprobe.conf 
عدد مقابل max_loop تعداد loop ها را مشخص خواهد کرد.در XEN این مقدار را 2 برایر نیاز در نظر بگیرید.

زمانهایی که loop device بصورت ماژول کامپایل نشده است ، گزینه زیر را به فایل GRUB لینوکس اضافه کنید.
کد PHP: max_loop=256 
برای مثال بدین صورت :
کد PHP: title CentOS (2.6.18-164.9.1.el5xen)
root (hd0,0)
kernel /boot/xen.gz-2.6.18-164.9.1.el5
module /boot/vmlinuz-2.6.18-164.9.1.el5xen ro root=LABEL=/1 max_loop=256
module /boot/initrd-2.6.18-164.9.1.el5xen.img 
بعد از ویرایش فایل grub سیستم را reboot کنید.
منیجر بازدید : 30 شنبه 27 مرداد 1397 نظرات (0)
ادامه فصل سوم

بخش چهارم :

سناریو 4 :

هدف این سناریو برقراری ارتباط بین دو شبکه با Subnet های متفاوت با استفاده از Dynamic Route و پروتکل OSPF می باشد.
3-1.jpg

این سناریو مثل سناریو 3 می باشد با این تفاوت که این سناریو بصورت Dynamic و با استفاده از پروتکل OSPF مسیریابی می شود.
همانند سناریو قبل برای کارت های شبکه روترها IP تنظیم می کنیم سپس به مسیریابی روترها می پردازیم.

راه اندازی پروتکل OSPF در روتر R1 :

برای اینکار از منوی اصلی گزینه Routing و از زیر منوی باز شده OSPF را انتخاب میکنیم و از پنجره ی بازشده به تب Network میرویم و Network هایی که بر روی روتر وجود دارد را ADD می کنیم.

3-2.jpg

3-3.jpg

راه اندازی پروتکل OSPF در روتر R2 :

3-4.jpg

راه اندازی پروتکل OSPF در روتر R3 :
3-5.jpg

تنظیمات IP در کلاینت :
3-6.jpg

با این تنظیمات باید ارتباط بین کلاینت ها از طریق پروتکل OSPF برقرار باشد برای تست اینکه ارتباط برقرار است از کلاینت ها به یکدیگر Ping میزنیم.


.
منیجر بازدید : 50 دوشنبه 15 مرداد 1397 نظرات (0)
cloudlinux.jpg

روز گذشته مشکل امنیتی سطح بالایی در سیستم عامل CloudLinux گزارش شده است که به صورت خلاصه گزارش آن به شرح ذیل می باشد.

Type: Arbitrary File Deletion
Location: Local
Impact: High
Product: CloudLinux
Website: http://www.cloudlinux.com
Vulnerable Version: CageFS 5.3-6
Fixed Version: CageFS 5.4-1

cagefs.jpg

مشکل مربوطه در تابع tmpwatch است . قبل از توضیح مشکل امنیتی مربوطه لازم است توضیحاتی در مورد این تابع در کلود لینوکس ارایه شود.

این تابع برای حذف فایل های موقتی به همراه دایرکتوری هر یوزر در cagefs در کلود لینوکس فرض شده است.

مشکل امنیتی زمانی رخ میدهد که پروسه ای که از طریق shell (توسط یوزر)فراخوانی می شود و تحت مجوز روت اجرا می شود می تواند هر فایل یا فولدری را حذف کند.

درجه اهمیت این آسیب پذیری High گزارش شده است و حذف فایل و فولدر ها نیز فقط در حالت لوکال انجام می گردد و در صورتی که دسترسی local به سرور وجود نداشته باشد . امکان سو استفاده از این آسیب پذیری وجود ندارد.

آسیب پذیری در ورژن های قبل تر از CageFS 5.4-1 وجود دارد. و جهت برطرف نمودن مشکل امنیتی مربوطه از دستور زیر استفاده نمایید.

$ yum update cagefs

در صورتی که دانشی در مورد سیستم عامل CLoudLinux ندارید و یا ممکن است در روند بروز رسانی مشکلاتی در سرور رخ دهد. توصیه می گردد که حل این مشکل امنیتی را به تیم امنیت سکیورهاست بسپارید تا بدور تشویش خاطر از مسایل امنیتی و مسایل فنی بوجود آمده به تحارت خود بپردازید.

منبع :
http://blog.securehost.ir/tmpwatch-vuln-cloudlinux/
منیجر بازدید : 20 يكشنبه 14 مرداد 1397 نظرات (0)
توروالدز لينوس پا به دنيا ي خاكي نهاد كه بنيانگذار يك انقلاب باشد. پدر و مادر وي، از اعضاي اصلي دانشگاه Helsinki بودند. پدر او يكي از عضوهاي رسمي كمونيست بود كه براي انجام مطالعاتي، مدت يك سال به همراه خانواده‌ي خود به مسكو سفر كرده و توروالدوز 5 ساله را نيز با خود برد. از خواندن بيوگرافي وي مي‌توان دريافت كه نخستين عشق توروالدوز يك دستگاه ويژه‌ي طراحي (QL)بوده است. او اين دستگاه را زماني خريده كه دانشجوي علوم رايانه بوده است. QL كه يكي از اولين box هاي 32 بايتي بوده، مشوق و عامل انگيزش لينوس براي نوشتن برنامه‌ي لينوكس شده است. او براي رايانه‌ي شخصي خود به سيستم عاملي نياز داشته كه توانايي‌ هم‌چون Unix داشته باشد.


از آن‌جايي كه ادامه‌ي تحصيل رايگان بوده و اجباري براي تمام كردن دوره‌ي دانشگاه در چهار سال وجود نداشته است، وي مصمم مي‌شود كه مدتي از ادامه‌ي تحصيل دست كشيده و تمام نيرو و ذهن خود را بر روي آفريدن سيستم عامل جديدي، متمركز كند.
در طول بهار و تابستان سال 1991، توروالدز بر روي هسته‌ي اوليه‌ي سيستم كار مي‌كرده است. او تقريبا در انزوا روزها را مي‌گذراند و به ندرت عامل محرك بيروني، وي را مجبور به گشودن پرده‌ي سياهي مي‌كرده كه ورد نور خيره كننده را به اتاق او منع كرده بود. سرانجام در 17 فوريه‌ي سال 1991 او پيامي به Minix ارسال و اعلام كرد كه بخشي از برنامه‌ي وي در سايت دانشگاه، به صورت رايگان قابل استفاده است.

چند ماه پس از معرفي لينوكس، توروالدوز نامه‌يي دريافت كرد كه از او درخواست شده بود تا تدبيري به كار برد كه لينوكس با سيستم‌هايي با حافظه‌هاي كمتر نيز كار كند. او براي پاسخ به اين تقاضا شبانه روز و حتا روز سال نو، بدون وقفه كار مي‌كرد. وي اين مشكل را برطرف كرده و بي درنگ پس از آن نامه‌هاي بسياري از كاربران دريافت مي‌كرد كه آنان پيشنهادات خوبي به وي داده بودند كه ارزش و اعتبار برنامه را به شدت مي‌افزود. اين موفقيت زود هنگام، اعتماد به‌نفسي به مخترع جوان داد و او را بر آن داشت تا اجازه‌ي فروش لينوكس را صادر كند.
در سال 1997 تحليل‌گران فن‌آوري برآورد كردند كه دست كم سه ميليون رايانه در سراسر دنيا، از لينوكس استفاده مي‌كرده‌اند.
آن روزها زندگي خصوصي توروالدوز، محور اصلي بحث و گفت و گوي ديگران شده بود. او با يكي از دانشجويان خود ازدواج كرد و هنگامي‌كه همه با خبر شدند كه آنان منتظر به دنيا آمدن نخستين فرزند خود هستند، جامعه‌ي open source با دلي پر از شك و ترديد به آنان تبريك گفتند، چه آن كه اطمينان نداشتند كه توروالدوز بتواند در بين لينوكس و خانواده‌ي خود، تعادل ايجاد كند. او براي دومين بار، هنگامي‌كه شغل جديد خود را اعلام كرد، در ذهن همگان سوال‌هايي برانگيخت. توروالدوز بر آن بود تا با Transmeta يكي از تراشه سازان Santa Clara كار كند. توروالدوز كه هميشه از سرما و زمستان‌هاي طولاني فنلاند نفرت داشت، فرصتي به دست آورده بود كه در دره‌ي آفتابي Silicon زندگي كند. توروالدوز زماني به آن جا گام نهاد كه دنياي رايانه چشم به راه David جديدي براي ايستادن در برابر Goliath ، بود.

در سال 1999 شانس به او رو كرده و سهام توروالدوز از يك ميليون دلار به بيست ميليون دلار رسيد. پس از تفكر بسيار و خاطر پريشي از قضاوت مردم در باره‌ي وي، تمام سهام خود را فروخته و تمامي آن را براي بهبود خانه و خودروي خود خرج كرد و اميدوار بود كه هميشه در جايگاه مهندس، حقوق خوبي خواهد داشت و خرج كردن پولش در اين راه، اشتباه نبوده است.
قدرداني‌هاي انجام شده از مدير نيك‌خواه لينوكس و راز موفقيت وي از توانايي‌ در زمينه‌ي فن‌آوري نبوده و بايد آن را نتيجه‌ي شخصيت آرامش بخش وي دانست.
يكي از مديران ارشد مايكروسافت، بي ترديد، لينوكس را به عنوان رقيب اصلي معرفي كرده است. گذشت زمان همبستگي بسياري در قيمت سهام شركت و قدرتي كه با آن شركت لينوكس را پذيرفته است وجود دارد. Oracle, IBM و Intle سه شركت از نخستين شركت‌هايي كه از اين سيستم استفاده كرده‌اند، بيشترين ارزش خود را بر روي Wall Street متمركز كرده‌اند.
توروالدوز پدريست كه در خانه نيز كار مي‌كند. او وقت نمي‌كند كه به مديريت خانه رسيدگي كند. خود اعتراف كرده است كه بسيار نامرتب است. از پيام صوتي استفاده مي‌كند اما هيچ كدام از پيام‌ها را گوش نداده و تمامي آنها را پاك مي‌كند. حافظه‌ي وي به او كمك نمي‌كند و حتا قادر نيست به ياد آورد كه شش، هشت و يا ده سال داشته است كه پدر و مادرش از يكديگر جدا شده‌اند.
به جرات مي‌توان گفت كه او فرموشكار شده است. هنگامي‌ كه با يكي از مهمانان خود خانه را براي خوردن ناهار ترك مي‌كردند، به ياد آورد كه همسرش در آن روز قراري داشته و ديرتر از معمول خواهد آمد و اگر او نيز در خانه نباشد كودكانش در پشت در خواهند ماند. و اين دليلي است براي ترديد وي براي رياست لينوكس. او بيشتر به دليل وفاداري لينوكس را برعهده گرفته است تا به دلايل قانوني. تنها حق اسم اين برنامه به لينوس اختصاص دارد و نه چيز ديگري. هر كس مي‌تواند با تغيير خط آخر برنامه، بر آن نام جديد بگذارد.

دان فري، مدير مركز فن‌آوري لينوكس IBM ، كه سرپرستي گروه 300 نفري را بر عهده دارد، گفته است كه توروالدوز تنها زماني تصميمي را قطعي مي‌كند كه مطمئن باشد آن موضوع روشن، با كيفيت بالا، به آساني ماندگار و بسيار مهم است. در نخستين گام، اطمينان پيدا مي‌كند كه آن برنامه مورد نياز بيشتر كاربران است.
جالب است بدانيد كه در سال 2001 او زندگينامه‌ي خود را با جمله‌ي من كودك زشتي بودم آغاز كرده است. او اين جمله را فقط براي خنداندن ديگران نگاشته است. داستاني با نام " انقلاب غير منتظره" كه به دست روزنامه نگاران شركت David Diamond تهيه شده است، در باره‌ي زندگي وي نگاشته شده است.

منبع:Mashhad Team - گفت و گو با مخترع Linux
منیجر بازدید : 19 شنبه 13 مرداد 1397 نظرات (0)
Live Linux به‌گونه‌ای از توزیع‌های لینوكس اطلاق می‌شود كه از روی سی‌دی قابل اجرا هستند و شما احتیاجی به نصب آن‌ها برروی سیستم خود ندارید. شما می‌توانید با یك Live CD لینوكس از تمامی امكانات و ویژگی‌ها و برنامه‌های كاربردی منبع‌باز و سیستم‌عامل لینوكس استفاده كنید بدون این‌كه تنظیمات سیستم را عوض كنید و یا سیستم‌عامل‌های موجود برروی سیستم دچار اخلال شوند.Live Linux به‌گونه‌ای از توزیع‌های لینوكس اطلاق می‌شود كه از روی سی‌دی قابل اجرا هستند و شما احتیاجی به نصب آن‌ها برروی سیستم خود ندارید. شما می‌توانید با یك Live CD لینوكس از تمامی امكانات و ویژگی‌ها و برنامه‌های كاربردی منبع‌باز و سیستم‌عامل لینوكس استفاده كنید بدون این‌كه تنظیمات سیستم را عوض كنید و یا سیستم‌عامل‌های موجود برروی سیستم دچار اخلال شوند. این سی‌دی‌های Bootable به‌صورت خودكار پس از قرارگرفتن در درایو CD و بوت شدن سیستم اجرا شده، اقدام به شناسایی سخت‌افزار نموده و با استفاده از حافظه RAM برروی سیستم اجرا می‌شوند، به‌طوری كه یك سیستم‌عامل كامل دارید و می‌توانید با برنامه‌های كاربردی خود در تعامل باشید. به علت ماهیت ذاتی CDهای زنده (حجم كم، اجرای موقت در حافظه، سبك و كاربردی بودن) سعی می‌شود كه هر توزیع سی‌دی Live برمحوریك ویژگی و قابلیت یا توانایی كاربردی شكل گیرد. همچنین عموماً همه توزیع‌های مشهور از یك یا چند سی‌دی Live بهره می‌برند و هر سی‌دی Live مبتنی بر یك توزیع است و از برنامه‌ها و فایل‌های آن توزیع استفاده می‌كند. یك قابلیت مهم CDهای زنده امكان بومی كردن آنان است. بدین معنی كه همه می‌تواند با استفاده از یك هسته مشترك و برمبنای یك توزیع خاص اقدام به تولید و انتشار یك توزیع سی‌دی Live امكانات موردنظر خود بنمایند اكنون كمتر كشوری وجود دارد كه از چند توزیع سی‌دی Live مخصوص خود استفاده نكند. هم‌اكنون در كشورمان نیز دو توزیع <شبدیكس> و <پارسیكس> وجود دارند، كه در مقاله به آن‌ها اشاره خواهیم داشت. سرزمینCD‌های زنده سرزمینی كشف نشده برای كاربران عمومی، حرفه‌ای‌ها و كارشناسان و متخصصان رشته‌های كامپیوتری است. من در این مقاله سعی كرده‌ام از هر مجموعه و خانواده CD‌های زنده معروف‌ترین و پركاربردترین آن‌ها را انتخاب و معرفی كنم كه مجموعاً با معرفی دو سی‌دی Live ایرانی تعداد آن‌ها به بیست CD زنده رسید. امیدوارم كه این مقاله فقط سرآغازی برای حركت شما به سوی سرزمینCDهای زنده باشد.

۱ - لینوكس بدون نصب

اولین خصیصه بارز تمامCDهای زنده قابلیت اجرای لینوكس بدون نیاز به نصب است. شما بدون این‌كه كمترین دغدغه‌ای داشته باشید می‌توانید لینوكس را تجربه كنید، برنامه‌های ارایه شده همراه آن را ببینید و آن‌ها را آزمایش كنید و از جذابیت‌های لینوكس لذت ببرید. اگر تاكنون تجربه‌ای با لینوكس نداشته‌اید و تازه كار هستید با Knoppix (بخوانید: ناپیكس) شروع كنید. ‌CDهای Live ناپیكس جزء بهترین توزیع‌های لینوكسی است كه مبتنی بر توزیع معروف Debian GNU/Linux است و همراه محیط گرافیكی KDE و برنامه‌های كاربردی معروف لینوكس همچون OpenOffice ،Gaim ،Konqueror ،Mozill و برنامه‌های سرویس‌دهنده Apache ،PHP ،My SQL و بسیاری برنامه‌های متنوع دیگر ارایه می‌شود. توزیع Knoppix خود یك مبنا برای بسیاری ازCDهای زنده دیگر است كه در ادامه معرفی خواهیم كرد. قدرت پایداری و انعطاف‌پذیری ناپیكس به همراه مجموعه‌ای از كاملترین نرم‌افزارهای منبع‌باز به‌روز شده از این توزیع جلوه‌ای خاص ساخته است و طرفداران بی‌شماری دارد.

۲-Slax، بهترین انتخاب در دسكتاپ

آیا دوست دارید به جای داشتن یك سیستم‌عامل برروی كامپیوتر یا لپ‌تاپ خود كه فضای بسیاری از حافظه كامپیوتر شما را هم اشغال می‌كند آن را در جیب خود همیشه همراه داشته باشید؟ توزیع سی‌دی Live Slax چنین امكانی را به شما می‌دهد. Slax یك سی‌دی ۱۵۸Live مگابایتی مبتنی بر توزیع Slaxkware است كه بهترین انتخاب برای استفاده در كارهای روزانه بر روی كامپیوترهای خانگی و دسكتاپ است. Slax یك توزیع كوچك، سریع، جذاب با انبوهی از برنامه‌های رومیزی است كه به‌دنبال هر نرم‌افزار رومیزی كه باشید آن را درSlax خواهید یافت. Slax از رابط گرافیكی KDE استفاده می‌كند. شما می‌توانید سی‌دی Live Slax را تهیه كنید و همیشه همراه خود داشته باشید و بر روی هر كامپیوتر در كمتر از یك دقیقه لینوكس را اجرا و كارهای جاری خود را پیگیری كنید. به این طریق یك سیستم‌عامل قابل حمل خواهید داشت!

۳ - یك دیسك زنده‌ای برای بازیابی داده‌ها

همانطور كه گفتم هر سی‌دی Live بر محور یك كاربرد اساسی شكل گرفته است. System Recur یك توزیع مخصوص بازیابی داده‌ها و عملیات‌های ترمیم و اصلاح اطلاعات است. این توزیع مجموعه‌ای كامل از ابزارها و یوتیلیتی‌ها برای بازگرداندن اطلاعات یك سیستم Crash كرده است.GNU Parted،Qt parted ،Partimag ، ابزارهای فایل‌سیستم،Backupگیری و Sfdisk بخشی از این مجموعه امكانات هستند كه در یك سی‌دیBootable ارایه می‌شوند و شما می‌توانید به آسانی و در هر شرایطی از آن استفاده كنید و به داد داده‌ها و اطلاعات حیاتی خود برسید! این توزیع كاملاً با خانواده كامپیوترهای ۸۶ X سازگار است و از تمامی فایل سیستم‌ها از جمله NTFS پشتیبانی می‌كند. حتی می‌توانید از این توزیع برای رفع خرابی ویندوز هم استفاده كنید و پارتیشن‌ها و اطلاعات خودتان را نجات دهید.

۴- Mepis، اول آزمایش بعد نصب‌

CDهای زنده زیادی هستند كه این امكان را به شما می‌دهند كه ابتدا گشت‌وگذاری در توزیع موردنظر داشته باشید، برنامه‌های ارایه شده همراه توزیع را ببینید و قابلیت‌ها و جلوه‌هایی كه دنبالشان هستید را بسنجید و اگر خواستید آنگاه این توزیع از لینوكس را بر روی سیستم نصب كنید. Mepis یكی از این توزیع‌هاست كه می‌توانید ابتدا آن را بر روی سیستم اجرا كنید و در صورت تمایل به وسیله فایل نصاب، آن را برروی سیستم نصب كنید. Mepis یك توزیع پایدار، قدرتمند و پركاربرد است كه مبتنی بر توزیع دبیان و KDE می‌باشد. از امكانات گفتنی این توزیع، امكان نصب از سیستم راه‌دور(Remote Installation) و به‌كارگیری Mepis در شبكه‌های DLS ،Wireless ،Dialup وLan است.

۵ - بانك برنامه‌های رومیزی‌

PC Linux OS یك توزیع مبتنی برMandrake است كه مخصوص سخت‌افزار كامپیوترهای رومیزی تهیه شده است با بیش از ۲ گیگابایت برنامه كاربردی موردنیاز یك كاربر رومیزی غنی شده است. هر نامی را كه در دنیای منبع‌باز به گوشتان خورده باشد را درPC Linux OS خواهید یافت. Xserver ،KDE ،Open Office ،Thunderbird ،FireFox ،P۲P ،Gaim و بسیاری برنامه كاربردی كه عموماً بروز شده و آخرین نسخه می‌باشند، در مجموعه برنامه‌های كاربردی این توزیع جای دارند. Pc Linux OS از جدیدترین سخت‌افزارهای كامپیوترهای رومیزی نیز پشتیبانی به عمل می‌آورد و تقریباً برروی هر كامپیوتری اجرا می‌شود.

۶-Austrami ، اگر پسورد ویندوز را فراموش كرده‌اید...

یك توزیع ۵۰ مگابایتی مبتنی‌برSlackware با فهرست متنوعی از ابزارها و امكانات مختلف. اما مهمترین ویژگی این توزیع ارایه ابزاری برای كار با فایل ذخیره‌كننده پسورد ویندوز و سِت كردن پسورد ویندوز حتی در حالت مدیر سیستم (Administrator) و خارج از محیط ویندوز است. در واقع لینوكس نه‌تنها با ویندوز قهر نیست بلكه حتی مشكلاتش را هم می‌تواند برطرف كند. همیشه پنگوئن لینوكس نگاهی محبت‌آمیز به پروانه ویندوز داشته است!

۷ - لینوكس در ویندوز

بی‌شك یكی از جذاب‌ترین و لذت‌بخش‌ترین CDهای زنده توزیع Damn Small است. فایل ISO آن فقط ۵۰MB است. Damn Small این قابلیت را دارد كه آن را سفارشی كنید، یعنی خودتان با استفاده از تكنولوژی myDSL نرم‌افزارهای كاربردی موردنیاز را به توزیع اضافه كنید و آن‌ها را برروی پیكره لینوكس كامپایل و پیكربندی كنید، نرم‌افزارهایی مانند: FireFox و Open Office. اما این‌ها را فراموش كنید و به این توزیع توجه كنید. Damn Small یك فایل فشرده دارد كه می‌توانید در ویندوز این فایل را از حالت زیپ خارج كنید و لینوكس را در محیط ویندوز اجرا كنید. dsl-embedded.zip فایلی است كه كافیست در محیط ویندوز Extract شود. با كلیك بر روی فایل اجرایی از ویندوز به لینوكس سوییچ می‌كنید و دوباره به راحتی می‌توانید به ویندوز بر‌گردید. البته این كار شبیه‌سازی صرف نیست زیرا شما می‌توانید واقعاً از برنامه‌های Damn Small استفاده كنید.

۸ - مالتی‌مدیا در لینوكس

دوست دارید یك سی‌دی كامل شامل متنوع‌ترین ابزارهای مالتی‌مدیا داشته باشید؟ علاوه برآن این سی‌دی همه جا با شما باشد و برروی هر كامپیوتر قابل اجرا؟ Movix را تهیه كنید. فرمت‌هایAVI ،MPG ،QuickTime ،WMV ، ۳MP،ASF ،VORBIS/O GG ،Divx وXDiv مهمترین فرمت فایل‌های صوتی تصویری هستند كه Movix برای آن‌ها ابزار پخش‌كننده ارایه می‌دهد. ابزار كار با CD و DVD و فایل‌های مالتی‌مدیا تحت وب، دیگر ویژگی Movix است. نسخه‌های eMovix و Movix۲ از این توزیع هم عرضه شده‌اند. دیگر توزیع سی‌دی Live مخصوص ابزارها و نرم‌افزارهای چندرسانه‌ای،Media Linux است. آنقدر برنامه‌های متنوع در این توزیع‌ها گنجانده شده كه با ویژگی‌ها و ظواهر متفاوت، هر مشتاقی را سیراب خواهد كرد!

۹- Morphix ، هدیه منبع‌باز به دوستداران بازی

برای دوستداران بازی‌های رایانه‌ای هم سی‌دیLive داریم. یك سی‌دی كامل بازی كامپیوتری تحت لینوكس. كجا این همه برنامه سرگرمی و تفریحی را یك‌جا بر روی یك سی‌دی سراغ دارید؟ Morphix این ویژگی را دارد و هیچ نیازی نیست شما طرفدار منبع‌باز و لینوكس باشید تا از این بازی‌ها لذت ببرید.ویندوزی‌ها فرض كنند كه یك سی‌دی شامل صدها برنامه بازی جذاب و رنگارنگ داریم كه برروی یك پلتفرم خاص ارایه شده‌اند. Morphix در قالب یك پروژه برای ساختن و تغییرCDهای زنده مبتنی بر دبیان است كه یكی از این CDهای زنده مجموعه‌ای از بهترین بازی‌های كامپیوتری ارایه‌‌شده در سه محیط گرافیكی KDE Gnome و Light GUL است.

۱۰- ویروس‌یابINSERT

این سی‌دی Live مبتنی بر توزیع ناپیكس است و شامل انواع ابزارها و برنامه‌ها برای كاربران اختصاصی CDهای زنده می‌باشد. ابزارهای كار با فرمت فایل‌ها، نرم‌افزارهای RAID و LVM ، برنامه آنالیز شبكه، نرم‌افزارهای شناسایی كارت شبكه و كار با سرور و كلاینت‌های شبكه و چند ابزار مفید و جالب دیگر. اما معروفیت Insert برای ارایه ابزارهای ویروس‌یاب در كامپیوتر و شبكه‌های خانگی است. Clam Antivirus ابزار جستجو در سیستم برای ویروس است كه همراه این توزیع ارایه می‌شود. Rootkithunter ، chkrootkit و چند ابزار كوچك دیگر در كنار هم موجب شده‌اند كه Insert یك سی‌دی Live برای استفاده‌های امنیتی و دفاعی باشد.

۱۱- تجربه‌ای درFreeBSD

در میان این همه CDهای Live، حیف بود اگر محصولی برای سیستم‌های خانواده BSD وجود نداشت. اما طرفدارانBSD ومخصوصاً FreeBSD نگران نباشند. FreeSBIE دیسك زنده‌ای از FreeBSD۵.۳ است كه همراه برنامه‌های كاربردی سیستم‌عامل‌هایBSD مانند برنامه‌های چت، اینترنت، مالتی‌مدیا، بازی و برنامه‌های كاربردی دیگر ارایه شده است. به گفته سایت اینترنتی این توزیع اگر FreeSBIE را از طریق سی‌دی Bootable اجرا كنید، هرگز متوجه نخواهید شد كه با سیستم‌عامل ۳.۵ FreeBSD كار نمی‌كنید.

۱۲ - دیسك زنده‌ای برای نمایش پروژه‌های تحت وب

شاید تصور كنید كه CDهای زنده به‌علت ماهیت آنان و حذف فایل‌ها و پروسه‌های اضافی از توزیع، توانایی چندانی در كاربردهای سرویس‌دهندگی نداشته باشند. اما Lammppix نقض‌كننده این تصور است و یك سی‌دی Live مخصوص كار با سرویس‌دهنده‌ها و برنامه‌های سرور تحت وب را معرفی می‌كند. Lammppix غالباً در وب سرورها اجرا می‌شود و به شما اجازه می‌دهد كه با پروژه‌های تحت وب در تعامل باشید، اسكریپت‌های perl را مشاهده كنید یا نمایش‌هایPHP را پیگیری كنید و یا برنامه‌های MySQL یا Apache را اجرا كنید. این سی‌دی Live مبتنی برKnoppix وDamn Small می‌باشد و در یك نگاه برنامه‌هایMySQL ،Apache ،Postgre ،PHP ،Perl و برنامه سرور مخصوصXAMPP را در LAMMpix خواهید یافت. خلاصه یك ابزار مدیریتی كامل برای وب سرور فقط در یك سی‌دی با انبوهی ویژگی منحصربه‌فرد جمع شده است.

۱۳- Sentinjx ، سی‌دی Live ایجاد كلاستر

یك سی‌دی Live و یا بهتر بگوییم یك سیستم‌عامل كامل برای پیگیری، ایجاد و كاربرد كلاسترهای لینوكس. مرور نرم‌افزارهای موجود درSentinix خود گویای توانایی و قابلیت این سی‌دی Live و كاربردهای آن است:

Nagios ،Nagat ،Snort ،Snortcenter ،ACID ،Cacti ،Nessus ،Mail Scnner ،Postfix ،RRD Tool ،Spam Assassin ،MySQL ،PHP ،Perl ،Python ،Apache و ابزارهایی دیگر كه بردن نامشان از حوصله خارج است. تنوع نرم‌افزارها گویای كاركرد این سی‌دی Live است. نرم‌افزارهای مبارزه اسپم، ساخت و تغییر در كلاستر سرویس‌دهنده و بازرسی پروسه‌های فعال تنظیم‌شده در این توزیع موجود هستند. همچنین این توزیع از محیط گرافیكی Gnome برای برنامه‌های گرافیكی خود استفاده می‌كند.

۱۴ - برای طرفداران Gnome

Ubuntu یك نام آفریقایی و به معنای <تفسیر روح انسانیت> است. یك سی‌دی Live مبتنی بر دبیان وDebian Sarge ویژگی این توزیع استفاده از محیط گرافیكی Gnome و برنامه‌های كاربردی تحت این محیط است و از KDE و برنامه‌های این محیط خبری نیست. اگر به محیط Gnome عادت دارید این توزیع محبوب شما خواهد بود. Ubuntu یك سی‌دی Live كامل است و كلیه برنامه‌هایی را كه نیاز دارید را در خود دارد. ابزارهای گرافیكی، مالتی‌مدیا، چندرسانه‌ای، اینترنت، برنامه‌های اداری و مدیریتی این توزیع به سرعت روزآمد می‌شود و از پایداری، سریع الاجرا بودن و سبكی سود می‌برد.

۱۵- Berry Linux ، توزیع مبتنی بر فدورا

این هم یك توزیع برای كاربران ردهت و Fedora CoreBerry یك توزیع نورسیده در دنیای CDهای زنده است و از توزیع FedoraCore،RedHat۳ و Knoppix۳.۶ استفاده می‌كند. اگر خواستید كه این توزیع را برای استفاده همیشگی برروی سیستم نصب كنید به ۱/۷۵ گیگابایت فضا نیاز دارید. اگر یك توزیع جمع‌وجور با بهترین و جدیدترین نرم‌افزارها می‌خواهید Berry می‌تواند یك انتخاب مناسب باشد. Kernel۲.۶.۹ ، Openoffice۱.۱.۳، KDE۲.۳.۳، GIMP۲.۲.۲ ، FireFox۱.۰، Mplayer۱.۰، gce۳.۴.۱ و X.org۲.۳.۴ از مهمترین نرم‌افزارهای همراه Berray هستند. نسخه ۰.۵۲ این توزیع در ۱۹ دسامبر ۲۰۰۴ منتشر شده است.

۱۶- ابزار نرم‌افزاری شبكه‌ای

Live CD Router یك سی‌دی Live برای مسیریابی و تقسیم‌بندی پهنای باند در شبكه‌های بی‌سیم ،LAN ،DSL ،T۱،Dial up ،ISDN و اتصالات شبكه‌ای خطوط كابلی است. شما می‌توانید از این توزیع به‌عنوان یك فایروال در شبكه‌های بی‌سیم یا یك Access point در شبكه‌های بی‌سیم استفاده كنید. هیچ نیازی به نصب ندارید و فقط كافیست كه سی‌دی Live CD Router را داشته باشید. تنظیم DHCP برروی ماشین سرویس‌دهنده یا كلاینت، یك *****كننده براساسNAT ، یك تسهیم‌كننده پهنای باند برای كارت‌های بی‌سیم، ابزار احراز هویت، پشتیبانی از انواع كارت‌های شبكه مانند اترنت، WiFi ،PCI و USB از جمله توانایی‌های این توزیع هستند. این سی‌دی Live شاید اوج توانایی‌های یك توزیع باشد كه به‌صورت Live CD عرضه گردیده است. حقیقتاً یك مدیر سیستم یا مدیر ارشد شبكه می‌تواند از آن به عنوان ابزار كارآمدی برای نیازهای خود استفاده كند.

۱۷- Sentry Firewall

یك فایروال مجموعه CDهای زنده با یك سی‌دی Live با ویژگی و امكانات كاربری یك دیوار آتش كامل می‌شود. چند مجموعه از CDهای زنده این خصوصیت را دارند اما Sentry كاملترین آن‌هاست. این توزیع به آسانی یك فایروال، سرور و یك IDS را برروی سیستم پیاده‌سازی می‌كند. پیكربندی ساده و سریع برای هر سیستم‌عامل دیگر مزیت جالب sentry است. پیش‌فرض sentry كرنل ۴/۲ لینوكس است اما برای كامل كردن امكانات خود از پكیج‌های كرنل۲/۲ مانند penwall هم استفاده می‌كند. این توزیع برای اجرای خودكار از syslinux استفاده می‌كند. به‌غیراز openwall از سایر بسته‌های امنیتی مانند Strong Swan ،Ebtales ،WLAN Linux و MPPE استفاده شده است.

۱۸- خودتان برنامه‌ها را اضافه كنید

یكی دیگر از CDهای زنده جذاب Linspire است. یك سی‌دی Live مبتنی بر دبیان است و تمام ویژگی‌ها و خصوصیت‌های یك سیستم‌عامل كامل را دارد. خصوصیت ممتاز Linspire در استفاده از تكنولوژی ClickNRun است. CNR سیستمی برای نصب نرم‌افزارها به سادگی و آسانی برروی Linspire است. شما فقط با زدن یك كلیك می‌توانید نرم‌افزاری را انتخاب، نصب و اجرا كنید.

۱۹- شبدیكس، یك توزیع ایرانی

همانند بسیاری از كشورها چند سالی است كه ایران هم لینوكس را به‌عنوان سیستم‌عامل ملی معرفی و مجموعه‌های متعددی جهت فارسی‌سازی آن یا افزودن امكانات به آن مشغول فعالیت هستند و پروژه <لینوكس ملی ایران> را شروع كرده است. شبدیكس كه اكنون نسخه ۹/۰ آن منتشر شده یك سی‌دی Live مبتنی بر Knoppix و توزیع Debian GNU/Linux است و با رابط ‌Farsi KDE می‌باشد. وقتی شما شبدیكس را برروی سیستم اجرا می‌كنید شاید از كندی اجرای برنامه، فونت نامناسب و كلمات ترجمه شده غریبه و نامأنوس كمی گیج شوید ولی در عوض یك محیط گرافیكی فارسی می‌بینید، راهنمای فارسی برنامه‌ها را مشاهده خواهید كرد و همه‌چیز بوی فارسی و ایرانی بودن را می‌دهد و این لذتی خاص را به همراه دارد. در شبدیكس خواهید توانست كه برنامه‌های تحت KDE را اجرا و استفاده كنید و با یك رابط فارسی گشت‌وگذاری در دنیای نرم‌افزارهای منبع‌باز و لینوكس داشته باشید. شبدیكس توسط شركت چاپار شبدیز توزیع و حمایت می‌شود.

۲۰- پارسیكس تازه متولد شده

به‌تازگی خبر از تولد دومین سی‌دی Live و توزیع ایرانی در محافل لینوكسی به میان آمده و نسخه ۴۵/۰ پارسیكس منتشر گردیده است. در سایت رسمی این پروژه این‌گونه آمده است:

پارسیكس یك سی‌دی Live مبتنی بر لینوكسKnoppix ،Debian sargeT است كه در آن Gnome به عنوان میزكار پیش‌گزینه استفاده شده و سعی بر آن بوده تا با حذف بسته‌های نرم‌افزاری اضافی، یك میزكار سبك با امكانات لازم در اختیار كاربران قرار داده شود. پارسیكس از صفحه كلید فارسی پشتیبانی كرده و می‌توانید در آن فارسی تایپ كنید. پارسیكس همچنین حاوی واژه‌نامه آزاد و باز متنی xFarDic است و قلم‌های رایگان و آزاد فارسی از پروژه‌هایFarsi Web و FPF استفاده می‌كند. نسخه ۴۵/۰ و اولین نسخه Parsix GNU/Linux در تاریخ ۱۳ بهمن‌ماه ۱۳۸۳ مصادف با ۲۵ ژانویه ۲۰۰۵ ارایه شده است. دیدن این سی‌دی Live ایرانی و استفاده از امكانات آن بی‌شك خالی از لطف نخواهد بود.

تعداد صفحات : 2

موضوعات

 • ارائه دهندگان خدمات پرداخت در محل

 • اسکریپت های فروشگاه ساز

 • بازارچه محصولات و خدمات اینترنتی

 • سفارش طرح گرافیکی ، چاپ و نشر

 • خرید و فروش تبلیغات اینترنتی

 • مباحث و منابع آموزشی

 • مباحث دیگر

 • Colocation

 • فروش سرور مجازی

 • ثبت دامنه و میزبانی وب

 • موتور جستجو ، سئو و بهینه سازی

 • خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

 • فروش دامین

 • وب سرورها

 • معرفی سایت ، فروشگاه ، کانال و...

 • فروش پستی و پرداخت در محل

 • اشتراک گذاری

 • دیگر زبان ها

 • گفتگوی آزاد

 • درگاه های پرداخت

 • درخواست سرویس

 • فروش پنل پیام کوتاه،پیام رسان اجتماعی،تلفن مجازی

 • به دنبال کارمند هستم

 • محصولات نرم افزاری

 • خرید و فروش تلفن های همراه

 • محصولات چند رسانه ای

 • آموزشگاه گرافیک و انیمیشن

 • راه اندازی و مدیریت وب سایت اینترنتی

 • سوالات و مشکلات

 • نیازمند کار یا کارمند هستم

 • درخواست سرور مجازی

 • فروش نمایندگی هاستینگ

 • اسکریپت و قالب سایت

 • مباحث و منابع آموزشي

 • دامنه ، سایت ، گروه و کانال

 • محصولات فرهنگی آموزشی

 • اسکریپت های دیگر

 • به دنبال کار هستم

 • روابط عمومی بازارچه

 • برنامه نویسی

 • تبلیغات اینترنتی و بازاریابی آنلاین

 • کالاهای مصرفی فروشگاه اینترنتی

 • سایر محصولات و کالاها

 • سی پنل CPanel

 • ارائه دهندگان خدمات پرداخت اینترنتی

 • اسکریپت های مدیریت سایت و وبلاگ

 • Wordpress

 • شبکه های ویندوزی

 • سیستم های مدیریت محتوا

 • فروش انواع ماژول،پلاگین،قالب،افزونه،امکانات سفارشی

 • Proxy / Cache / Firewall

 • اوپن وی زد OpenVZ

 • فروش هاست اشتراکی

 • درخواست هاست اشتراکی

 • فروش سرور اختصاصی

 • وی ام ور Vmware

 • بازارچه محصولات سخت افزاری

 • سیسکو Cisco

 • سرویس دهندگان خارجی

 • پنل اس ام اس ، تلگرام و ...

 • نرم افزار

 • PHP-MySQL

 • همکاری در فروش

 • لپ تاپ و لوازم جانبی

 • Joomla-Mambo

 • کار آفرینی و مدیریت کسب و کار

 • اخبار دنیای فناوری

 • محصولات و نجهیزات ورزشی

 • 2

 • فروش انواع وب سایت،گروهای اطلاع رسانی

 • زیور آلات و جواهرات تزئینی

 • کیف ، کفش و پوشاک

 • سئو ، بک لینک و افزایش بازدید

 • فروش نقدی و پرداخت الکترونیک

 • پلاگین طراحی کنید و 200

 • آموزشگاه زبان های برنامه نویسی

 • عینک های طبی و آفتابی

 • مسائل مربوط به انجمن

 • فروش انواع لایسنس

 • وام های بانکی و تسهیلات کم بهره

 • CentOS

 • خدمات طراحی و گرافیکی

 • دايرکت ادمين DirectAdmin

 • درخواست سرور اختصاصی

 • خرید و فروش لوازم جانبی موبایل

 • ssd

 • ubuntu

 • ایده پروری ، ایده یابی و ایده پردازی

 • انجمن خیریه

 • درخواست انواع اسکریپت،سیستم عامل،نرم افزار و ..

 • متمرکزکننده کسب و کارهای اینترنتی

 • مباحث عمومی مرکز داده

 • بازی های رایانه ای

 • دامین

 • درخواست خدمات برنامه نویسی

 • نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

 • راه اندازی و مدیریت فروشگاه اینترنتی

 • اثاثیه منزل و لوازم خانگی

 • فروش انواع اسکریپت،سیستم عامل،نرم افزار و ..

 • مباحث و منابع آموزش

 • مباحث و منایع آموزشی

 • کلوکسو يا ال ايکس ادمين Kloxo or LXAdmin

 • اتصالات به اینترنت و ارایه دهندگان پهنای باند

 • vBulletin

 • سرور مجازی

 • تا 70 درصد تخفیف فروش دامین

 • ارائه دهندگان وبلاگ فروشگاهی

 • آرایشی و بهداشتی

 • خدمات برنامه نویسی

 • خدمات کانفیگ سرور و وب سایت

 • درخواست نمایندگی هاستینگ

 • بازارچه خدمات برنامه نویسی

 • درخواست سخت افزار

 • ماژول ، قالب و افزونه ها

 • سرور اختصاصی

 • عطر ، اسپری و ادکلن

 • درخواست انواع ماژول،پلاگین،قالب،امکانات سفارشی

 • فروش سخت افزار

 • PHPNUKE

 • WHMCS

 • زن Xen

 • فروش ویژه شماره مجازی روسیه مخصوص تلگرام

 • شبکه های بی سیم

 • ساير مجازي سازي ها

 • دیگر سیستم ها

 • بازارچه کار و سرمایه

 • نیازمند php

 • هاست اشتراکی

 • تبلت ها و دیوایس های پرتابل

 • HTML-XHTML

 • ساير کنترل پنل ها

 • فروش عیدانه : آفر ویژه ارائه نمایندگی

 • Debian

 • دیجی سرور| فروش ویژه و استثنایی سرور مجازی از اروپا|256 مگابایت رم

 • درخواست توضیحات برای میزان مصرف cpu

 • ASP-ASP.net-Access-MSSQL

 • ارسال ایمیل تبلیغاتی و ایمیل مارکتینگ

 • شارژ خط به خط و کارت شارژ

 • درخواست خدمات کانفیگ سرور و وب سایت

 • درخواست پنل پیام کوتاه،پیام رسان اجتماعی،تلفن مجازی

 • ساعت ، تایمر و شمارنده

 • فیلم های آموزشی

 • ذخیره سازی / SAN /NSA

 • اسکریپت های مدیریت انجمن گفتگو

 • انجمن نظرسنجی

 • سایر لینوکس ها

 • کولرگازی

 • مالیات کسب و کارهای اینترنتی

 • لایک

 • درخواست کالا و خدمات

 • طراحی حرفه ای بنر

 • الگوریتم های روتینگ

 • شرکتهای خصوصی جا به جایی کالا

 • Review دیتا سنترها

 • JavaScript

 • فایروال سخت افزاری

 • بحث در مورد نرم افزار / سخت افزار مرکز داده

 • دو سرور بدون ستاپ هتزنر ex41-ssd

 • درخواست دامین

 • Diablo 3

 • گیاهان آپارتمانی و حیوانات خانگی

 • سایر مجازی سازی ها

 • سامان

 • US

 • پلسک Plesk

 • مدیریت

 • بزرگان

 • اکانتینگ Accounting

 • پلیر ها و پخش کننده ها

 • درخواست انواع وب سایت،گروهای اطلاع رسانی

 • نمایندگی میزبانی وب

 • فروشگاه صنایع دستی

 • سيتريکس Citrix Systems

 • سوالی در مورد فتوشاپ

 • AJAX

 • شبکه های لینوکسی

 • درخواست خدمات Payment Credit card

 • STP(Unshielded Twisted Pair)

 • هايپر وي Microsoft Hyper-V

 • نیروی انسانی

 • info

 • درخواست خدمات طراحی و گرافیکی

 • کردیت کارت ، گیفت کارت و ارز اینترنتی

 • Hard Enterprise

 • [بنـــر20 : طراحـی حرفه ای بنــر

 • ns1

 • یه مشکل در گوگل +1

 • مشکل با تمامی ماژول ها

 • صفحه اول گوگل و bing.com

 • 29IPs

 • سخت افزار

 • سیستم های بک آپ و بازیابی اطلاعات

 • trace

 • به مناسبت عيد سعيد فطر - ارائه درگاه پرداخت اختصاصی سامان

 • کارکرد عالی

 • ایندکس گوگل

 • onda

 • رفع خطای اتصال Remote به سرور MS SQL 2008 - Microsoft SQL Server

 • ساير لينوکس ها

 • %25 تخفیف دانشجویی

 • .info

 • KIMSUFI

 • معروف ترین سیستم همکاری در فروش

 • فروش سرور مجازی آمریکا با قیمت ویژه ( دائمی ) 512 =9

 • آموزش (10) mcsa

 • هايپر وي ام HyperVM

 • فروشگاه تبلیغاتی لونو

 • فروش دامنه های tp24

 • کلاسترینگ و محاسبات ابری

 • فروش ویژه اینترنت پرسرعت +adsl2 آسیاتک در سراسر کشور + 15

 • درخواست خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

 • پذیرش نمایندگی فروش هاستینگ

 • آزمون تومر

 • جشنواره اقساطی فروش سرور اختصاصی ex-px هتزنر آلمان با 65٪ تخفیف

 • پشتیبانی

 • PHPBB

 • سرور مجازی ماهانه 7 هزار تومان ، تحویل آنی ، مجازی ساز kvm

 • هاستینگ نامحدود + دامین رایگان + 1 ماه گارانتی بازگشت پول + آپ تایم 99.99 فقط 29

 • آلوما ولت طرح دار

 • پلاگين

 • رپورتاژ

 • خدمات Payment Credit card

 • فروش vps ویندوز با رم 512 مگ وارز ساپورت مناسب دانلود و آپلود فقط 18

 • نیازمند پاکت حباب دار a5

 • 10

 • فروش Positive SSL با قیمت 19

 • افزایش قیمت دامنه های .com .biz

 • حتی بدون عضو

 • 4 ماه سرور های مجازی ویژه ! هرماه یک سری ! نوروز 90
  آمار سایت
 • کل مطالب : 3
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلین : 11
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 1,106
 • باردید دیروز : 4,514
 • بازدید هفته : 9,442
 • بازدید ماه : 9,442
 • بازدید سال : 272,725
 • بازدید کلی : 1,678,932