loading...
صفحه اصلی آرشیو تماس با ما

آموزش هاستینگ

آموزش راه اندازی هاستینگ و مباحث فنی مرتبط به هاستینگ

 1. آموزش هاستینگ
 2. شبکه های لینوکسی
منیجر بازدید : 6 پنجشنبه 23 آبان 1398 نظرات (0)
نگاهی به فرایند خاموش شدن لینوکس

بدلیل اینکه RAM بسیار سریعتر از خواندن و نوشتن روی دیسک سخت است، فایل سیستم لینوکس تغییرات ایجاد شده را در RAM بافر می‌کند. این به این معنی است که در صورتی که شما سیستم‌تان را بطور صحیح خاموش نکنید، جدیدترین تغییرات ذخیره نخواهند شد. ممکن است این مسئله وقتی تنها پای یک فایل در میان باشد، زیاد مهم نباشد، ولی به یاد داشته باشید که اطلاعات شما فقط همان فایل نیست. پروسه‌های بسیاری مانند سیستم ثبت وقایع سیستم، اطلاعات خود را در فایل سیستم می‌نویسند. از این مهمتر، اطلاعات خود فایل سیستم مانند تعداد بلاک استفاده شده، تعداد فایل‌ها و دایرکتوری‌ها موجود و مانند این است.
این خصوصیت در فایل سیستم‌های قدیمی یونیکس و لینوکس مسئله‌ای جدی به شمار می‌رفت. البته در فایل سیستم‌های جدید موسوم به روزنامه‌ای یا Journaling file systems این مسئله حل شده و تمام تبادلات در یک فایل جایگزین ذخیره می‌شود که امکان بازیافت و اجرای مجدد آن در راه‌اندازی سیستم وجود دارد. فایل سیستم‌های ReiserFS و ext3 مثالی از این فایل سیستم‌های روزنامه‌ای هستند. حتی با وجود این سیستم فایل‌های جدید امن‌تر آن است که سیستم خود را بطور صحیح خاموش کنید!

آیا باید کامپیوتر خود را خاموش کنید؟

اگر تنها می‌خواهید کامپیوترتان را خاموش کنید، پاسخ بله است. من این بخش را به این علت نوشتم که برخی از کاربران کامپیوتر، تنها راه حل «برطرف کردن» برخی مشکلات را خاموش و روشن کردن یا reboot کامپیوترشان می‌دانند. بدتر از این، این افراد فکر می‌کنند که اگر خاموش و روشن کردن مشکلشان را برطرف نکرد، قدم بعدی نصب مجدد سیستم‌عامل خواهد بود!
دلایل زیادی وجود دارد که در مورد سیستم‌عامل لینوکس، این قدم‌ها به هیچ وجه صحیح نیستند. به طور تاریخی، برخی از سیستم‌عامل‌ها یا آنقدر قدیمی بودند تا نتوانند از قابلیت Memory Access Protection استفاده کنند و یا این قابلیت اصلا در آنها پیاده سازی نشده بود. بنابراین هر برنامه خطازا، می‌توانست حتی به حافظه مصرفی توسط برنامه‌های دیگر یا حتی خود سیستم‌عامل آسیب رساند. در چنین شرایطی، یک بوت مجدد، حل کننده مشکلات به شمار می‌رود. به همین صورت، یک برنامه خطازا می‌تواند به محتویات دیسک سخت نیز آسیب رسانده و شما را مجبور به نصب مجدد برنامه‌ها یا سیستم‌عامل نماید.
امروزه، حتی با سایر سیستم‌عامل‌ها نیز این مشکلات کمتر پیش می‌آیند. ولی این عادت همچنان در کاربران باقی مانده است! در مورد لینوکس، این سیستم‌عامل از همان ابتدا از Memory Access Protection استفاده کرده و مجوز‌های دسترسی به فایل‌ها، امکان نیاز به بوت مجدد و یا نصب مجدد نرم‌افزار را به حداقل و محدود به خود نرم‌افزار آسیب دیده و خطازا نموده است. با این حال این دلیل نمی‌شود که این رفتارها به دنیای لینوکس هم سرایت نکرده باشند!

انواع خاموش کردن سیستم

سه نوع مختلف عملیات خاموش کردن وجود دارند:
- راه‌اندازی مجدد کامپیوتر (و احتمالا با یک سیستم‌عامل دیگر) یا Reboot
- متوقف کردن کامپیوتر یا Halt
- خاموش کردن کامپیوتر یا Power Off
در بخش بالا در مورد راه‌اندازی مجدد یا Reboot کامپیوتر صحبت شد. دلایل معقولی برای راه‌اندازی مجدد یک کامپیوتر وجود دارند. یکی از مهمترین این دلایل، فعال کردن هسته جدید است. برای برخی کاربران، دلیل آن می‌تواند استفاده از سیستم‌عامل دیگری که روی سیستم نصب است، باشد. یکی از آسانترین راه‌های بوت مجدد سیستم، استفاده از دستور زیر است:
# shutdown -r
همانطور که می‌بینید، برای اجرای این دستور باید در حالت کاربر ریشه قرار داشته باشید. در صورتی که مایل هستید تا قبل از خاموش شدن سیستم مدتی زمان داشته باشید، گزینه t امکان این زماندهی را برای شما فراه می‌سازد. برای مثال، با اجرای دستور زیر، دستگاه شما پس از ۶۰ ثانیه انتظار خاموش خواهد شد:
# shutdown -t 60 -r
برای متوقف کردن کامپیوتر، می‌توانید از گزینه h به همراه این دستور استفاده نمایید. هنگام متوقف شدن دستگاه، ابتدا تمامی فرایند‌های نوشتن روی دیسک‌ها متوقف شده و سپس دستگاه متوقف می‌شود.
بردهای اصلی از نوع ATX و کامپیوترهای کیفی دارای قابلیت خاموش شدن (Power off) خودکار هستند. برای خاموش کردن سیستم می‌توانید از دستور poweroff استفاده نمایید. نحوه عملکرد این دستور مشابه با دستور Halt بوده با این تفاوت که سیستم خاموش خواهد شد. البته لازم به ذکر است که در برخی از سیستم‌ها، دستور halt عمل خاموش کردن را نیز انجام می‌دهد.

اطلاعات دقیق‌تر

گزینه‌ها و انتخاب‌های فراوانی برای استفاده شدن به همراه دستورهای shutdown، halt وجود دارند که می‌توانید برای اطلاعات بیشتر، به مستندات این دستورها مراجعه نمایید.
منیجر بازدید : 7 دوشنبه 15 مهر 1398 نظرات (0)
عداد خدمات Cloud هر روزه در حال افزایش است. حال این خدمات از ارائه امکانات تهیه نسخه پشتیبان باشد و یا ارائه امکانات Remote Access. فن‌آوری Cloud در حال تغییر همه چیز است. SaaS یکی از این خدمات پیشروست که در اینجا به مزایا و نمونه‌های آن اشاره می‌کنیم. به گزارش «تابناک» در مقاله گذشته به نمونه‌هایی از خدمات Cloud در سمت Services و Deployments اشاره کردیم – اینجا –‌ که یکی از این خدمات که البته مخاطب بسیاری نیز دارد، خدمات SaaS یا Software as a Service است.
در اینجا می‌خواهیم کمی بیشتر پیرامون این سرویس و ماهیت و مزایای آن توضیح دهیم و نمونه‌های اصلی آن را معرفی نماییم.
پیش از آنکه به نمونه‌های عملی این سرویس بپردازیم، بگذارید کمی پیرامون آنچه SaaS می‌تواند برای شما فراهم آورد و امکاناتی که در اختیار شما ‌می‌‌گذارد، توضیح دهیم؛

۱ ـ شرکت‌های خدمات دهنده با استفاده از این سرویس، هر زمان که نیاز داشته باشید، نرم‌افزار یا نرم‌افزارهای خاصی را در اختیار شما می‌گذارند.

۲ ـ در برخی موارد، لازم است ‌داده‌های لازم برای کار با نرم‌افزار را دانلود کنید؛ اما در بیشتر موارد نیازی به این موضوع نیست، ولی سرانجام همه داده‌های شما در کار با نرم‌افزار ‌روی فضای Cloud ذخیره می‌شود.

۳ ـ SaaS اقدام به ارائه خدمات با چنان سرعتی می‌کند که تفاوت چندانی با کار در حالت عادی ندارد. البته این موضوع تا اندازه بسیاری وابسته به سرعت اینترنت در سوی Client نیز هست؛ اما در مجموع خدمت ارائه شده در بهترین Configuration خود است.

۴ ـ در جایی که ارائه این خدمات به همراه دریافت وجهی است، کاربران همان قدر که از خدمات استفاده می‌کنند پول پرداخت می‌کنند.این‌ها را در یاد داشته باشید تا به نمونه‌های عملی خدمات SaaS بپردازیم. مسلما روبه‌رو شدن با نمونه‌های عملی این خدمات، از آنجا‌ که به احتمال زیاد از آن‌ها استفاده کرده‌اید، می‌تواند شمای روشن‌تری از این خدمات به شما ارائه کند.

نرم‌‌افزارهای تحت وب Office

بهترین نمونه از SaaS را می‌توان خدمات تحت وب Office مایکروسافت دانست. این‌‌ همان Office است که ‌روی ویندوز خود دارید، ولی اینجا تحت وب عمل می‌کند و از هر کجا که بخواهید، می‌توانید تنها با یک حساب کاربری مایکروسافت به آن دسترسی داشته باشید:این Office تحت وب به شما اجازه می‌دهد که مستندات و فایل‌های خود را بر روی فضای Cloud در OneDrive ذخیره کنید. قادر به ویرایش مستندات و فایل‌ها در حالت Real-Time هستید و برنامه‌های Office تقریبا هر آنچه نیاز دارید در اختیار شما می‌گذارند.

خدمات ThinkFree Office نیز دقیقا خدماتی مشابه با Office مایکروسافت می‌دهد؛ ولی با مشخصات خاص خود. این ابزار نیز قابلیت ذخیره مستندات ‌روی فضای Cloud را داراست و همچنین از ابزارهای خوبی نیز بهره‌مند است.

خدمات نسخه پشتیبان Prey


اما یک نمونه جالب از این خدمات که به کار بیشتر کاربران می‌آید ابزار Prey است؛ ابزاری که به شما اجازه می‌دهد ‌داده‌های لپ‌تاپ، تبلت یا گوشی هوشمند خود را ‌آنلاین رصد کنید. پس از نصب این ابزار، این امکان را دارید که داده‌هایی را از گوشی هوشمند خود به شکل آنلاین و در فضای Cloud ذخیره کنید و از هر جایی با حساب کاربری Prey به آن‌ها دسترسی داشته باشید:
در زمانی که گوشی هوشمند یا لپتاپ شما ناپدید یا ***یده شود، قادر به بازیابی همه اطلاعات لازم خود از فضای Cloud هستید.

این‌ها تنها نمونه‌هایی از خدمات SaaS هستند که البته روز به روز نیز در حال گسترش است. شما چه موارد دیگری از SaaS را سراغ دارید و نظرتان در رابطه با این خدمات چیست؟
منیجر بازدید : 17 شنبه 08 تير 1398 نظرات (0)
سلام

بعد از ریستارت سیستم IBSng استارت نمیشه اینم اروری که میده :


کد: [[email protected] ~]# service httpd restart Stopping httpd: [ OK ] Starting httpd: [ OK ] [[email protected] ~]# service postgresql start Starting postgresql service: [ OK ] [[email protected] ~]# service IBSng restart Stopping ibs.py: [FAILED] Starting IBSng Core: importing required files ... forking ... IBSng started with pid=0 Calling Initializer routins IBSng started with pid=2183 Shutting down on error IBSng Failed to start! [FAILED] [[email protected] ~]# Traceback (most recent call last): File "/usr/local/IBSng/ibs.py", line 65, in start mainThreadInitialize() File "/usr/local/IBSng/ibs.py", line 40, in mainThreadInitialize core.main.init() File "/usr/local/IBSng/core/main.py", line 86, in init radius_server.rad_main.init() File "/usr/local/IBSng/radius_server/rad_main.py", line 43, in init startRadiusServer() File "/usr/local/IBSng/radius_server/rad_main.py", line 49, in startRadiusServer srv = IBSRadiusServer(dict=ibs_dic, addresses=defs.RADIUS_SERVER_BIND_IP, authport=defs.RADIUS_SERVER_AUTH_PORT, acctport=defs.RADIUS_SERVER_ACCT_PORT) File "/usr/local/IBSng/radius_server/pyrad/server.py", line 89, in __init__ self.BindToAddress(addr) File "/usr/local/IBSng/radius_server/pyrad/server.py", line 101, in BindToAddress authfd.bind((addr, self.authport)) File "<string>", line 1, in bind error: (99, Cannot assign requested address)
selinux و iptables هم غیر فعال هست
منیجر بازدید : 15 شنبه 08 تير 1398 نظرات (0)
تماشای فایل های ویدیویی فشرده شده بدون نیاز به Extract هنگامی که یک فایل ویدیویی با حجم بالا را از اینترنت دانلود می کنید بطور معمول فایل ویدیویی در قالب چندین فایل ارشیو شده با پسوند های Part1.rar و یا r00 است که برای تماشای ویدیو تمامی فایل ها را در یک پوشه کپی کنید و سپس Extract کنید.

در این مطلب ترفندی را آموزش می دهم که با استفاده از خط فرمان و بدون نیاز به Extract کردن فایل های ارشیو شده شما می توانید فایل ویدیویی را تماشا کنید. برای استفاده می بایست برنامه های VLC و unrar روی سیستم شما نصب باشد.

خط زیر دستوریست که فایل ویدیویی را تماشا می کنیم.
unrar p -inul /path/to/movie_folder/movie.name.r00 | vlc - در دستور بالا خط path/to/movie_folder/movie.name.r00/ مسیر پوشه فایل های ارشیو شده است ه با توجه به سیستم خود باید تغیرر کند و خط movie.name.r00 نام یکی از فایل های ارشیو شده با پسوند r00 است که می تواند Part1.rar نیز باشده که با توجه به فایل های مورد نظر نغییر دهید.

و در دستور بالا علامت – قبل از unrar می بایست بعد VLC باشد که به دلیل قالب بندی میهن بلاگ قبل از unrar نوشته شده است.
اگر دو برنامه VLC و unrar روی سیستم نصب نباشد دستور قابل اجرا نیست و دلیل دیگر بروز خطا در فایل های ارشیو شده است که یا تعداد انها کامل نیست و هنوز بخش هایی دانلود نشده یا در پوشه کپی نشده یا اینکه ناقص دانلود شده اند.
منیجر بازدید : 25 پنجشنبه 06 تير 1398 نظرات (0)
محدود سازی پهنای باند بر روی IP کاربران – Mikrotik Queue


در بسیاری از مواقع ما نیاز داریم تا کاربران مختلف را بستگی به نیاز آنها به شبکه محدود کنیم تا از کل پهنای باند موجود شبکه استفاده نکنند.
در این قسمت من محدود کردن کاربران رو بر اساس IP برای شما دوستان توضیح میدم که چطور میشه این تنظیمات رو اعمال کرد .

توی این پست نحوه محدود کردن کاربرای شبکه رو به شبکه خارج از شبکه داخلی ( مثلاً اینترنت ) توضیح میدم
فرض میکنیم کاربرای ما دارای رنج IP 192.168.1.0/24 هستن و ما برای کل این محدوده یک پهنای باند ۵۱۲ در نظر می گیریم و برای تعدادی از این IP ها محدودیت های بیشتری اعمال میکنیم
تعیین محدودیت های پایینتر برای بعضی از کاربران فقط در صورتی که محدودیت اصلی به عنوان Parent قرار گیرد انجام پذیر است.
با فرض بر اینکه رنج آی پی هایی که می خواهییم مهدودیت پهنای باند را بر روی آنها اعمال کنیم ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۰/۲۴ باشد به ترتیب مراحل زیر را انجام می دهیم
ابتدا کل subnet mask رو در یک queue کلی قرار می دهیم و یک پهنای باند کلی برای کل مجموعه در نظر می گیریم :

/queue simple add burst-limit=0/0 burst-threshold=0/0 burst-time=0s/0s direction=both disabled=no interface=all limit-at=0/0 max-limit=400M/400M name=master packet-marks="" parent=none priority=3 queue=default-small/default-small target-addresses=192.168.1.0/24 time=8h30m-19h30m,sun,mon,tue,wed,thu,sat total-queue=default-small بعد از ایجاد یک queue کلی باید برای تک تک کاربرا یک queue جدا تعریف کرد و اون رو زیر مجموعه queue اصلی قرار داد. من یک queue برای آی پی ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲ ایجاد می کنم و اون رو روی ۱۲۸/۱۲۸ Kb می بندم و parent اون رو میزارم master :/queue simple add burst-limit=0/0 burst-threshold=0/0 burst-time=0s/0s direction=both disabled=no interface=all limit-at=0/0 max-limit=128k/128k name= "Erfan Abedi" packet-marks="" parent=master priority=8 queue= default-small/default-small target-addresses=192.168.1.2/32 total-queue= default-small شما می تونید برای تک تک کاربرایی که به صورت دستی و یا DHCP به شبکه وصل هستن این queue ها رو ایجاد کنید .
منیجر بازدید : 47 پنجشنبه 27 دي 1397 نظرات (0)
با استفاده از برخی دستورات مانند uname می‌توانید به اطلاعات اولیه در مورد سیستم لینوکس خود دست پیدا کنید

. این اطلاعات می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
- سیستم عامل (لینوکس)
- نام کامپیوتر
- شماره نسخه لینوکس
- معماری پردازنده در مثال زیر، با استفاده از دستور uname -a این اطلاعات استخراج شده است :

$ uname -a
Linux memphis 2.4.21 #1 Sun Aug 3 20:15:59 PDT 2003 i686 GNU/Linux
نام کامپیوتر در مثال بالا memphis است. از این نام برای شناسایی کامپیوتر در محیطهای اشتراکی مانند شبکه استفاده می‌شود. شماره 2.4.21 نشاندهنده شماره نسخه هسته لینوکس است.
با استفاده از دستور hostname می‌توانید نام کامپیوتر خود را تغییر دهید. به مثال زیر توجه کنید:
$ hostname travis
این دستور نام کامپیوتر را از memphis به travis تغییر می‌دهد. در صورتی که این دستور را به تنهایی تایپ نمایید، نام فعلی کامپیوترتان را به شما نشان خواهد داد:

$ hostname
memphis
هسته لینوکس
قلب سیستم عامل لینوکس هسته یا kernel نام دارد. هسته لایه بین شما و برنامه‌های کاربردی سیستم را با سخت افزار کامپیوتر تشکیل می‌دهد. با استفاده از فایل‌های موجود در مسیر proc می‌توانید اطلاعات فراوانی را از هسته سیستم خود بدست آورید.

برای هر پروسه‌ای که اکنون در کامپیوتر شما در حال اجراست، یک دایرکتوری در مسیر proc ایجاد می‌شود که نام آن شماره پروسه مربوطه است.

برای نمایش محتویات فایلهای موجود در دایرکتوری proc، می‌توانید از دستور cat استفاده نمایید. برای مثال دستور:
$ cat /proc/version

شماره نسخه هسته را به شما نشان خواهد داد. بجز فایل version، فایل‌های دیگری نیز وجود دارند که می‌توانید اطلاعات جالبی از آنها بدست آورید:

-cpuinfo : نوع پردازنده نصب شده در کامپیوترتان بعلاوه سرعت، خانواده و اطلاعات دیگر مربوط به آن را نشان می‌دهد.
-devices : ابزارهای بلاکی و کاراکتری موجود در کامپیوترتان را بعلاوه شماره های آنها نمایش می‌دهد.
-ioports : آدرس‌های درگاههای I/O روی کامپیوترتان را نمایش می‌دهد.
-meminfo : حاوی اطلاعاتی در مورد مصرف حافظه و فضای swap است. می‌توانید ببینید که کلا چه میزان حافظه وجود دارد و چه میزان از آن مصرف شده است.
-modules : لیست ماژولهایی که در حال حاضر در هسته نصب شده‌اند را نشان می‌دهد.
-mounts : لیست فایل سیستم‌هایی که در حال حاضر متصل هستند را نشان می‌دهد.
-partitions : حاوی نام پارتیشن‌های دیسک سخت شما و تعداد بلاک‌های موجود روی هر پارتیشن است. همچنین شماره ابزار major و minor آن نیز نمایش داده می‌شود.
-pci : لیست ابزارهای pci موجود در کامپیوترتان را نشان می‌دهد. همچنین می‌توانید اطلاعاتی مانند شماره bus، نام ابزارها، شماره‌های وقفه و ... را نیز بدست آورید.
-swaps: اطلاعات پارتیشن‌های swap متصل شده به سیستم فایل را نمایش می‌دهد. این اطلاعات شامل اندازه و مقدار فضای مصرف شده آنها نیز می‌باشد.
net/dev : اطلاعات مربوط به رابطهای شبکه (مانند کارتهای شبکه) فعال روی کامپیوتر را نشان می‌دهد.
منیجر بازدید : 34 پنجشنبه 22 آذر 1397 نظرات (0)
بررسی و آناليز امنيت در سيستم های عامل می بايست با ظرافت و در چارچوبی کاملا" علمی و با در نظر گرفتن تمامی واقعيت های موجود ، انجام تا امکان نگهداری و پشتيبانی سیستمها با در نظر گرفتن مجموعه تهديدات موجود و آتی ، بسرعت و بسادگی ميسر گردد .
اکثر حملات موفقيت آميز در اينترنت ، بدليل وجود نقاط آسيب پذير در تعدادی اندک از سرويس های سيستم های عامل متداول است . مهاجمان ، با فرصت طلبی خاص خود از روش های متعددی بمنظور سوء استفاده از نقاط ضعف امنيتی شناخته شده ، استفاده نموده و در اين راستا ابزارهای متنوع ، موثر و گسترده ای را بمنظور نيل به اهداف خود ، بخدمت می گيرند . مهاجمان ، در اين رهگذر متمرکز بر سازمان ها و موسساتی می گردند که هنوز مسائل موجود امنيتی ( حفره ها و نقاط آسيب پذير ) خود را برطرف نکرده و بدون هيچگونه تبعيضی آنان را بعنوان هدف ، انتخاب می نمايند پس با شناسائی و آناليز اينگونه نقاط آسيب پذير توسط کارشناسان امنيت اطلاعات ، سازمان ها و موسسات قادر به استفاده از مستندات علمی تدوين شده بمنظور برخورد منطقی با مشکلات موجود و ايجاد يک دیوار حفاظتی مناسب می باشند.
لینوکس و يونيکس ، از سيستم های عامل رايج در جهان بوده که امروزه در سطح بسيار وسيعی استفاده می گردد . تا کنون حملات متعددی توسط مهاجمين متوجه سيستم هائی بوده است که از يونيکس ( نسخه های متفاوت ) بعنوان سيستم عامل استفاده می نمايند . با توجه به حملات متنوع و گسترده انجام شده ، بایستی نحوه مقابله با این حملات و تهدیدات شناخته شده و راههای نفوذ سریعا ترمیم گردد و کاملا مسدود گردد .
عوامل متعددی در بروز اينگونه حملات نقش دارد: عدم آگاهی لازم مديران سيستم در خصوص ارتقاء امنيتی سيستم هائی که بر روی آنان نرم افزارهای مدیریت اطلاعات شبکه نصب یا بصورت غير ضروری اجراء می گردد و پيکربندی نامناسب برنامه ها ، نمونه هائی از عوامل فوق بوده و می تواند زمينه يک تهاجم از نوع DoS ، يک Buffer Overflow را فراهم سازد .

بمنظور حفاظت سیستم و ترمیم سریعتر نقاط آسيب پذير موارد زير پيشنهاد می گردد :

همیشه آخرين نسخه نرم افزارها ارائه شده را دريافت و آن را بر روی سيستم نصب نمائید.
بمنظور بهنگام سازی سیستم بایستی از تمامی Patch های ارائه شده توسط توليد کنندگان استفاده و در صورت امکان آن نرم افزار را به آخرين نسخه موجود ارتقاء دهيد . برای دريافت اطلاعات تکميلی از مقالات ارائه شده درسايت امنیتی CERT و بخش UNIX Security Checklist ، استفاده نمائيد .
فایروال موجود برروی سیستم را دقیقا نصب و با توجه به نیازهای امنیتی خود در سطح مناسب پیکربندی نمائید .
پورت های غیر ضروری یا در معرض تهدید را در سطح روتر و يا فايروال با توجه به توصیه های امنیتی موجود در رفرانسهای امنیتی بلاک block نمائيد .
آندسته از نرم افزارهای غیر ضروری که بصورت پیش فرض هنگام نصب سیستمهای عامل نصب میگردند و هیچ گونه استفاده عملی ندارند را غير فعال نمائید.
بمنظور پيچيده تر نمودن حملات اتوماتيک و يا جلوگیری از پویش غیر مجاز سيستم توسط مهاجمین ، به توصیه های امنیتی تهیه کنندگان نرم افزارها در سایتهای مربوطه یا سایر سایتهای امنیتی لینوکس و یونیکس دقیقا عمل کنید و هیچ نکته ای را از قلم نیندازید.
اکیدا استفاده از account هائی با رمز عبور ضعيف و يا فاقد رمز عبور را مسدود کنید . چون رمز عبور دارای نقشی حياتی و اساسی در ايجاد اولين سطح دفاع در يک سيستم اطلاعاتی بوده و از دست رفتن رمز عبور و يا ضعف آن می تواند سيستم را در معرض تهديدات جدی قرار دهد . مهاجمان پس از دستيابی به رمز عبور کاربران تائيد شده ( استفاده از مکانيزم های متفاوت ) قادر به دستيابی منابع سيستم و حتی تغيير در تنظيمات ساير account های تعريف شده و موجود بر روی سيستم خواهند بود،عملياتی که می تواند پيامدهای بسيار منفی را بدنبال داشته باشد .
در صورتيکه از account هائی استفاده می شود که بين کاربران متعدد و يا کارکنان موقت يک سازمان به اشتراک گذاشته شده و يا کاربران از رمزهای عبور بدرستی حفاظت?ننمايند، پتانسيل نفوذ به شبکه توسط يک مهاجم فراهم می گردد.

از يک برنامه پويشگر بهنگام شده که قادر به بررسی دقيق سيستم های رایانه ای بمنظور تشخيص نقاط آسيب باشد استفاده کنید. ( استفاده از نرم افرارها یا سایتهای خاص )
با عضويت در گروه های خبری نظير Symantec برای آگاهی از آخرين هشدارهای امنيتی اطلاعات خود را بهنگام نگاه دارید .
پياده سازی و استفاده از امکانات رمزنگاری نظیر OpenSSH درسرویسهای شبکه نظیر telnet ، SMTP ، POP3، IMAP ، rlogin ، HTTP ، و ....
منیجر بازدید : 46 يكشنبه 18 آذر 1397 نظرات (0)
انواع كابل در شبكه های كامپیوتری

امروزه از كابل های مختلفی در شبكه ها استفاده می گردد .نوع و سیستم كابل كشی استفاده شده در یك شبكه بسیار حائز اهمیت است . در صورتی كه قصد داشتن شبكه ای را داریم كه دارای حداقل مشكلات باشد و بتواند با استفاده مفید از پهنای باند به درستی خدمات خود را در اختیار كاربران قرار دهد ، می بایست از یك سیستم كابلینگ مناسب ، استفاده گردد . در زمان طراحی یك شبكه می بایست با رعایت مجموعه قوانین موجود در خصوص سیستم كابلینگ، شبكه ای با حداقل مشكلات را طراحی نمود .با این كه استفاده از شبكه های بدون كابل نیز در ابعاد وسیعی گسترش یافته است ، ولی هنوز بیش از 95 درصد سازمان ها و موسسات از سیستم های شبكه ای مبتنی بر كابل، استفاده می نمایند .ایده های اولیه

ایده مبادله اطلاعات به صورت دیجیتال ، تفكری جدید در عصر حاضر محسوب می گردد. درسال 1844 فردی با نام "ساموئل مورس" ، یك پیام را از Washington D.C به Baltimore و با استفاده از اختراع جدید خود (تلگراف)، ارسال نمود . با این كه از آن موقع زمانی زیادی گذشته است و ما امروزه شاهد شبكه های كامپیوتری بزرگ و در عین حال پیچیده ای می باشیم ولی می توان ادعا نمود كه اصول كار ، همان اصول و مفاهیم گذشته است .
كدهای مورس ، نوع خاصی از سیستم باینری می باشند كه از نقطه و خط فاصله با تركیبات متفاوت به منظور ارائه حروف و اعداد ، استفاده می نماید . شبكه های مدرن داده از یك و صفر ، استفاده می نمایند . بزگترین تفاوت موجود بین سیستم های مدرن مبادله اطلاعات و سیستم پیشنهادی "مورس " ، سرعت مبادله اطلاعات در آنان است.تلگراف های اواسط قرن 19 ، قادر به ارسال چهار تا پنج نقطه و یا خط فاصله در هر ثانیه بودند ، در حالی كه هم اینك كامپیوترها با سرعتی معادل یك گیگابیت در ثانیه با یكدیگر ارتباط برقرار می نمایند (ارسال 1،000،000،000 صفر و یا یك در هر ثانیه).
تلگراف و تله تایپ رایتر ، پیشگام مبادله داده می باشند . در طی سی و پنج سال اخیر همه چیز با سرعت بالا و غیرقابل تصوری تغییر نموده است. ضرورت ارتباط كامپیوترها با یكدیگر و با سرعت بالا ، مهمترین علل پیاده سازی تجهیزات شبكه ای سریع ، كابل هائی با مشخصات بالا و سخت افزارهای ارتباطی پیشرفته است .پیاده سازی تكنولوژی های جدید شبكه

اترنت در سال 1970 توسط شركت زیراكس و در مركز تحقیقاتPalo Alto در كالیفرنیا پیاده سازی گردید . در سال 1979 شركت هایDEC و اینتل با پیوستن به زیراكس ، سیستم اترنت را برای استفاده عموم ، استاندارد نمودند . اولین مشخصه استاندارد در سال 1980 توسط سه شركت فوق و با نام Ethernet Blue Book ارائه گردید . ( استانداردDIX ) .
اترنت یك سیستم ده مگابیت در ثانیه است ( ده میلیون صفر و یا یك در ثانیه) كه از یك كابل كواكسیال بزرگ به عنوان ستون فقرات و كابل های كواكسیال كوتاه در فواصل 5 / 2 متر به منظور ایستگاههای كاری استفاده می نماید . كابل كواكسیالی كه به عنوان ستون فقرات استفاده می گردد ،Thick Ethernet و یا10Basee5 نامیده می شود كه در آن 10 به سرعت انتقال اطلاعات در شبكه اشاره داشته ( 10 مگابیت در ثانیه ) و واژهBase نشاندهنده سیستمBase band است . در سیستم فوق ، از تمامی پهنای باند به منظور انتقال اطلاعات استفاده می گردد . درBroad band به منظور استفاده همزمان ، پهنای باند به كانال های متعددی تقسیم می گردد . عدد 5 نیز شكل خلاصه شده ای برای نشان دادن حداكثر طول كابلی است كه می توان استفاده نمود ( در این مورد خاص 500 متر ) .
موسسهIEEE در سال 1983 نسخه رسمی استاندارد اترنت را با نامIEEE 802.3 و در سال 1985 ، نسخه شماره دو را با نامIEEE 802.3a ارائه نمود . این نسخه با نامThin Ethernet و یا10Base2 معروف گردید. ( حداكثر طول كابل 185 متر می باشد و عدد 2 نشاندهنده این موضوع است كه طول كابل می تواند تا مرز 200 متر نیز برسد )
از سال 1983 تاكنون ، استانداردهای متفاوتی ارائه شده است كه یكی از اهداف مهم آنان ، تامین پهنای باند مناسب به منظور انتقال اطلاعات است . ما امروزه شاهد رسیدن به مرز گیگابیت در شبكه های كامپیوتری می باشیم .كابل های (UTP (Unshielded Twisted Pair


كابلUTP یكی از متداولترین كابل های استفاده شده در شبكه های مخابراتی و كامپیوتری است . از كابل های فوق ، علاوه بر شبكه های كامپیوتری در سیستم های تلفن نیز استفاده می گردد (CAT1 ). شش نوع كابلUTP متفاوت وجود داشته كه می توان با توجه به نوع شبكه و اهداف مورد نظر از آنان استفاده نمود . كابلCAT5 ، متداولترین نوع كابلUTP محسوب می گردد .مشخصه های كابل UTP

با توجه به مشخصه های كابل هایUTP ، امكان استفاده ، نصب و توسعه سریع و آسان آنان ، فراهم می آورد . جدول زیر انواع كابل هایUTP را نشان می دهد : موارد استفادهسرعت انتقال اطلاعات
گروه
سیستم های قدیمی تلفن ،ISDN و مودم
حداكثر تا یك مگابیت در ثانیه
CAT1
شبكه هایToken Ring
حداكثر تا چهار مگابیت در ثانیه
CAT2
شبكه هایToken ring و10BASE-T
حداكثر تا ده مگابیت در ثانیه
CAT3
شبكه هایToken Ring
حداكثر تا شانزده مگابیت در ثانیه
CAT4
اترنت ( ده مگابیت در ثانیه ) ، اترنت سریع ( یكصد مگابیت در ثانیه ) و شبكه هایToken Ring ( شانزده مگابیت در ثانیه )
حداكثر تا یكصد مگابیت در ثانیهCAT5
شبكه هایGigabit Ethernet
حداكثر تا یكهزار مگابیت در ثانیهCAT5e
شبكه هایGigabit Ethernet
حداكثر تا یكهزار مگابیت در ثانیهCAT6
توضیحات :

تقسیم بندی هر یك از گروه های فوق بر اساس نوع كابل مسی وJack انجام شده است .
از كابل هایCAT1 ، به دلیل عدم حمایت ترافیك مناسب، در شبكه های كامپیوتری استفاده نمی گردد .
از كابل های گروه CAT2, CAT3, CAT4, CAT5 وCAT6 در شبكه ها استفاده می گردد .كابل های فوق ، قادر به حمایت از ترافیك تلفن و شبكه های كامپیوتری می باشند .
از كابل هایCAT2 در شبكه هایToken Ring استفاده شده و سرعتی بالغ بر 4 مگابیت در ثانیه را ارائه می نمایند .
برای شبكه هائی با سرعت بالا ( یكصد مگا بیت در ثانیه ) از كابل هایCAT5 و برای سرعت ده مگابیت در ثانیه از كابل هایCAT3 استفاده می گردد.
در كابل هایCAT3 ,CAT4 وCAT5 از چهار زوج كابل مسی استفاده شده است .CAT5 نسبت بهCAT3 دارای تعداد بیشتری پیچش در هر اینچ می باشد . بنابراین این نوع از كابل ها سرعت و مسافت بیشتر ی را حمایت می نمایند .
از كابل هایCAT3 وCAT4 در شبكه هایToken Ring استفاده می گردد .
حداكثر مسافت در كابل هایCAT3 ، یكصد متر است .
حداكثر مسافت در كابل هایCAT4 ، دویست متر است .
كابلCAT6 با هدف استفاده در شبكه های اترنت گیگابیت طراحی شده است . در این رابطه استانداردهائی نیز وجود دارد كه امكان انتقال اطلاعات گیگابیت بر روی كابل هایCAT5 را فراهم می نماید( CAT5e ) .كابل هایCAT6 مشابه كابل هایCAT5 بوده ولی بین 4 زوج كابل آنان از یك جداكننده فیزیكی به منظور كاهش پارازیت های الكترومغناطیسی استفاده شده و سرعتی بالغ بر یكهزار مگابیت در ثانیه را ارائه می نمایند.


منبع : صفحه اصلي شركت خدمات كامپيوتري سخاروش| Sakha Ravesh Co.
منیجر بازدید : 43 سه شنبه 13 شهريور 1397 نظرات (0)
برای تست سرعت آپلود ، دانلود و تست پینگ تایم در محیط cli برنامه رایگانی رو در مخزن گیت هاب پیدا کردم که با پایتون نوشته شده و به راحتی در محیط ترمینال لینوکس قابل اجرا هستش . تست هم از طریق

سایت speedtest انجام میشه . برای اجرای این برنامه حتما باید در سرور شما پایتون ۲.۴ یا ۳.۴ نصب باشه . طریقه نصب هم بصورت زیر هستش :

ترمینال رو باز کرده و به ترتیب زیر عمل کنید :

۱ : دانلود برنامه :


کد: wget https://raw.githubusercontent.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest.py ۲ : دادن دسترسی لازم به فایل دانلود شده :

کد: chmod a+rx speedtest.py ۳ : انتقال فایل به مسیر ذکر شده :

کد: sudo mv speedtest.py /usr/local/bin/speedtest-cli ۴ : تغییر owner فایل به root :

کد: sudo chown root:root /usr/local/bin/speedtest-cli خب تموم شد . برای تست کافیه کامند زیر رو در ترمینال وارد کنید :

کد: speedtest-cli اگه تمایل دارید همراه تست سرعت ، عکس تست سرعت و پینگ هم برای شما از سایت speedtest ایجاد بشه ، از کامند زیر استفاده کنید :

کد: speedtest-cli --share تمایل دارید لوکیشن تست سرعت و پینگ رو از دیفالت به لوکیشن انتخابی خودتون تغییر بدید ؟ با کامند زیر لوکیشنها رو لیست کنید :

کد: speedtest-cli --list خب حالا با آیدی لوکیشن خودتون تست سرعت و پینگ بگیرید ، دستور نمونه مثل زیر خواهد بود :

کد: speedtest-cli --server 7727
امیدوارم مشکلات دوستان عزیز با این اپلیکیشن تا حدودی مرتفع بشه .
منیجر بازدید : 36 شنبه 10 شهريور 1397 نظرات (0)
کسانیکه با توزیع های بر پایه ردهت مانند RHEL , Fedora , CentOS کار کرده اند برای راه اندازی ، توقف ، شروع مجدد و بارگزاری مجدد از دستور Service استفاده می کنند و وقتی وارد توزیع های بر پایه دبین مثل اوبونتو و دبین می شوند با این مشکل مواجه می شوند که مثلا برای شروع مجدد سرویس آپاچی باید این دستور را اجرا کنند /etc/init.d/apache2 restart در این اموزش به شیوه نصب و استفاده از دستور Service در دبین خواهیم پرداخت.
* برای اضافه کردن دستور سرویس به دبین باید بسته Sysvconfig را نصب کنیم .برای این منظور بدین ترتیب عمل کنید : apt-get install sysvconfig شکل استفاده از دستور همانند ردهت می باشد : service [service-name] restart
service [service-name] stop
service [service-name] start
بطور مثال برای شروع سرویس آپاچی بدین صورت عمل می کنیم : service apache2 strat البته مزیت استفاده از شیوه ابتدایی که در ابتدای آموزش بیان شد در اینست که نیازی نیست تا اسم سرویس را بطور کامل بیاد داشته باشیم بدلیل انکه وقتی در دایرکتوری مورد نظر قرار گرفتیم با زدن کلید Tab اسم سرویس کامل می شود. ممکن است بگویید که در ردهت هم اینچنین مشکلاتی ممکن است رخ دهد ، ولی مشکل دبین در اینست که ورژن بسته هایی که نصب می کنید را در انتهای نام سرویس ذکر می کند که این مورد در ردهت وجود ندارد. از دستور Sysvconfig بصورت گرافیکی هم می توان بهره گرفت.با اجرای دستور sysvconfig بدون اضافه کردن پارامتر محیط گرافیکی مانند شکل زیر ظاهر می گردد.
مشاهده می کنید که امکان فعال یا غیرفعال کردن سرویس ها در زمان Start up را خواهید داشت
به نحوه کارکرد آنها پرداخته ایم.
منیجر بازدید : 45 دوشنبه 05 شهريور 1397 نظرات (0)
يکي از نخستين سوالاتي که در ذهن هر کاربري که به تازگي نام لينوکس به
گوشش خورده است، مطرح مي شود، اين است که خوب لينوکس چه تفاوتي
با ويندوز دارد؟ من در اين مقاله قصد دارم بدون اينکه وارد مسائل خيلي
فني شوم، اين موضوع را تشريح کنم.
لينوکس چيست؟
است. هسته، بخش اصلي Kernel)) لينوکس به خودي خود، يک هسته
سيستم عامل را تشکيل مي دهد که کار آن کنترل داده ها، مديريت حافظه،
سخت افزار، ورود و خروج داده ها و تمامي موارد اصلي سيستم عامل
مي باشد. همانطور که گفتم، لينوکس به خودي خود سيستم عامل به شمار
گنو OpenSource)) نمي رود، بلکه با استفاده از ابزارهايي که پروژه بازمتن
براي آن توليد کرده است، تبديل به يک سيستم عامل کامل مي شود GNU))
GNU/Linux (به همين دليل است که لينوکس را معمولا گنو/لينوکس يا
مي نامند) و با اضافه کردن ساير نرم افزارهاي بازمتن به آن، مي توان از آن
در موارد متعددي مانند سرويس دهنده ها، ايستگاه هاي کاري، کامپيوترهاي
روي ميزي، ابر رايانه ها، ابزارهاي صنعتي و پزشکي که داراي سيستم هاي
مي باشند و... استفاده کرد. Embedded)) درونه اي
از نظر فني، لينوکس را مي توان نمونه بازمتن سيست معامل يونيکس ناميد.
پياده سازي شده و کاملا با آن سازگار POSIX زيرا بر اساس استاندارد
است. بنابراين لينوکس را مي توان نواده سيستم عامل پرسابقه و مستحکم
يونيکس دانست که البته خواص خوب آنرا نيز به ارث برده است. اکنون
تفاوت هاي اصلي لينوکس و ويندوز را با هم م يشماريم:
لينوکس : سيستم عامل آزاد
لينوکس يک سيستم عامل آزاد و بازمتن است. کد منبع آن در اختيار همگان
قرار دارد و همه مي توانند در کدهاي آن تغيير ايجاد کرده و بنا به نيازشان
استفاده کنند. آزاد و در دسترس بودن کدهاي منبع سبب مي شود تا بتوانيد
از طرز کارکرد دقيق سيستم عامل مطلع شويد. شما لينوکس را مي توانيد به
هر تعداد کپي کرده و بين دوستانتان پخش کنيد. در سمت مقابل، ويندوز
يک سيستم عامل اختصاصي است که کد منبع آن سري نگهداشته شده است و
براي همگان در دسترس نيست. شما نمي توانيد بفهميد که واقعا در زير
سيستم عامل ويندوزتان چه مي گذرد؟ آيا يک برنامه جاسوسي در آن پنهان
نشده است؟ بعيد نيست. سيستم عامل ويندوز رايگان نبوده و تحت حمايت
قانون کپي رايت قرار دارد. شما نمي توانيد آنرا کپي کرده و پخش کنيد. در
صورت اين کار شما خلاف کار هستيد و جريمه و مجازات خواهيد شد. (فعلا
۶ سال آينده بله) - نه در ايران ولي در ۴
لينوکس را به هواپيمايي تشبيه کرده اند که هر قسمت از انرا در جايي
ساخته اند. لينوکس واقعا محصول کشور خاصي نيست. تعداد زيادي از مردم
در سرتاسر جهان در حال کار بر روي آن و توسعه آن هستند. تعداد برنامه
نويساني که روي بخش هاي مختلف سيستم عامل لينوکس کار مي کنند، به
حدود ۴۰۰ هزار نفر مي رسد، در حالي که تعداد کل برنامه نويسان
مايکروسافت کمتر از ۱۰۰۰۰ نفر است. همين، تفاوت کيفيت کار را مشخص
م يکند.
شما با سيستم عامل لينوکس آزاد هستيد. لازم نداريد تا از نرم افزارهاي
اختصاصي استفاده کنيد و تحت انقياد آنها در آييد.
لينوکس : سرعت، قدرت، پايداري
همانطور که گفتم، لينوکس نواده سيستم عامل يونيکس است. بنابراين ساختار
کلي اين سيستم عامل کاملا با ويندوز متفاوت است. اين به اين معني است که
مثلا شما نخواهيد توانست برنامه هايي که در ويندوز داريد، روي لينوکس
اجرا نماييد (البته راه هايي وجود دارد – شبيه سازها - ولي در حالت عادي
خير). يکي از خواص اصلي سيستم عامل هاي خانواده يونيکس، پايداري و
استقامت بسيار بالاي آنهاست. اين سيستم عامل ها به اين راحتي ها خراب
نشده و به ندرت نياز به بوت مجدد پيدا مي کنند. لينوکس هايي وجود دارند
که شما مي توانيد سالها بدون نياز به بوت، از آنها استفاده نماييد. در سمت
مقابل، حتي جديدترين و پايدارترين سيستم هاي ويندوز به اندازه يک موي
لينوکس پايدار نيستند. براي بکارگيري سيستم هاي ويندوز به عنوان سرويس
دهنده به حافظه و پردازنده هاي قويتري نياز داريد و مطمئن باشيد اگر هر
هفته آنرا بوت نکنيد، از کار خواهد افتاد!
من حدود ۲ سال است با اين سيستم عامل کار م يکنم. تنها يکبار مجبور
شده ام بدليل اشکال در کارت صوتي آنرا بوت کنم. (فقط کارت صوتي از کار
افتاده بود!) در صورتي که در ويندوز، شما اگر خيلي شانس داشته باشيد،
۳ مشکل را که منجر به بوت خواهند شد، خواهيد داشت. - حتما هفته اي ۲
معمولا سيستم عامل لينوکس به راحتي خراب نمي شود و برعکس ويندوز
مجبور نيستيد تا آنرا هر چندماه يکبار مجددا نصب کنيد. حتي برخي از انواع
مشهور هستند. اين گونه سيستم ها « يکبار براي تمامي عمر » لينوکس به نصب
را مي توانيد حين کار و حتي بدون بوت، به نسخه هاي جديدتر ارتقا دهيد.
لينوکس : امنيت، امنيت، امنيت
امروزه در دنيايي متکي بر فناوري اطلاعات زندگي مي کنيم که هر لحظه به
خطر افتادن جريان اطلاعات منجر به بروز خسارت هاي تجاري جبران
امن تر Platform)) ناپذيري خواهد شد. امروزه همه به دنبال يک سکوي
براي اجراي برنامه هاي کاربردي و سروي دهنده ها هستند. لينوکس
حرف هاي زيادي براي گفتن در سمت امنيت دارد. بسياري از قابليت هاي
امنيتي که در ويندوز وجود ندارند و يا فقط با اضافه کردن نرم افزارهاي
اضافي قابل دسترسي مي باشند، بطور دروني و پيش گزيده در لينوکس
پياده سازي شده اند. لينوکس از ابتدا براي محيط هاي شبکه اي و چند کاربره
طراحي شده است و همين باعث رعايت مسائل امنيتي از ابتدا در ان شده
است، درحالي که ويندوز اينگونه نبوده و درحال حاضر نيز از نظر امنيتي
داراي نقاط ضعف فراواني است. مثلا يک برنامه مخرب با استفاده از همين
ضعف هاي امنيتي مي تواند کل سيستم عامل را نابود کند، ولي در صورتي که
مورد مشابهي در لينوکس وجود داشته باشد، حداکثر به دايرکتوري خانگي
کاربر اجرا کننده آسيب خواهد رسيد، نه کل سيستم عامل.
اينطور نيست که لينوکس فاقد هر گونه اشکال امنيتي باشد، خير، ولي باز
بودن کد منبع آن باعث مي شود تا بسياري از اشکالات امنيتي پيش از ايجاد
خسارت و در مراحل توسعه و برنامه نويسي برنامه بر ملا شده و رفع
شوند. در صورتي که اشکالي نيز در برنامه هاي منتشر شده يافت شود،
بدليل موجود بودن کد منبع سريعا برطرف مي گردد. در صورتي که در
سيستم عامل ويندوز شما بايد منتظر مايکروسافت بمانيد و بمانيد و بمانيد.
سيستم عامل ويندوز داراي اشکالات امنيتي بسياري است که به راحتي هم
کشف نمي شوند و هنگامي کشف مي شوند که خسارات جبران ناپذيري در
اثر حمله از طريق آن ضعف هاي امنيتي رخ دهد که امثال آنرا شاهد هستيم.
مي توان ادعا کرد که تقريبا هيچ ويروسي براي لينوکس وجود ندارد و اين
درحالي است که ساليانه بيش از ۱۰۰۰ ويروس و کرم مختلف براي
سيستم عامل ويندوز ايجاد مي شود. اين بخاطر عدم گسترده بودن لينوکس
نيست (حدود ۷۰ درصد از سايت هاي وب در جهان بر روي سيستم عامل
لينوکس و سرويس دهنده وب آپاچي درحال اجرا هستند) بلکه بدليل وجود
حفره هاي امنيتي متعدد ويندوز و سياست انحصار گرايي مايکروسافت است.
يعني چه؟ مايکروسافت طوري رفتار و سياست گذاري کرده است که
مشتريان خود را تنها به محصولات خودش عادت دهد. بسياري از کاربران
ويندوز از اينترنت اکسپلورر و آتلوک براي مرور وب و پست الکترونيک
استفاده مي کنند. من به عنوان يک ويروس نويس، مي دانم که اگر ويروسي
را براي کاربران ويندوز بنويسم، بر روي کامپيوترهاي ۹۰ درصد آنها اثر
استفاده مي کنند. ولي در لينوکس Outlook و IE خواهد کرد. چون اکثرا از
چطور؟ در لينوکس شما طيف وسيعي از انتخاب و عدم اجبار داريد. من از
را ترجيح Konqueror مرورگر موزيلا استفاده ميکنم. دوستي دارم که
استفاده م يکنم. Kmail استفاده م يکند. من از Opera مي دهد. ديگري از
و برادرم هم از Mutt و بعدي از Pine ديگري از ،Evolution دوستم از
من فقط مي توانم براي يکي از اينها ويروس بنويسم چون Mail. Mozilla
روي بقيه کار نخواهد کرد و عملا ميزان اثر آن انداک خواهد بود. ضمنا
هيچيک از ويروس هايي که براي ويندوز نوشته شده اند، بر روي لينوکس
کار نمي کنند.
لينوکس : تعدد سکوهاي اجرايي
لينوکس برخلاف ويندوز بر روي تعداد زيادي از سکوهاي مختلف
سخت افزاري اجرا مي شود و شما حتي قادريد آنرا براي کار بر روي سکوي
مورد نظرتان تغيير دهيد. اين قابليت، لينوکس را براي بکارگيري در
بسيار مناسب مي سازد. هسته ٢,٦ Embedded)) سخت افزارهاي درونه اي
لينوکس که بتازگي ارائه شده است، اين امکان را فراهم مي سازد تا لينوکس
را بر روي دستگاه هاي بسيار کوچک و يا ابر رايانه هاي بسيار بزرگ اجرا
نماييد. اصلا ويندوز مي تواند؟
لينوکس : گسترد هترين تنوع در کاربرد
لينوکس را مي توانيد براي انجام وظايف بسيار متعددي بکار بگيريد. از
شبکه، Router)) دستگاه چک کردن اتصالات شبکه، ديوار آتش، مسيرياب
سرويس دهنده هاي مختلف مانند وب، بانک اطلاعاتي، فايل، چاپ و...، ميزهاي
و... سيستم عامل Workstations)) ايستگاه هاي کاري ،Desktop)) کار
لينوکس حتي اين امکان را دارد که از آن بتوان به صورت يک سيستم زنده و
CD پرتابل استفاده کرد. به اين معني که کل سيستم عامل از روي يک ديسک
اجرا شود و شما آنرا با خودتان جابجا کنيد و ميزکار و تنظيماتتان را همراه
خودتان منتقل کنيد. علاوه بر اين، اين قابليت براي رفع اشکال و نمايش آن
نيز بسيار مفيد است.
لينوکس : تنوع در انتخاب
بدليل آزاد بودن سيستم عامل لينوکس، هر گروه يا موسسه تجاري، يک
معروف هستند، Distribution)) نسخه خاص از آن که به توزيع يا پخش
منتشر ساخته است. اين توزيع هاي مختلف همگي لينوکس هستند، ولي هريک
معمولا براي يک يا چند امر خاص مانند سرويس دهنده، ديوار آتش، ميزکار
و... طراحي شده اند و هريک قابليت ها و بهينه سازي ها خاص خودشان را به
کاربران ارائه مي کنند. کاربران در اين ميان آزادي انتخاب زيادي داشته و
مي توانند چيزي که کاملا نيازشان را برطرف مي کند، انتخاب کنند. چيزي که
در ويندوز نمي توان مفهومي براي آن پيدا کرد.
لينوکس : سيستم عاملي حرفه اي
لينوکس يک سيستم عامل حرفه اي است. يعني ممکن است يک کاربر کاملا
غير فني براي مديريت آن و انجام برخي از تنظيمات سخت افزاري دچار
مشکل شود و نتواند به راحتي اين کار را انجام دهد. البته برخي از توزيع هاي
لينوکس اين امور را بسيار راحت (و حتي راحت تر از ويندوز) کرده اند، ولي
با اين حال به طور کلي، لينوکس يک سيستم عامل حرفه اي است که در عين
سادگي، از پيچيدگي هاي فني زيادي برخوردار است. البته تمام کاربران لازم
نيست اين امور را بدانند. مثلا يک کارمند دفتري که اموري مانند تايپ و
حسابداري را با کامپيوترش انجام مي دهد، ممکن است از نظر فني تفاوتي را
احساس نکند، ولي لينوکس خوراکي ۴ ساله براي کاربران خوره فراهم
مي سازد! برخلاف ويندوز، نکات بي پاياني براي يادگيري در لينوکس وجود
دارد. اين سيستم عامل ۴ سال به راحتي شما را مشغول خواهد کرد و
مي توانيد مطمئن باشيد پس از آن بازهم مطالب جديدي براي يادگيري
وجود خواهند داشت! پس خوره هاي کامپيوتري از آن لذت وافري خواهند
برد و هرگز آنرا رها نخواهند کرد.
برخلاف ويندوز، در لينوکس راحت تر هستيد تا بسياري از کارهاي پيکربندي
و سيستمي را از خط فرمان بسيار قدرتمند و عالي آن انجام دهيد. با اينکه
براي بسياري از امور مانند ويندوز ابزارهاي گرافيکي طراحي شده است، يک
کاربر حرفه اي واقعا از خط فرمان لينوکس لذت خواهد برد. خط فرمان
ويندوز را اصلا مي توان خط فرمان ناميد؟
لينوکس : بهشت برنامه نويسان!
لينوکس را بهشت برنامه نويسان ناميده اند. برخلاف ويندوز که اکثر
ابزارهاي برنامه نويسي روي آنرا بايد جداگانه نصب و حتي خريداري
نماييد، لينوکس به همراه تمامي ابزارهاي برنامه نويسي مورد نيازتان و با
هر زباني که فکر کنيد ارائه مي شود. کافي است آنرا نصب کنيد و کار
برنامه نويسي تان را با ابزارهاي دلخواهتان شروع کنيد.
لينوکس : يک جعبه ابزار کامل
لينوکس براي کاربران حرفه اي، يک جعبه ابزار کامل به شما مي رود که در
آن تمامي ابزارهاي مورد نياز مانند برنامه هاي اينترنتي، ابزارهاي امنيتي
مانند ابزارهاي آزمايش شبکه، ابزارهاي برنامه نويسي، هزاران صفحه کتاب
و راهنما در آن پيدا خواهيد کرد. ابزارهايي که در اختيارتان قرار دارد چنان
متنوع هستند که مي توانيد ۹۰ درصد اطمينان داشته باشيد که پس از نصب
آن به چيز ديگري نياز نخواهيد داشت.
لينوکس : يکي از زيباترين دستاوردهاي بشري
لينوکس در سايه همکاري و تبادلات علمي هزاران نفر در سرتاسر جهان
ايجاد شده و توسعه يافته است. اين همکاري چنان گسترده و زيبا بوده و
زيباترين دستاورد همکاري جمعي » هست، که به سيستم عامل لينوکس لقب
داده شده است. فرهنگ حاکم در جامعه لينوکس و بازمتن، فرهنگ « بشر
انجام » کمک، اشتراک اطلاعات و تلاش براي بهبود هرچه بيشتر محصولات و
است. هرکس که مي خواهد با اين « هرکاري که از دستت برمي آيد
سيستم عامل کار کند، بايد تمامي ديدگاه ها و عقايد قبلي خود را درباره
نرم افزارها و سيستم عامل کنار گذاشته و با يک ديدگاه جديد و طرز فکر
متحول شده وارد دنياي لينوکس شود، زيرا با فرهنگ حاکم متفاوتي روبرو
خواهد بود. لينوکس نويد دهنده آزادي است.


***پست اختصاصی نیست پس اسپم ندید جایی ایراد داشت ممنون میشم بگید ویرایش کنیم ما هم یه چیزی یاد بگیریم


لینک مطلب
لينوکس با ويندوز چه تفاوتي دارد؟
منیجر بازدید : 39 چهارشنبه 31 مرداد 1397 نظرات (0)
تماشای فایل های ویدیویی فشرده شده بدون نیاز به Extract هنگامی که یک فایل ویدیویی با حجم بالا را از اینترنت دانلود می کنید بطور معمول فایل ویدیویی در قالب چندین فایل ارشیو شده با پسوند های Part1.rar و یا r00 است که برای تماشای ویدیو تمامی فایل ها را در یک پوشه کپی کنید و سپس Extract کنید.

در این مطلب ترفندی را آموزش می دهم که با استفاده از خط فرمان و بدون نیاز به Extract کردن فایل های ارشیو شده شما می توانید فایل ویدیویی را تماشا کنید. برای استفاده می بایست برنامه های VLC و unrar روی سیستم شما نصب باشد.

خط زیر دستوریست که فایل ویدیویی را تماشا می کنیم.
unrar p -inul /path/to/movie_folder/movie.name.r00 | vlc - در دستور بالا خط path/to/movie_folder/movie.name.r00/ مسیر پوشه فایل های ارشیو شده است ه با توجه به سیستم خود باید تغیرر کند و خط movie.name.r00 نام یکی از فایل های ارشیو شده با پسوند r00 است که می تواند Part1.rar نیز باشده که با توجه به فایل های مورد نظر نغییر دهید.

و در دستور بالا علامت – قبل از unrar می بایست بعد VLC باشد که به دلیل قالب بندی میهن بلاگ قبل از unrar نوشته شده است.
اگر دو برنامه VLC و unrar روی سیستم نصب نباشد دستور قابل اجرا نیست و دلیل دیگر بروز خطا در فایل های ارشیو شده است که یا تعداد انها کامل نیست و هنوز بخش هایی دانلود نشده یا در پوشه کپی نشده یا اینکه ناقص دانلود شده اند.

تعداد صفحات : 2

موضوعات

 • ارائه دهندگان خدمات پرداخت در محل

 • اسکریپت های فروشگاه ساز

 • بازارچه محصولات و خدمات اینترنتی

 • سفارش طرح گرافیکی ، چاپ و نشر

 • خرید و فروش تبلیغات اینترنتی

 • مباحث و منابع آموزشی

 • مباحث دیگر

 • Colocation

 • فروش سرور مجازی

 • ثبت دامنه و میزبانی وب

 • موتور جستجو ، سئو و بهینه سازی

 • خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

 • فروش دامین

 • وب سرورها

 • معرفی سایت ، فروشگاه ، کانال و...

 • فروش پستی و پرداخت در محل

 • اشتراک گذاری

 • دیگر زبان ها

 • گفتگوی آزاد

 • درگاه های پرداخت

 • درخواست سرویس

 • فروش پنل پیام کوتاه،پیام رسان اجتماعی،تلفن مجازی

 • به دنبال کارمند هستم

 • محصولات نرم افزاری

 • خرید و فروش تلفن های همراه

 • محصولات چند رسانه ای

 • آموزشگاه گرافیک و انیمیشن

 • راه اندازی و مدیریت وب سایت اینترنتی

 • سوالات و مشکلات

 • نیازمند کار یا کارمند هستم

 • درخواست سرور مجازی

 • فروش نمایندگی هاستینگ

 • اسکریپت و قالب سایت

 • مباحث و منابع آموزشي

 • دامنه ، سایت ، گروه و کانال

 • محصولات فرهنگی آموزشی

 • اسکریپت های دیگر

 • به دنبال کار هستم

 • روابط عمومی بازارچه

 • برنامه نویسی

 • تبلیغات اینترنتی و بازاریابی آنلاین

 • کالاهای مصرفی فروشگاه اینترنتی

 • سایر محصولات و کالاها

 • سی پنل CPanel

 • ارائه دهندگان خدمات پرداخت اینترنتی

 • اسکریپت های مدیریت سایت و وبلاگ

 • Wordpress

 • شبکه های ویندوزی

 • سیستم های مدیریت محتوا

 • فروش انواع ماژول،پلاگین،قالب،افزونه،امکانات سفارشی

 • Proxy / Cache / Firewall

 • اوپن وی زد OpenVZ

 • فروش هاست اشتراکی

 • درخواست هاست اشتراکی

 • فروش سرور اختصاصی

 • وی ام ور Vmware

 • بازارچه محصولات سخت افزاری

 • سیسکو Cisco

 • سرویس دهندگان خارجی

 • پنل اس ام اس ، تلگرام و ...

 • نرم افزار

 • PHP-MySQL

 • همکاری در فروش

 • لپ تاپ و لوازم جانبی

 • Joomla-Mambo

 • کار آفرینی و مدیریت کسب و کار

 • اخبار دنیای فناوری

 • محصولات و نجهیزات ورزشی

 • 2

 • فروش انواع وب سایت،گروهای اطلاع رسانی

 • زیور آلات و جواهرات تزئینی

 • کیف ، کفش و پوشاک

 • سئو ، بک لینک و افزایش بازدید

 • فروش نقدی و پرداخت الکترونیک

 • پلاگین طراحی کنید و 200

 • آموزشگاه زبان های برنامه نویسی

 • عینک های طبی و آفتابی

 • مسائل مربوط به انجمن

 • فروش انواع لایسنس

 • وام های بانکی و تسهیلات کم بهره

 • CentOS

 • خدمات طراحی و گرافیکی

 • دايرکت ادمين DirectAdmin

 • درخواست سرور اختصاصی

 • خرید و فروش لوازم جانبی موبایل

 • ssd

 • ubuntu

 • ایده پروری ، ایده یابی و ایده پردازی

 • انجمن خیریه

 • درخواست انواع اسکریپت،سیستم عامل،نرم افزار و ..

 • متمرکزکننده کسب و کارهای اینترنتی

 • مباحث عمومی مرکز داده

 • بازی های رایانه ای

 • دامین

 • درخواست خدمات برنامه نویسی

 • نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

 • راه اندازی و مدیریت فروشگاه اینترنتی

 • اثاثیه منزل و لوازم خانگی

 • فروش انواع اسکریپت،سیستم عامل،نرم افزار و ..

 • مباحث و منابع آموزش

 • مباحث و منایع آموزشی

 • کلوکسو يا ال ايکس ادمين Kloxo or LXAdmin

 • اتصالات به اینترنت و ارایه دهندگان پهنای باند

 • vBulletin

 • سرور مجازی

 • تا 70 درصد تخفیف فروش دامین

 • ارائه دهندگان وبلاگ فروشگاهی

 • آرایشی و بهداشتی

 • خدمات برنامه نویسی

 • خدمات کانفیگ سرور و وب سایت

 • درخواست نمایندگی هاستینگ

 • بازارچه خدمات برنامه نویسی

 • درخواست سخت افزار

 • ماژول ، قالب و افزونه ها

 • سرور اختصاصی

 • عطر ، اسپری و ادکلن

 • درخواست انواع ماژول،پلاگین،قالب،امکانات سفارشی

 • فروش سخت افزار

 • PHPNUKE

 • WHMCS

 • زن Xen

 • فروش ویژه شماره مجازی روسیه مخصوص تلگرام

 • شبکه های بی سیم

 • ساير مجازي سازي ها

 • دیگر سیستم ها

 • بازارچه کار و سرمایه

 • نیازمند php

 • هاست اشتراکی

 • تبلت ها و دیوایس های پرتابل

 • HTML-XHTML

 • ساير کنترل پنل ها

 • فروش عیدانه : آفر ویژه ارائه نمایندگی

 • Debian

 • دیجی سرور| فروش ویژه و استثنایی سرور مجازی از اروپا|256 مگابایت رم

 • درخواست توضیحات برای میزان مصرف cpu

 • ASP-ASP.net-Access-MSSQL

 • ارسال ایمیل تبلیغاتی و ایمیل مارکتینگ

 • شارژ خط به خط و کارت شارژ

 • درخواست خدمات کانفیگ سرور و وب سایت

 • درخواست پنل پیام کوتاه،پیام رسان اجتماعی،تلفن مجازی

 • ساعت ، تایمر و شمارنده

 • فیلم های آموزشی

 • ذخیره سازی / SAN /NSA

 • اسکریپت های مدیریت انجمن گفتگو

 • انجمن نظرسنجی

 • سایر لینوکس ها

 • کولرگازی

 • مالیات کسب و کارهای اینترنتی

 • لایک

 • درخواست کالا و خدمات

 • طراحی حرفه ای بنر

 • الگوریتم های روتینگ

 • شرکتهای خصوصی جا به جایی کالا

 • Review دیتا سنترها

 • JavaScript

 • فایروال سخت افزاری

 • بحث در مورد نرم افزار / سخت افزار مرکز داده

 • دو سرور بدون ستاپ هتزنر ex41-ssd

 • درخواست دامین

 • Diablo 3

 • گیاهان آپارتمانی و حیوانات خانگی

 • سایر مجازی سازی ها

 • سامان

 • US

 • پلسک Plesk

 • مدیریت

 • بزرگان

 • اکانتینگ Accounting

 • پلیر ها و پخش کننده ها

 • درخواست انواع وب سایت،گروهای اطلاع رسانی

 • نمایندگی میزبانی وب

 • فروشگاه صنایع دستی

 • سيتريکس Citrix Systems

 • سوالی در مورد فتوشاپ

 • AJAX

 • شبکه های لینوکسی

 • درخواست خدمات Payment Credit card

 • STP(Unshielded Twisted Pair)

 • هايپر وي Microsoft Hyper-V

 • نیروی انسانی

 • info

 • درخواست خدمات طراحی و گرافیکی

 • کردیت کارت ، گیفت کارت و ارز اینترنتی

 • Hard Enterprise

 • [بنـــر20 : طراحـی حرفه ای بنــر

 • ns1

 • یه مشکل در گوگل +1

 • مشکل با تمامی ماژول ها

 • صفحه اول گوگل و bing.com

 • 29IPs

 • سخت افزار

 • سیستم های بک آپ و بازیابی اطلاعات

 • trace

 • به مناسبت عيد سعيد فطر - ارائه درگاه پرداخت اختصاصی سامان

 • کارکرد عالی

 • ایندکس گوگل

 • onda

 • رفع خطای اتصال Remote به سرور MS SQL 2008 - Microsoft SQL Server

 • ساير لينوکس ها

 • %25 تخفیف دانشجویی

 • .info

 • KIMSUFI

 • معروف ترین سیستم همکاری در فروش

 • فروش سرور مجازی آمریکا با قیمت ویژه ( دائمی ) 512 =9

 • آموزش (10) mcsa

 • هايپر وي ام HyperVM

 • فروشگاه تبلیغاتی لونو

 • فروش دامنه های tp24

 • کلاسترینگ و محاسبات ابری

 • فروش ویژه اینترنت پرسرعت +adsl2 آسیاتک در سراسر کشور + 15

 • درخواست خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

 • پذیرش نمایندگی فروش هاستینگ

 • آزمون تومر

 • جشنواره اقساطی فروش سرور اختصاصی ex-px هتزنر آلمان با 65٪ تخفیف

 • پشتیبانی

 • PHPBB

 • سرور مجازی ماهانه 7 هزار تومان ، تحویل آنی ، مجازی ساز kvm

 • هاستینگ نامحدود + دامین رایگان + 1 ماه گارانتی بازگشت پول + آپ تایم 99.99 فقط 29

 • آلوما ولت طرح دار

 • پلاگين

 • رپورتاژ

 • خدمات Payment Credit card

 • فروش vps ویندوز با رم 512 مگ وارز ساپورت مناسب دانلود و آپلود فقط 18

 • نیازمند پاکت حباب دار a5

 • 10

 • فروش Positive SSL با قیمت 19

 • افزایش قیمت دامنه های .com .biz

 • حتی بدون عضو

 • 4 ماه سرور های مجازی ویژه ! هرماه یک سری ! نوروز 90

 • انتشار مقاله

 • */ فروش سرور های هتزنر

 • مهر روی ناخن

 • Token Passing

 • عدم ست شدن ns7

 • بحث در مورد سرور های فیزیکی

 • 000

 • یاهو

 • آنالیز قیمتی ۳ ارز مجازی: بیت کوین

 • Bvlgari

 • هاست اشتراکی ایران

 • فروش (46) دامنه رند آی آر هرکدام 15

 • گم شدن دو مرسوله پستی به ارزش 450

 • JQuery

 • فروش انواع گواهینامه SSL

 • مینی کار: کار ایجاد کن

 • سئو ایندکس

 • Time & Date

 • [ - Custom PHP Code - ] نمونه کد

 • سرور مجازی هلند 11

 • پوستر

 • تعرفه طراحی وب سایت

 • در کنار شما

 • خرید و فروش گیرنده دیجیتال

 • ex40-ssd

 • ثبت دامنه org=14

 • آموزش (15) mcsa

 • سایتم هک غیر حرفه ای شده

 • پرسیوا

 • فروش ویژه مجموعه مقالات

 • 90درصد تخفیف! فروش ویژه سوپر آلفا

 • فروش سرور اختصاصی ex40

 • فروش دامنه sharjemoft.com

 • Reboot

 • Virtualizor

 • علمی

 • cpanel

 • مزایده فروش وبسایت بزرگ فروش پروژه

 • مباحث عمومی در مورد سویچ و روتر

 • دوربین عکاسی و فیلمبرداری

 • خبر مهم

 • فروش ویژه پنل پیام کوتاه کاربری با تعرفه ارسال ثابت 87 ریال از اپراتور 3000 با ماژول whmcs

 • Xlhost

 • اکانت پریمیوم همزمان رپیدشیر

 • سامانه پیام کوتاه با خط 10 رقمی فقط 5

 • خريدار عمده بازي ps1

 • سرور مجازی با رم 256 فقط 7

 • dv
  آمار سایت
 • کل مطالب : 2
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلین : 17
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 2,941
 • باردید دیروز : 4,422
 • بازدید هفته : 7,363
 • بازدید ماه : 7,363
 • بازدید سال : 1,273,055
 • بازدید کلی : 2,679,262