loading...
صفحه اصلی آرشیو تماس با ما

آموزش هاستینگ

آموزش راه اندازی هاستینگ و مباحث فنی مرتبط به هاستینگ

 1. آموزش هاستینگ
 2. هايپر وي Microsoft Hyper-V
منیجر بازدید : 6 شنبه 02 فروردين 1399 نظرات (0)
زمانی که ویندوز سرور ۲۰۰۸ منتشر شد، مایکروسافت قابلیت جدیدی را به نام Hyper-V معرفی نمود. Hyper-V نسخه ی کامل شده Virtual Server 2005 است که نقش مجازی سازی را در ویندوز ۲۰۰۸ بر عهده دارد. ولی نصب و راه اندازی آن نسبت به VS کاملا متفاوت است. در قسمت قبل زیر ساخت لازم برای Hyper-V تشریح شد، در این قسمت قسد داریم نحوه راه اندازی آن بر روی سرور ۲۰۰۸ را برسی کنیم و در مقاله آتی چگونگی ساخت یک ماشین مجازی را در محیط Hyper-V به شما نشان خواهم داد.

اولین موضوعی که پیشنهاد می کنم ، این است که وینوز سرور ۲۰۰۸ را مجدد نصب کنید(Clean Installation) . مجازی سازی به شدت منابع سیستم را زیر بار قرار می دهد پس بهتر است یک ویندوز جدید و یک سرور اختصاصی برای این موضوع در نظر بگیرید.

نصب رل هایپر وی (Hyper-V Role)

خب باید با یک کاربر با حق دسترسی Local Administrator وارد سیستم شوید و کنسول Server Manager را باز کنید. اگر با Server Manager آشنایی ندارید باید بدانید که ابزار جدیدی است که همانند Centralized management می باشد. برای باز کردن Server Manager وارد Run شوید و تایپ کنید “ServerManager. msc” و Enter را بزنید.

وقتی کنسول Server Manger اجرا شد روی Roles کلیک راست نمائید و از منوی باز شده روی فرمان Add Roles کلیک کنید. پنجره مربوط به آن به شما نشان داده خواهد شد.

در صفحه خوشامد گویی روی Next کلیک کنید و صفحه ای مشابه صفحه زیر مشاهده خواهید کرد. از شما سوال می کند که کدام رل را می خواهید نصب کنید. چک مارک Hyper-V را بزنید و روی Next کلیک کنید.


پس از آن صفحه ای مشابه صفحه زیر را مشاهده خواهید نمود. این صفحه به شما می گوید که در نهایت بایستی Virtualization را بر روی BIOS خود فعال نماییدتا قادر باشید Hyper-V را نصب کنید. بر روی برخی سرورها لازم است این کار را به صورت دستی انجام دهید و بر روی برخی سرورها لزومی ندارد. این صفحه همچنین به شما می گوید که بعد از کامل شدن پروسه نصب شما می توانید از Hyper-V Manager برای نصب و تنظیم ماشین های مجازی استفاده کنید. و در انتها چند پیوند وجود دارد که اطلاعات بیشتری را در رابطه با رل Hyper-V در اختارتان می گذارد.


روی Next کلیک کنید. صفحه ای شبیه صفحه زیر را مشاهده خواهید نمود. همان طور که در شکل مشاهده می کنیدماشین مجازی برای ارتباط با سایر سرور ها نیازمند کارت شبکه مجازی می باشد. این صفحه به شما این امکان را می دهد که مشخص کنید که کارت شبکه مجازی شما با کدام یک از کارت شبکه بر روی سرور ارتباط داشته باشد و از آن استفاده کند.Your Adsense Codeشما می توانید برای کارت شبکه مجازی خود از چندین کارت شبکه فیزیکی استفاده کنید، با این کار روی کارتهای شبکه (LB : Load Balancing) ایجاد میشود. همچنین می توانید یک کارت شبکه را انتخاب کنید. وقتی تصمیمتان را گرفتید روی Next کلیک کنید.

شما باید صفحه را مشاهده کنید که تنظیمات شما را نمایش می دهد و منتظر تائید شما برای نصب Hyper-V می باشد و پیغامی مبنی بر این که بعد از نصب رل مورد نظر ممکن است سرور احتیاج به ریستارت داشته باشد. برای نصب روی Install کنید. مدت زمان نصب کاملا بستگی به کارایی و سرعت سرور شما دارد.

وقتی پروسه نصب کامل شد روی Close کلیک کنید و زمانی که از شما خواسته شد که سرور را ریستارت کنید روی Yes کلیک کنید. وقتی سرور ریستارت شد مجدد وارد سرور شوید باید Server Manager به صورت اتوماتیک باز شود و پروسه نصیب را ادامه دهد. بعد از مدت کوتاهی باید پیغامی را دریافت کنید که به شما می گوید Hyper-V با موفقیت نصب شد(Hyper-V has installed Successfully) روی Close کلیک کنید.
منیجر بازدید : 29 جمعه 07 تير 1398 نظرات (0)
ویندوز ۸ به همراه پلتفرم مجازی سازی Hyper-V پا به عرصه گذاشت است، اما این گونه که به نظر می رسد تعداد کمی از افراد این ویژگی ویندوز را به کار می گیرند. قابلیت ساخت ماشین مجازی Hyper-V به صورت پیشفرض در ویندوز فعال نیست، پس در ادامه با ما همراه شوید تا چگونگی فعال سازی این ویژگی مفید و بدرد بخور را به شما نشان دهیم.


توجه :امکان Hyper-V تنها به شما این اجازه را می دهد که ماشین مجازی جدید را در نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ایجاد نمایید. اما ابزارهای client بر روی هر دو نسخه ۶۴ و ۳۲ بیتی در دسترس خواهد بود. در حقیقت شما تنها در نسخه ۶۴ بیتی ویندوز قادر به ساختن یک ماشین مجازی جدید خواهید بود و امکان ساخت ماشین مجازی در نسخه ۳۲ بیتی وجود ندارد.

ویژگی Hyper-V را باید از قسمت Windows Features فعال کنید. به این منظور می توانید از قسمت کنترل پنل وارد بخش uninstall a program شوید و یا با فشردن کلیدهای ترکیبی Win+R در پنجره Run عبارت appwiz.cpl را وارد کنید.


سپس از کادر سمت چپ بر روی لینک Turn Windows features on or off کلیک کنید.

پس از باز شدن کادر محاوره ای Windows Features تیک گزینه Hyper-V را زده و بر روی OK لمس و یا کلیک نمایید.


حال ویندوز شروع به اضافه کردن Hyper-V به ویندوز می نماید. کمی کنید.حال شما می توانید Hyper-V manager را از محیط مترو یا همان صفحه شروع ویندوز اجرا نمایید.

اکنون در صورتی که از نسخه ۶۴ بیتی ویندوز ۸ استفاده می کنید می توانید به سادگی به ساخت یک ماشین مجازی و نصب یک سیستم عامل دیگر اقدام نمایید.
منیجر بازدید : 46 يكشنبه 04 شهريور 1397 نظرات (0)


همه چیز در مورد Hyper-V در Windows server 2012
تاریخچه :
ابتدا به تاریخچه مجازی سازی در شرکت مایکروسافت نگاهی بیاندازیم :مایکروسافت در سال 2003 با خرید تکنولوژی مجازی سازی شرکت Connectix پا به عرصه مجازی سازی شد !در سال 2004 مایکروسافت اولیم محصول مجازی سازی را با نام Microsoft Virtual Server 2005 به بازار عرضه کرد و در سال 2005 نسخه R2 همین محصول را روانه بازار کرد.اما در سال 2008 نسل جدیدی از محصولات مجازی سازی در مایکروسافت به نام Hyper-V در نسخه Microsoft Hyper-V Server 2008 وارد بازار شد.در سال 2009 نسخه Windows Server 2008 R2 Hyper-V به بازار عرضه شد که مهمترین تفاوت آن کار بر روی سیستم عامل های 64 بیتی بود.اما در سال 2011نسخه Windows Server 2008 R2 SP1 Hyper-V وارد بازار شد که به نسل دوم مجازی سازی معروف شدو در نهایت در سال 2012 نسل سوم تکنولوژی مجازی سازی با نام Windows Server 2012 Hyper-V شاخ بعضی شرکتها را شکست !!!ویژگی ها و امکانات خاص Hyper-V در ویندوز سرور 2012

مایکروسافت همزمان با انتشار سیستم‌عامل سرور ویندوز 2012، پلتفرم مجازی‌سازی Hyper-V خود را نیز به‌روزرسانی کرد. این نرم‌افزار که نسل سوم آن عرضه شده است، رایگان بوده و به دو صورت نصب می‌شود یا همراه با ویندوز سرور ۲۰۱۲ یا در قالب یک بسته قابل نصب جداگانه. Hyper-V شامل ویژگی‌ها و امکاناتی است که شما باید پیش از این برای به‌دست آوردن و استفاده از آن‌ها هزینه پرداخت می‌کردید. در حقیقت مایکروسافت Hyper-V را به عنوان یک امتیاز ویژه به کاربران سیستم‌عامل سرور خود هدیه می‌دهد تا آن‌ها را به استفاده از این سیستم‌عامل ترغیب کند. حتی Hyper-v امکاناتی را به همراه دارد که توسط دیگر ابزارهای Hypervisor به هیچ عنوان قابل دسترسی نیستند (مانند مهاجرت از یک سرور به سرور دیگر بدون نیاز به اشتراک‌گذاری و تبادل اطلاعات میان این دو سرور). Hyper-V از ویژگی‌های دسترسی بالا و تداومی (Resiliency) میزبان‌ها نظیر همانند‌سازی (Replication) یک سرور به صورت آف‌‌سایت به خوبی پشتیبانی می‌کند. همچنین می‌تواند برخی از کارها و عملیات‌ها را بسیار بهتر و کامل‌تر از سکوهای مجازی‌سازی VMware و Citrix فارغ از سیستم‌عامل (ویندوز دسکتاپ، لینوکس، ویندوز سرور و...) انجام دهد. به این مزایا، رایگان بودن این ابزار را نیز اضافه کنید. Hyper-V بخشی از مجوز ویندوز سرور 2012 است و می‌تواند روی یک سخت‌افزار مشخص، انواع ماشین‌های مجازی مبتنی بر سیستم‌عامل‌های دیگر را میزبانی کرده و با استفاده از یک محیط یکپارچه در ویندوز سرور 2012، یک مدیریت سراسری و مرتب را برای سخت‌افزار و ماشین‌های مجازی تعریف شده فراهم کند.
بسیاری از ویژگی‌های تازه Hyper-V هم‌اکنون در دیگر سکوهای مجازی‌سازی نیز یافت می‌شوند اما به اعتقاد من Hyper-V اهمیت بیشتری دارد؛ زیرا مایکروسافت توسعه‌دهنده آن است و این سکو را به‌صورت ساده و ارزان در سیستم‌عامل سرور خود گنجانده و به‌صورت یک بسته یکپارچه ارائه می‌کند. این ویژگی به‌صورت بالقوه برای سازمان‌ها صرفه‌جویی در هزینه‌ها را به همراه خواهد داشت و مدیران سیستم را از جهت سازگاری با سیستم‌های ویندوزی مطمئن می‌کند.

بیشترین، بزرگ‌ترین و ارزان‌ترین VM
در حال حاضر Hyper-V به‌طور قابل توجهی می‌تواند تعداد بیشتری میزبان مجازی را نسبت به محصولات مشابه پشتیبانی کند. با استفاده از آن می‌توانید روی یک سرور فیزیکی، سنگین‌ترین کارها را با حجم بار کاری بسیار زیاد، مجازی‌سازی کنید. Hyper-V هم روی ویندوز سرور 2012 و هم به‌صورت مستقل می‌تواند حداکثر از 320 هسته پردازنده و چهار ترابایت حافظه رم پشتیبانی کند و هر میزبان مجازی نیز می‌تواند طوری پیکربندی شود که روی 64 پردازنده مجازی و یک ترابایت حافظه رم اجرا شود. میزان فضای دیسک‌ مجازی برای هر میزبان مجازی نیز می‌تواند 64 ترابایت باشد (این ظرفیت با فرمت جدید VHXD درایوهای مجازی در ویندوز سرور 2012 به‌دست آمده است). با این مشخصات، به‌طور مثال روی یک Hyper-V می‌توان حداکثر 1024 ماشین مجازی را تعریف و اجرا کرد.
یکی از علت‌هایی که هم ویندوز سرور 2012 و هم Hyper-V از ظرفیت و تعداد پردازنده زیادی پشتیبانی می‌کنند و قابلیت مدیریت تعداد بیشتری ماشین مجازی را دارند، به پشتیبانی از قابلیت Non-Uniform Memory Architecture برمی‌گردد. سیستم‌های غیریکنواخت (مبتنی‌بر NUMA) ، حافظه رم را به صورت بلوک‌هایی محلی (با دسترسی سریع) به پردازنده‌های خاص برای افزایش کارایی اختصاصی می‌دهند. این قابلیت باعث می‌شود که مقدار حافظه‌ای که باید به ماشین مجازی تعلق بگیرد، محدود شود و این موضوع، یک نقطه ضعف است. در Hyper-V از ویژگی جدید NUMA برای جبران این محدودیت استفاده می‌شود که به ماشین‌های مجازی اجازه می‌دهد، براساس حافظه تخصیص‌یافته به گره‌های مختلف، بتوانند از میزان حافظه بیشتری نسبت به حافظه از پیش تعریف شده برای یک ماشین مجازی استفاده کنند. این قابلیت باعث افزایش کارایی ماشین‌های مجازی می‌شود که توسط Hypervisor (مدیر ماشین مجازی) تعریف شده‌اند. بنابراین اگر شما ماشین‌های مجازی تعریف کرده‌اید که به حافظه بیشتری نسبت به آن چیزی که تخصیص داده شده است نیاز ندارند، می‌توانید قابلیت NUMA را غیرفعال کنید.
این سطح از پشتیبانی و ظرفیت در Hyper-V جدید در مقایسه با Hyper-V روی ویندوز سرور ۲۰۰۸ نگارش R2 قابل توجه و بسیار بیشتر است و حتی در مقایسه با محصول VMware’s vSphere 5 نیز یک ظرفیت بیشتر شمرده می‌شود. مزیت واقعی این ویژگی‌های جدید Hyper-V هنگامی مشخص می‌شود که روی ویندوز سرور 2012 با محیط و ابزارهای مدیریتی این سیستم‌عامل یکپارچه شده و توسط مدیر سیستم مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین می‌توان Hyper-V را از راه دور و از طریق اسکریپت‌های نوشته شده یا دستورات خط فرمان که در ابزار PowerSell 3.0 اجرا می‌شوند، مدیریت و کنترل کرد.
آن‌چیزی که اهمیت «رایگان» بودن این ابزار مجازی‌سازی را بیشتر می‌کند، این است که برخلاف نسخه رایگان VMware’s ESXi، نسخه رایگان Hyper-V Hypervisor از تمام ظرفیت‌ها، قابلیت‌ها و امکانات روی ویندوز سرور 2012 پشتیبانی می‌کند و محدودیتی برای آن در استفاده از پردازنده یا حافظه تعریف نشده است. Hyper-V Server 2012 از تمام ویژگی‌های یک نسخه مدیریت ماشین‌های مجازی (Hypervisor) پشتیبانی می‌کند و از تمام قابلیت‌های مدیریتی روی ویندوز سرور 2012 می‌توان استفاده کرد. اگر شما تصمیم ندارید ویندوز سرور 2012 را روی سیستم خود نصب کنید یا نمی‌خواهید از مجوز آن برای تعریف یک ماشین مجازی استفاده کنید و می‌خواهید ماشین‌های مجازی را روی نسخه‌های قدیمی‌تر ویندوز مانند ویندوز سرور 2008، ویندوز7، ویندوز 8 نسخه دسکتاپ و سیستم‌عامل‌های دیگر مشابه مانند لینوکس و... نصب کنید و از امکانات مجازی‌سازی دسکتاپ آن‌ها یا ابزار مدیریتی مایکروسافت بهره ببرید، به Hyper-V Server 2012 نیاز خواهید داشت.
حتی اگر شما از ابزارهای مدیریتی مایکروسافت مانند System Center 2012 استفاده می‌کنید و تمایل دارید خیلی ساده و راحت با ابزار مدیریتی Hyper-V در ویندوز سرور 2012 کار کنید، دیگر نیازی به استفاده از ابزارها و محیط‌های مدیریتی مجازی‌سازی دیگر ندارید(زیرا ابزار مدیریتی Hyper-V کامل و دارای قابلیت‌هایی است که برای یک کاربر معمولی کافی است). حتی در این وضعیت مهم نیست که چه سیستم‌عاملی روی ماشین مجازی تعریف شده، نصب شده است. اگر تمایل دارید تعداد زیادی ماشین مجازی مشابه هم روی یک سرور Hyper-V تعریف و مستقر کنید، با استفاده از ابزار PowerShell و اسکریپت‌هایی که وجود دارد، می‌توانید یک پیکربندی یکسان را روی تمامی ماشین‌های مجازی اعمال کنید و از انجام تمامی کارهای پیکربندی به‌صورت دستی خودداری کنید. حتی می‌توانید برای نگه‌داری و تعمیر ماشین‌های مجازی از اسکریپت‌ها استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توانید اسکریپتی بنویسید که مجموعه‌ای از ماشین‌های مجازی خاموش را از روی یک سرور در ساعت غیر اوج کاری به روی سرور دیگری برای صرفه‌‌جویی بیشتر انرژی منتقل کند. Hyper-V Manager همان شکل و شمایل و تجربه کار کردن را به شما القا می‌کند که دیگر ابزارهای مدیریتی ویندوز دارند (البته این ابزار در ویندوز سرور 2012 همانند رابط کاربری گرافیکی ویندوز8 است) (شکل 1).


شکل1: ابزار Hyper-V Manager دارای ویزاردی است که امکان مدیریت تمامی کارهای یک ماشین مجازی را فراهم می‌کند.

این ابزار یک ویزارد دارد که می‌توانید بیشتر کارهای یک ماشین مجازی مانند ساخت یک ماشین یا دیسک مجازی جدید، Import و Export کردن ماشین‌های مجازی، تنظیمات پاسخ‌گویی و همانند‌سازی یا انتقال یک ماشین مجازی از روی یک دستگاه ذخیره‌سازی فیزیکی به یک دستگاه ذخیره‌سازی فیزیکی دیگر را به کمک آن انجام دهید (شکل 2).


شکل2: ابزار مدیریتی Hyper-V می‌تواند در بار کاری لحظه‌ای به‌صورت پویا میزان حافظه مورد استفاده توسط ماشین‌های مجازی را نشان بدهد.

دو ویژگی پویا

Hyper-V از دو ویژگی پویا در هنگام تعریف و اضافه‌کردن ماشین‌های مجازی استفاده می‌کند. این دو ویژگی، تخصیص پویای حافظه و فضای ذخیره‌سازی در هنگام راه‌اندازی آن‌ها است. به این‌صورت که می‌توانید به ماشین‌های مجازی مجوز بدهید تا در صورت نیاز از حافظه و فضای ذخیره‌سازی بیشتری که در دسترس است، استفاده کنند. VHD پویا امکان تعریف یک اندازه مشخص برای حافظه و فضای دیسک ماشین‌های مجازی به صورت نرم‌افزاری را فراهم می‌کند اما اجازه می‌دهد که ماشین‌های مجازی براساس میزان مصرف مورد نیاز خود، فضای بیشتری از دیسک فیزیکی را استفاده و اطلاعات بیشتری را روی آن ذخیره کنند. ویژگی تخصیص پویای حافظه رم در Hyper-V از ویندوز 2008 R2 شروع شده است و معادل آن در نرم‌افزار VMware با نام «Overprovisioning» شناخته می‌شود؛ اگرچه این دو در نحوه کار تفاوت‌ اندکی با یکدیگر دارند. این ویژگی در Hyper-V 2012 به نام « Smart Paging» شناخته می‌شود. به هر حال Hyper-V می‌تواند حافظه رم را به‌صورت پویا از یک ماشین مجازی به ماشین‌مجازی دیگر، تخصیص بدهد و براساس بار کاری که ماشین‌های مجازی دارند، Hypervisor مقدار حافظه تخصیص داده شده به هر ماشین مجازی را تغییر دهد. اما از سوی دیگر Smart Paging می‌تواند فضای دیسک ذخیره‌سازی اطلاعات روی یک ماشین مجازی را به‌صورت حافظه رم مجازی استفاده کرده و به صورت موقت به یک ماشین مجازی تخصیص دهد. هنگامی که یک ماشین مجازی شروع به کار می‌کند یا ری‌استارت می‌شود و مقدار حافظه رم کافی برای پشتیبانی از آن وجود ندارد و حافظه رم اصلی نمی‌تواند از ماشین‌های مجازی دیگر، مقدار حافظه مورد نیاز را تأمین کند، از Smart Paging به جای حافظه رم استفاده می‌شود تا هنگامی که حافظه رم کافی از سوی دیگر ماشین‌های مجازی تأمین شود و در این مدت کارایی سیستم کاهش نیابد و نرخ دسترسی به دیسک فیزیکی دچار افت نشود.


شکل3: انتخاب حافظه رم پویا در هنگام راه‌اندازی ماشین‌ مجازی اجازه می‌دهد تا Hyper-V براساس تقاضای ماشین مجازی، به آن حافظه تخصیص دهد.

مهاجرت، اشتراک‌گذاری هرچیزی یا هیچ‌چیز

یکی از ویژگی‌های بسیار مهمی که در Hyper-V 2012 باید مورد توجه قرار بگیرد، « shared-nothing live migration» است. این ویژگی یک ایده بسیار بزرگ و جالب برای سازمان‌های کوچکی است که می‌خواهند ماشین‌های مجازی روی سرورها اجرا کنند؛ بدون اینکه نیاز داشته باشند یک دستگاه ذخیره‌سازی روی آن شبکه به اشتراک بگذارند. این ویژگی نه‌تنها به سازمان‌ها اجازه می‌دهد که سرورهای خود را برحسب نیاز از روی فضاهای ذخیره‌سازی محلی به فضاهای ذخیره‌سازی روی مراکز داده منتقل کنند، بلکه این امکان را نیز فراهم می‌کند که بتوان سرورهایی را که روی آن‌ها میزبان‌های فعالی وجود دارد، خاموش کرد. در گذشته قابلیت shared-nothing توسط ابزارهای بازیابی پس از بحران (Disaster Recovery) برای جایگزینی یک سرور با سرور دیگر یا در سیستم‌های «dynamic provisioning» مورد استفاده قرار می‌گرفت. اما این ویژگی در Hyper-V 2012 به‌صورت کامل در بخش مدیریت ماشین‌های مجازی جاسازی شده است و تمام نیازمندی آن داشتن یک اتصال شبکه به میزبان Hyper-V هدف است. تنها محدودیت عملی قابلیت shared-nothing در Hyper-V پهنای‌باند شبکه است؛ به‌خصوص اگر می‌خواهید یک پایگاه SQL Server را با چندین ترابایت اطلاعات روی یک هارددیسک مجازی به روی یک سرور دیگر منتقل کنید.


شکل4: انتقال اطلاعات یک ماشین مجازی از روی یک دیسک محلی به روی Windows Server SMB در محیط‌های کوچک و متوسط استفاده‌کننده از Hyper-V با استفاده از Storage Space و بدون نیاز به SAN ساده‌تر شده است.

علاوه بر این که انتقال یک ماشین مجازی از روی یک ماشین فیزیکی به روی ماشین دیگر با حفظ فضاهای اشتراک‌گذاری شده و دیسک‌های مشترک روی همان سرور قبلی یا انتقال آن‌ها به VHD به‌خوبی صورت می‌گیرد؛ فضای ذخیره‌سازی روی یک ماشین مجازی را نیز می‌توانید به مکان دیگری روی همان سرور منتقل کنید. شرکت‌های کوچک و متوسط با استفاده از سیستم اشتراک‌گذاری فایل Windows Server که با قابلیت جدید Storage Space در ویندوز سرور 2012 ترکیب شده است، دیگر به امکانات ذخیره‌سازی SAN نیاز ندارند و می‌توانند به انتقال اطلاعات از روی یک سرور یا دیسک به روی سرور یا دیسک دیگر دست بزنند، بی آن ‌که نیاز به خاموش کردن سرور وجود داشته باشد یا محل اجرای سرور تغییر کند.

شبکه مجازی
یکی از نخستین مراحل پیکربندی Hyper-V تنظیمات سوئیچ‌های شبکه‌های مجازی است که توسط مدیر ماشین‌های مجازی برای پشتیبانی از ماشین‌های مجازی در زیرساخت شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرند. نرم‌افزار سوئیچ شبکه‌های مجازی برای بهبود دادن Hyper-V مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بهبود دادن نیز شامل بخش‌هایی از شبکه‌های مجازی در زیرساخت SDN (سرنام Software-Define Networking) است تا بالاترین کنترل را روی امنیت، کیفیت سرویس‌دهی و تحمل خطا داشته باشد.
سوئیچ مجازی می‌تواند برای هر کارت شبکه روی کامپیوترهای میزبان یا مجموعه‌ای از کارت‌های شبکه پیکربندی شود. در مقاله بررسی کلی ویندوز سرور 2012 (که در شماره قبلی ماهنامه منتشر شد) گفتیم که این سیستم‌عامل از قابلیت کارت‌های شبکه گروهی یا NIC Teaming پشتیبانی می‌کند و می‌توان مجموعه‌ای از کارت‌های شبکه را برای یک آدرس IP ایستا پیکربندی کرد. با این قابلیت شما نه‌تنها می‌توانید یک سوئیچ مجازی را برای استفاده SR-IOV (سرنام Single Root I/O Virtualization) پیکربندی کنید، بلکه می‌توانید اجازه دهید تا ماشین‌های مجازی به‌طور کامل شبکه مجازی داخلی را دور زده و از طریق کارت شبکه به‌طور مستقیم با سخت‌افزار شبکه ارتباط داشته باشند.


شکل5: پیکربندی یک سوئیچ مجازی برای استفاده در SR-IOV. این رابط می‌تواند به هر ماشین مجازی یک سوئیچ اختصاصی یا اشتراکی تخصیص دهد. شما نمی‌توانید به‌طور همزمان از SR-IOV و قابلیت Windows Server’s NIC teaming استفاده کنید.

SR-IVO اجازه می‌دهد یک ماشین مجازی به یک یا چند کارت شبکه اختصاص داده شود تا از وجود پهنای‌باند مورد نیاز (مثلاً برای ارتباط دستگاه ذخیره‌سازی با SQL Server) اطمینان حاصل شود. ویژگی SR-IVO مدت‌ها است توسط نرم‌افزار VMware پشتیبانی می‌شود اما Hyper-V علاوه بر پشتیبانی از SR-IVO این امکان را فراهم می‌کند تا ماشین مجازی به ماشین دیگری مهاجرت کند؛ البته اگر سرور هدف از قابلیت SR-IVO پشتیبانی کند.
مایکروسافت در Hyper-V اهدافی بیشتر از تعریف و استفاده از یک سوئیچ مجازی دارد و معماری بر مبنای سوئیچ‌های شبکه مجازی ارائه کرده است که امکان توسعه Hyper-V برای ساخت پلاگین‌های شبکه‌های SDN به وجود می‌آورد. این پلاگین‌ها به‌طور مستقیم با نرم‌افزارهای سوئیچ‌، فایروال‌ها، نرم‌افزارهای بازرسی بسته‌ها، سیستم‌های لود بالانسینگ و نرم‌افزارهای دیگر شبکه‌های SDN مجتمع شده و امکان تعریف سوئیچ‌های مجازی را توسط مدیر سیستم و مدیر ماشین‌های مجازی فراهم می‌کنند. برخی از شرکت‌های توسعه‌دهنده نیز در ساخت این افزونه‌ها با مایکروسافت همکاری کرده و افزونه‌هایی طراحی کرده‌اند که ماشین‌های مجازی مبتنی‌بر Hyper-V به‌طور مستقیم با سوئیچ‌های مبتنی بر SDN این شرکت‌ها ارتباط برقرار کرده و به آن‌ها متصل شوند. از جمله سوئیچ‌های سازگار با Hyper-V برای این منظور می‌توان به Cisco Nexus 1000v و سوئیچ‌های مبتنی‌بر OpenFlow اشاره کرد. تا‌کنون دو پلاگین سوئیچ مجازی توسط مایکروسافت توسعه داده شده است. پلاگین اول یک *****کننده شبکه مبتنی بر Windows Filtering Platform است و پلاگین بعدی یک کپچر بسته‌های شبکه مبتنی‌بر Network Driver Interface Specification است. این دو پلاگین توسط رابط‌های برنامه‌نویسی WFP و NDIS قابل توسعه هستند. با استفاده از این دو پلاگین، توسعه‌دهندگان می‌توانند مانیتورینگ و *****ینگ شبکه‌های خود را به دست یک ماشین مجازی بدهند و نرم‌افزارهای امنیتی، ابزارهای گزارش‌گیری شبکه و گونه‌های دیگری از نرم‌افزارهای شبکه‌های مجازی را مبتنی بر ماشین‌های مجازی توسعه بدهند.
Hyper-V دارای ویژگی‌هایی دیگر برای شبکه‌های مجازی است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به پشتیبانی از مسیریابی کپسوله شده (routing encapsulation) و بازنویسی آدرس‌های IP اشاره کرد که توسط سرویس IP Address Management یا IPAM در ویندوز سرور 2012 انجام می‌‌شوند. این ویژگی‌ها اجازه می‌دهند تا ماشین‌های مجازی با تغییر آدرس Subnet یا تغییر سرویس‌دهنده، آدرس IP خود را حفظ کرده و نیاز به تغییر آن نداشته باشند. همچنین این ویژگی‌ها باعث می‌شوند تا برخی از محدودیت‌های شبکه‌های مجازی محلی (VLAN) در پشتیبانی از سوئیچ‌ها حذف شود. در برخی از شبکه‌های مجازی محلی تعداد سوئیچ‌ها محدود است یا به‌طور همزمان نمی‌توان با تمامی سوئیچ‌ها کار کرد!


شکل6: ابزار Hyper-V در Virtual Switch Manager امکان نصب پلاگین‌های سازگار با سخت‌افزار شرکت‌های دیگر را می‌دهد.

حمله به کلون‌ها

یکی از مزایای Hyper-V 2012 قابلیت‌های همانندسازی (Replication) است. شما می‌توانید یک کامپیوتر میزبان Hyper-V را به عنوان یک سیستم همانندسازی سرور معرفی کنید. این میزبان می‌تواند یکی از کامپیوترهای کلاستر‌شده ویندوز سرور یا یک کامپیوتر از راه دور شبکه باشد. میزبان Hyper-V می‌تواند به‌گونه‌ای پیکربندی شود که داده‌های همانند‌‌‌سازی را از تمام سرورها یا تنها تعدادی از آن‌ها دریافت کند. اگر شما می‌خواهید از ماشین‌های مجازی مبتنی بر شبکه‌های WAN برای قابلیت‌های همانندسازی استفاده کنید، می‌توانید از گواهی‌نامه‌های احراز هویت مبتنی بر پروتکل HTTP برای رمزنگاری اطلاعات همانندسازی در شبکه استفاده کنید. به عنوان مثال، می‌توان از الگوریتم احراز هویت Kerberos با HTTP برای ترافیک ورودی میزبان Hyper-V پشتیبان استفاده کرد. فرآیند اولیه همانندسازی می‌تواند به‌صورت Export کردن اطلاعات به دستگاه‌های ذخیره‌سازی مانند DVD یا دستگاه‌های ذخیره‌سازی قابل حمل صورت گیرد تا به سایت راه دور ارسال شوند یا کل فرآیند روی شبکه انجام شود. شما می‌توانید فقط بخشی از اطلاعات روی یک سرور مانند اطلاعات روی دیسک مجازی را همانندسازی کنید. Hyper-V عملیات همانندسازی و ساخت یک نسخه دوم را روی شبکه‌های کابلی انجام می‌دهد و مدت زمان و دوره همانندسازی به‌شدت وابسته به توان خروجی شبکه است.


شکل7: در Hyper-V می‌توان یک میزبان را به عنوان سیستم همانندسازی هدف تعریف کرد.

شما می‌توانید طبق یک طرح و برنامه‌ریزی، در هر زمان به کپی گرفتن و هماهنگ‌سازی میزبان با سرور اصلی اقدام کنید یا برعکس هر زمان که شبکه شما آمادگی دارد، بازیابی، تعمیر یا تغییر سرور و به‌روزرسانی آن را آغاز کنید. هر‌‌گاه سرور اصلی خراب شود یا به درستی کار نکند، می‌توانید میزبان همانندسازی شده را وارد شبکه کرده و به‌عنوان سرور اصلی معرفی کنید و این وضعیت تا رفع عیب سرور معیوب ادامه داشته باشد.

جمع بندی
هیچ یک از ویژگی‌ها و امکاناتی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم، دلیلی بر بهترین بودن Hyper-V در سکوهای مجازی‌سازی نیستند و نمی‌توان گفت که Hyper-V بهترین راهکار پیش ‌رو است، اما این ویژگی‌ها آن را به یک جایگزین بسیار جذاب و قدرتمند تبدیل کرده‌اند. به خصوص که Hyper-V با ویندوز سرور 2012 به‌صورت یکپارچه ارائه شده است و مدیران سیستم و شبکه می‌توانند با استفاده از ابزارهای مدیریتی ویندوز، Hyper-V را پیکربندی و راهبری کنند. همچنین امتیاز ویژه دیگر صرفه‌جویی هزینه‌ای است که در مجوز ویندوز سرور به‌صورت بالقوه قرار دارد. شما با خرید یک مجوز نسخهStandard ویندوز سرور 2012 می‌توانید دو ماشین مجازی را به‌طور رایگان با تمامی امکانات و قابلیت‌ها تعریف و استفاده کنید.
بزرگ‌ترین برندگان استفاده از Hyper-V سازمان‌های کوچکی هستند که می‌خواهند از مجازی‌سازی استفاده کنند اما تمایلی به پیچیده‌ کردن زیرساخت IT سازمان ندارند و نمی‌خواهند تجهیزات و نرم‌افزارهای جانبی به زیرساخت خود اضافه کنند. امکانات ساخت سیستم همانند در Hyper-V بسیار ساده است و به سخت‌افزار سیستم وابستگی ندارد و کم‌هزینه‌ترین روش برای بازیابی پس از بحران به شمار می‌رود. ترکیب قابلیت shared-nothing با زیرساخت‌های IT فروشگاه‌ها و کلاود خصوصی یا میزبانی از راه دور، به توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند ظرفیت و مقیاس‌پذیری مجموعه خود را افزایش دهند، کمک می‌کند تا نیاز به خریداری تجهیزات فیزیکی و سرور محلی به تعویق بیفتد یا به‌طور کامل برطرف شود. ابزارهای مدیریتی تا حدود زیادی می‌توانند نیازهای سازمان‌ها را برطرف کرده و از صرف هزینه یا استرس‌های استفاده از ابزارهای جدید و راه‌اندازی زیرساخت‌های فیزیکی جلوگیری کنند. سازمان‌ها می‌توانند با ویندوز سرور و Hyper-V یک مدیریت متمرکز و سازگار ایجاد کرده و با راهکارهای درون محیط ویندوز، نیازهای خود را برطرف کنند.
به همین دلیل است که VMware و دیگر محصولات مجازی‌سازی و ذخیره‌سازی اطلاعات در بازار باید نسبت به Hyper-V نگران و بدبین باشند. مایکروسافت نه‌تنها موفق شده است توجه جامعه کاربران ویندوز را نسبت به Hyper-V جلب کند، بلکه توانسته است قابلیت‌های نرم‌افزارش را در قالبی که برای مدیران سیستم آشنا و دوستانه است، جای دهد. اگر قابلیت‌های کلاود عمومی و خصوصی نیز به محصولات مایکروسافت اضافه شوند، پیش‌بینی می‌شود که استقبال از Hyper-V بیشتر شده و تعداد مجوزهای فروخته شده از نرم‌افزار VMware تا حدود زیادی کاهش یابد.

اما مزایای قابل تامل :

این نرم افزار نسبت به سایر نرم افزارهای مجازی سازی مانند
Oracle Virtual Box یا VMware Workstation
چه مزیت هایی دارد؟
از قابلیت های جدید این تکنولوژی جدید به هفت مورد اشاره خواهم کرد:
-1 بهترین عملکرد ماشین های مجازی که از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند با استفاده از این تکنولوژی تضمین شده است. به اعتقاد مایکروسافت هیچ یک از محصولات عرضه شده در بازارهای مجازی سازی سرعت و توانایی های واقعی یک ویندوز
مجازی شده را به گونه ای که هایپر-وی آن به شما ارائه می دهد عرضه نمی کنند.
-2 بسیاری از کاربرانی که مدت ها از سیستم عامل و نرم افزارهای ماکروسافت استفاده می کنند با قابلیت ها و تنظیمات این تکنولوژی مجازی سازی آشنا هستند و نیازی به صرف وقت جهت یادگیری مسائل پایه ای وجود ندارد.
-3 یکی از مهم ترین مزیت های این تکنولوژی برای مدیران شبکه و افرادی که به صورت مجازی سرورهای شبکه خود را تفکیک کرده اند هماهنگی کامل این نسخه از هایپر-وی با نسخه استفاده شده در ویندوز سرور2012 است.

اما به طور خلاصه میتوان گفت :
در ساختار جدید VM های Hyper-V می‌توانید نسخه این ماشین‌های مجازی را نسل اول و یا نسل دوم انتخاب کنید. ماشین‌های مجازی نسل اول همان ماشین‌های مجازی هستند که در نسخه قبلی استفاده می‌شدند. اما ماشین‌های مجازی نسل دوم به همراه آخرین نسخه ویندوز سرور معرفی شده‌اند. ماشین‌های مجازی نسل دوم بر اساس UEFI کار می‌کنند در حالی که ماشین‌های مجازی نسل اول بر پایه BIOS کار می‌کنند. فقط در Windows 2012 R2, Windows 8.1 می‌توانید از نسل دوم استفاده کنید. در استفاده از ماشین‌های مجازی نسل دوم از Secure Boot نیز پشتیبانی می‌شود که باعث می‌شود سخت افزارهای کمتری نیاز به شبیه سازی باشد.


در صورتی که شما نگاهی به Device Manager در هر دو نسخه بیاندازید می‌توانید این کمتر بودن سخت افزارها را مشاهده کنید. مثلا در تمام ماشین‌های مجازی امروزی پورت‌های PS/2 ، پورت‌های سریال و یا قابلیت‌های سخت افزاری که عمدتا استفاده نمی‌شود. پشتیبانی می‌شود. در نسل اول باید این شبیه سازی صورت گیرد به دلیل اینکه سیستم عامل نمی‌داند که در محیطی مجازی در حال استفاده می‌باشد و سرور میزبان باید نهایت شرایط سخت افزاری را برای او فراهم کند تا بتواند سروری را در محیط مجازی اجرا کند. در حقیقت برای اینکه به ماشین مجازی بفهمانیم که محیط سخت افزاری است نیاز به شبیه سازی سخت افزارها باشد. این مشکل در نسخه جدید ویندوز حل شده است چون زمانی که یک Windows 2012 R2/ 8.1 را برای ماشین مجازی استفاده می‌کنید می‌داند که در محیطی مجازی استفاده می‌شود و نیازی به شبیه سازی بسیاری از سخت افزارها ندارد. به همین خاطر این سیستم‌ها سازگاری بسیار بیشتری با محیط‌های مجازی دارند.


در نسل دوم ماشین‌های مجازی تغییری در کارایی ایجاد نشده است اما در این نسل به شما اجازه داده می‌شود تا از SCSI VHD(X) سیستم را بوت کنید. پس دیگر به IDE نیازی ندارید به همین خاطر فرآیند نصب سیستم عامل تا ۵۰ درصد و فرآیند بوت سیستم عامل تا ۲۰ درصد سریعتر انجام می‌شود.
بهتر کردن فرآیند کارکردن با محیط کنسول ماشین مجازی نیز در نسخه جدید Hyper-V انجام شده است. شاید برای تمام مدیرانی که با ساختار مجازی کار کرده اند کپی کردن از سیستم مدیریت ساختار مجازی به درون کنسول ماشین مجازی یکی از سختی‌های کارکردن با ساختار مجازی می‌باشد. دلیلی که نیازی به این قابلیت در بعضی از سازمان‌ها دیده نمی‌شود مساله امنیت ماشین‌های مجازی استیعنی اینکه انتقال فایل به کنسول ماشین مجازی بصورت copy/paste می‌تواند ناقض امنیت سیستم باشد. اما در بعضی از موارد به این قابلیت‌ها نیاز می‌باشد. بیشتر مدیران شبکه برای اینکه بتوانند این کارها را انجام دهند به ماشین مجازی remote desktop می‌زنند و کار خود را انجام می‌دهند. مایکروسافت در نسخه جدید این قابلیت را دلخواه کرده است. یعنی شما می‌تواند بوسیله RDS قابلیت‌هایی مانند RDPرا در اتصال به ماشین مجازی بوسیله کنسول Hyper-V داشته باشید. در Hyper-V جدید این قابلیت بصورت دلخواه می‌تواند فعال یا غیر فعال شود. در صورت فعال کردن enhanced VM interaction شما از پشتیبانی کامل از صدا، عکس‌، فایل‌ها و فولدرها، همچنین copy/paste کردن کلمات با حفظ فرمت قبلی را خواهید داشت. همچنین بصورت کامل می‌توانید از کارت‌های هشمند و USB redirection نیز استفاده کنید. مایکروسافت تمام قابلیت‌های RDP را در این رابط کاربری جدید گنجانده است.
زمانی که شما از نسخه استاندارد ویندوز ۲۰۱۲ استفاده می‌کنید به شما دو مجوز دو نسخه ماشین مجازی نیز داده می‌شود. در صورتی که شما از نسخه datacenter استفاده کنید به تعداد نامحدود اجازه استفاده از سرور ۲۰۱۲ مجازی را خواهید داشت. در نسخه Windows 2012 R2 Datacenter تمام ماشین‌های مجازی ۲۰۱۲ ی که ایجاد می‌شوند بصورت پیشفرض activate می‌باشند و دیگر نیازی نیست که شما آنها را activate کنید. البته این در صورتی است که میزبان آنها که این ماشین‌های مجازی بر روی آن قرار گرفته است activate باشند.
منیجر بازدید : 37 سه شنبه 30 مرداد 1397 نظرات (0)
زمانی که ویندوز سرور ۲۰۰۸ منتشر شد، مایکروسافت قابلیت جدیدی را به نام Hyper-V معرفی نمود. Hyper-V نسخه ی کامل شده Virtual Server 2005 است که نقش مجازی سازی را در ویندوز ۲۰۰۸ بر عهده دارد. ولی نصب و راه اندازی آن نسبت به VS کاملا متفاوت است. در قسمت قبل زیر ساخت لازم برای Hyper-V تشریح شد، در این قسمت قسد داریم نحوه راه اندازی آن بر روی سرور ۲۰۰۸ را برسی کنیم و در مقاله آتی چگونگی ساخت یک ماشین مجازی را در محیط Hyper-V به شما نشان خواهم داد.

اولین موضوعی که پیشنهاد می کنم ، این است که وینوز سرور ۲۰۰۸ را مجدد نصب کنید(Clean Installation) . مجازی سازی به شدت منابع سیستم را زیر بار قرار می دهد پس بهتر است یک ویندوز جدید و یک سرور اختصاصی برای این موضوع در نظر بگیرید.

نصب رل هایپر وی (Hyper-V Role)

خب باید با یک کاربر با حق دسترسی Local Administrator وارد سیستم شوید و کنسول Server Manager را باز کنید. اگر با Server Manager آشنایی ندارید باید بدانید که ابزار جدیدی است که همانند Centralized management می باشد. برای باز کردن Server Manager وارد Run شوید و تایپ کنید “ServerManager. msc” و Enter را بزنید.

وقتی کنسول Server Manger اجرا شد روی Roles کلیک راست نمائید و از منوی باز شده روی فرمان Add Roles کلیک کنید. پنجره مربوط به آن به شما نشان داده خواهد شد.

در صفحه خوشامد گویی روی Next کلیک کنید و صفحه ای مشابه صفحه زیر مشاهده خواهید کرد. از شما سوال می کند که کدام رل را می خواهید نصب کنید. چک مارک Hyper-V را بزنید و روی Next کلیک کنید.


پس از آن صفحه ای مشابه صفحه زیر را مشاهده خواهید نمود. این صفحه به شما می گوید که در نهایت بایستی Virtualization را بر روی BIOS خود فعال نماییدتا قادر باشید Hyper-V را نصب کنید. بر روی برخی سرورها لازم است این کار را به صورت دستی انجام دهید و بر روی برخی سرورها لزومی ندارد. این صفحه همچنین به شما می گوید که بعد از کامل شدن پروسه نصب شما می توانید از Hyper-V Manager برای نصب و تنظیم ماشین های مجازی استفاده کنید. و در انتها چند پیوند وجود دارد که اطلاعات بیشتری را در رابطه با رل Hyper-V در اختارتان می گذارد.


روی Next کلیک کنید. صفحه ای شبیه صفحه زیر را مشاهده خواهید نمود. همان طور که در شکل مشاهده می کنیدماشین مجازی برای ارتباط با سایر سرور ها نیازمند کارت شبکه مجازی می باشد. این صفحه به شما این امکان را می دهد که مشخص کنید که کارت شبکه مجازی شما با کدام یک از کارت شبکه بر روی سرور ارتباط داشته باشد و از آن استفاده کند.Your Adsense Codeشما می توانید برای کارت شبکه مجازی خود از چندین کارت شبکه فیزیکی استفاده کنید، با این کار روی کارتهای شبکه (LB : Load Balancing) ایجاد میشود. همچنین می توانید یک کارت شبکه را انتخاب کنید. وقتی تصمیمتان را گرفتید روی Next کلیک کنید.

شما باید صفحه را مشاهده کنید که تنظیمات شما را نمایش می دهد و منتظر تائید شما برای نصب Hyper-V می باشد و پیغامی مبنی بر این که بعد از نصب رل مورد نظر ممکن است سرور احتیاج به ریستارت داشته باشد. برای نصب روی Install کنید. مدت زمان نصب کاملا بستگی به کارایی و سرعت سرور شما دارد.

وقتی پروسه نصب کامل شد روی Close کلیک کنید و زمانی که از شما خواسته شد که سرور را ریستارت کنید روی Yes کلیک کنید. وقتی سرور ریستارت شد مجدد وارد سرور شوید باید Server Manager به صورت اتوماتیک باز شود و پروسه نصیب را ادامه دهد. بعد از مدت کوتاهی باید پیغامی را دریافت کنید که به شما می گوید Hyper-V با موفقیت نصب شد(Hyper-V has installed Successfully) روی Close کلیک کنید.
1

تعداد صفحات : 1

موضوعات

 • ارائه دهندگان خدمات پرداخت در محل

 • اسکریپت های فروشگاه ساز

 • بازارچه محصولات و خدمات اینترنتی

 • سفارش طرح گرافیکی ، چاپ و نشر

 • خرید و فروش تبلیغات اینترنتی

 • مباحث و منابع آموزشی

 • مباحث دیگر

 • Colocation

 • فروش سرور مجازی

 • ثبت دامنه و میزبانی وب

 • موتور جستجو ، سئو و بهینه سازی

 • خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

 • فروش دامین

 • وب سرورها

 • معرفی سایت ، فروشگاه ، کانال و...

 • فروش پستی و پرداخت در محل

 • اشتراک گذاری

 • دیگر زبان ها

 • گفتگوی آزاد

 • درگاه های پرداخت

 • درخواست سرویس

 • فروش پنل پیام کوتاه،پیام رسان اجتماعی،تلفن مجازی

 • به دنبال کارمند هستم

 • محصولات نرم افزاری

 • خرید و فروش تلفن های همراه

 • محصولات چند رسانه ای

 • آموزشگاه گرافیک و انیمیشن

 • راه اندازی و مدیریت وب سایت اینترنتی

 • سوالات و مشکلات

 • نیازمند کار یا کارمند هستم

 • درخواست سرور مجازی

 • فروش نمایندگی هاستینگ

 • اسکریپت و قالب سایت

 • مباحث و منابع آموزشي

 • دامنه ، سایت ، گروه و کانال

 • محصولات فرهنگی آموزشی

 • اسکریپت های دیگر

 • به دنبال کار هستم

 • روابط عمومی بازارچه

 • برنامه نویسی

 • تبلیغات اینترنتی و بازاریابی آنلاین

 • کالاهای مصرفی فروشگاه اینترنتی

 • سایر محصولات و کالاها

 • سی پنل CPanel

 • ارائه دهندگان خدمات پرداخت اینترنتی

 • اسکریپت های مدیریت سایت و وبلاگ

 • Wordpress

 • شبکه های ویندوزی

 • سیستم های مدیریت محتوا

 • فروش انواع ماژول،پلاگین،قالب،افزونه،امکانات سفارشی

 • Proxy / Cache / Firewall

 • اوپن وی زد OpenVZ

 • فروش هاست اشتراکی

 • درخواست هاست اشتراکی

 • فروش سرور اختصاصی

 • وی ام ور Vmware

 • بازارچه محصولات سخت افزاری

 • سیسکو Cisco

 • سرویس دهندگان خارجی

 • پنل اس ام اس ، تلگرام و ...

 • نرم افزار

 • PHP-MySQL

 • همکاری در فروش

 • لپ تاپ و لوازم جانبی

 • Joomla-Mambo

 • کار آفرینی و مدیریت کسب و کار

 • اخبار دنیای فناوری

 • محصولات و نجهیزات ورزشی

 • 2

 • فروش انواع وب سایت،گروهای اطلاع رسانی

 • زیور آلات و جواهرات تزئینی

 • کیف ، کفش و پوشاک

 • سئو ، بک لینک و افزایش بازدید

 • فروش نقدی و پرداخت الکترونیک

 • پلاگین طراحی کنید و 200

 • آموزشگاه زبان های برنامه نویسی

 • عینک های طبی و آفتابی

 • مسائل مربوط به انجمن

 • فروش انواع لایسنس

 • وام های بانکی و تسهیلات کم بهره

 • CentOS

 • خدمات طراحی و گرافیکی

 • دايرکت ادمين DirectAdmin

 • درخواست سرور اختصاصی

 • خرید و فروش لوازم جانبی موبایل

 • ssd

 • ubuntu

 • ایده پروری ، ایده یابی و ایده پردازی

 • انجمن خیریه

 • درخواست انواع اسکریپت،سیستم عامل،نرم افزار و ..

 • متمرکزکننده کسب و کارهای اینترنتی

 • مباحث عمومی مرکز داده

 • بازی های رایانه ای

 • دامین

 • درخواست خدمات برنامه نویسی

 • نماد اعتماد الکترونیکی (اینماد)

 • راه اندازی و مدیریت فروشگاه اینترنتی

 • اثاثیه منزل و لوازم خانگی

 • فروش انواع اسکریپت،سیستم عامل،نرم افزار و ..

 • مباحث و منابع آموزش

 • مباحث و منایع آموزشی

 • کلوکسو يا ال ايکس ادمين Kloxo or LXAdmin

 • اتصالات به اینترنت و ارایه دهندگان پهنای باند

 • vBulletin

 • سرور مجازی

 • تا 70 درصد تخفیف فروش دامین

 • ارائه دهندگان وبلاگ فروشگاهی

 • آرایشی و بهداشتی

 • خدمات برنامه نویسی

 • خدمات کانفیگ سرور و وب سایت

 • درخواست نمایندگی هاستینگ

 • بازارچه خدمات برنامه نویسی

 • درخواست سخت افزار

 • ماژول ، قالب و افزونه ها

 • سرور اختصاصی

 • عطر ، اسپری و ادکلن

 • درخواست انواع ماژول،پلاگین،قالب،امکانات سفارشی

 • فروش سخت افزار

 • PHPNUKE

 • WHMCS

 • زن Xen

 • فروش ویژه شماره مجازی روسیه مخصوص تلگرام

 • شبکه های بی سیم

 • ساير مجازي سازي ها

 • دیگر سیستم ها

 • بازارچه کار و سرمایه

 • نیازمند php

 • هاست اشتراکی

 • تبلت ها و دیوایس های پرتابل

 • HTML-XHTML

 • ساير کنترل پنل ها

 • فروش عیدانه : آفر ویژه ارائه نمایندگی

 • Debian

 • دیجی سرور| فروش ویژه و استثنایی سرور مجازی از اروپا|256 مگابایت رم

 • درخواست توضیحات برای میزان مصرف cpu

 • ASP-ASP.net-Access-MSSQL

 • ارسال ایمیل تبلیغاتی و ایمیل مارکتینگ

 • شارژ خط به خط و کارت شارژ

 • درخواست خدمات کانفیگ سرور و وب سایت

 • درخواست پنل پیام کوتاه،پیام رسان اجتماعی،تلفن مجازی

 • ساعت ، تایمر و شمارنده

 • فیلم های آموزشی

 • ذخیره سازی / SAN /NSA

 • اسکریپت های مدیریت انجمن گفتگو

 • انجمن نظرسنجی

 • سایر لینوکس ها

 • کولرگازی

 • مالیات کسب و کارهای اینترنتی

 • لایک

 • درخواست کالا و خدمات

 • طراحی حرفه ای بنر

 • الگوریتم های روتینگ

 • شرکتهای خصوصی جا به جایی کالا

 • Review دیتا سنترها

 • JavaScript

 • فایروال سخت افزاری

 • بحث در مورد نرم افزار / سخت افزار مرکز داده

 • دو سرور بدون ستاپ هتزنر ex41-ssd

 • درخواست دامین

 • Diablo 3

 • گیاهان آپارتمانی و حیوانات خانگی

 • سایر مجازی سازی ها

 • سامان

 • US

 • پلسک Plesk

 • مدیریت

 • بزرگان

 • اکانتینگ Accounting

 • پلیر ها و پخش کننده ها

 • درخواست انواع وب سایت،گروهای اطلاع رسانی

 • نمایندگی میزبانی وب

 • فروشگاه صنایع دستی

 • سيتريکس Citrix Systems

 • سوالی در مورد فتوشاپ

 • AJAX

 • شبکه های لینوکسی

 • درخواست خدمات Payment Credit card

 • STP(Unshielded Twisted Pair)

 • هايپر وي Microsoft Hyper-V

 • نیروی انسانی

 • info

 • درخواست خدمات طراحی و گرافیکی

 • کردیت کارت ، گیفت کارت و ارز اینترنتی

 • Hard Enterprise

 • [بنـــر20 : طراحـی حرفه ای بنــر

 • ns1

 • یه مشکل در گوگل +1

 • مشکل با تمامی ماژول ها

 • صفحه اول گوگل و bing.com

 • 29IPs

 • سخت افزار

 • سیستم های بک آپ و بازیابی اطلاعات

 • trace

 • به مناسبت عيد سعيد فطر - ارائه درگاه پرداخت اختصاصی سامان

 • کارکرد عالی

 • ایندکس گوگل

 • onda

 • رفع خطای اتصال Remote به سرور MS SQL 2008 - Microsoft SQL Server

 • ساير لينوکس ها

 • %25 تخفیف دانشجویی

 • .info

 • KIMSUFI

 • معروف ترین سیستم همکاری در فروش

 • فروش سرور مجازی آمریکا با قیمت ویژه ( دائمی ) 512 =9

 • آموزش (10) mcsa

 • هايپر وي ام HyperVM

 • فروشگاه تبلیغاتی لونو

 • فروش دامنه های tp24

 • کلاسترینگ و محاسبات ابری

 • فروش ویژه اینترنت پرسرعت +adsl2 آسیاتک در سراسر کشور + 15

 • درخواست خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت

 • پذیرش نمایندگی فروش هاستینگ

 • آزمون تومر

 • جشنواره اقساطی فروش سرور اختصاصی ex-px هتزنر آلمان با 65٪ تخفیف

 • پشتیبانی

 • PHPBB

 • سرور مجازی ماهانه 7 هزار تومان ، تحویل آنی ، مجازی ساز kvm

 • هاستینگ نامحدود + دامین رایگان + 1 ماه گارانتی بازگشت پول + آپ تایم 99.99 فقط 29

 • آلوما ولت طرح دار

 • پلاگين

 • رپورتاژ

 • خدمات Payment Credit card

 • فروش vps ویندوز با رم 512 مگ وارز ساپورت مناسب دانلود و آپلود فقط 18

 • نیازمند پاکت حباب دار a5

 • 10

 • فروش Positive SSL با قیمت 19

 • افزایش قیمت دامنه های .com .biz

 • حتی بدون عضو

 • 4 ماه سرور های مجازی ویژه ! هرماه یک سری ! نوروز 90

 • انتشار مقاله

 • */ فروش سرور های هتزنر

 • مهر روی ناخن

 • Token Passing

 • عدم ست شدن ns7

 • بحث در مورد سرور های فیزیکی

 • 000

 • یاهو

 • آنالیز قیمتی ۳ ارز مجازی: بیت کوین

 • Bvlgari

 • هاست اشتراکی ایران

 • فروش (46) دامنه رند آی آر هرکدام 15

 • گم شدن دو مرسوله پستی به ارزش 450

 • JQuery

 • فروش انواع گواهینامه SSL

 • مینی کار: کار ایجاد کن

 • سئو ایندکس

 • Time & Date

 • [ - Custom PHP Code - ] نمونه کد

 • سرور مجازی هلند 11

 • پوستر

 • تعرفه طراحی وب سایت

 • در کنار شما

 • خرید و فروش گیرنده دیجیتال

 • ex40-ssd

 • ثبت دامنه org=14

 • آموزش (15) mcsa

 • سایتم هک غیر حرفه ای شده

 • پرسیوا

 • فروش ویژه مجموعه مقالات

 • 90درصد تخفیف! فروش ویژه سوپر آلفا

 • فروش سرور اختصاصی ex40

 • فروش دامنه sharjemoft.com

 • Reboot

 • Virtualizor

 • علمی

 • cpanel

 • مزایده فروش وبسایت بزرگ فروش پروژه

 • مباحث عمومی در مورد سویچ و روتر

 • دوربین عکاسی و فیلمبرداری

 • خبر مهم

 • فروش ویژه پنل پیام کوتاه کاربری با تعرفه ارسال ثابت 87 ریال از اپراتور 3000 با ماژول whmcs

 • Xlhost

 • اکانت پریمیوم همزمان رپیدشیر

 • سامانه پیام کوتاه با خط 10 رقمی فقط 5

 • خريدار عمده بازي ps1

 • سرور مجازی با رم 256 فقط 7

 • dv

 • آفر ویژه سرور اختصاصی از Los Angeles

 • نمایندگی دایرکت ادمین

 • برنامه نویسی نرم افزار تلفن همراه

 • IPS

 • سئو

 • تفاوت phpbbو vBulletin

 • چک

 • آپدیت خودکار nod 32 بدون وارد کردن یوزر

 • اداری

 • سرور مجازی ارزان آلمان

 • انجمن

 • شبکه های tcp/ip

 • فرانسه

 • سايت هاي دانلود

 • سرور مجازی ایران ویندوز/لینوکس: یک گیگابایت رم+100 گیگابایت هارد+50گیگابایت پهنای باند > ماهیانه 30

 • هدر

 • آموزش (16) mcsa

 • با این روش

 • Paypal

 • خریدار اسپمر وبلاگ (میهن بلاگ

 • ساختمانهای درحال ساخت تهران

 • فروش ویژه سرور مجازی مدیریت شده | رم 4 18

 • 100t | رم 1024 = 17

 • رابطه بين 11سپتامبر

 • 16G RAM

 • تجارت الكترونيك

 • تنظیم پروپوزال و انگیزه نامه (کارشناسی ارشد، پیش دکترا، دکترا) Proposal

 • U43JC

 • شاخهای سیستم عامل لینوکس

 • آموزش (11) mcsa

 • سئو سایت

 • Rapidshare

 • قالب

 • فروش بک لینک ماهانه و رپورتاژ دائمی در دو سایت با اتوریتی های 38

 • HP DL160 G6

 • BootStrap

 • 2x1TB or 256GB SSD

 • طراحی هدر

 • آمریکا

 • مخابرات مرکز داده

 • نرم افزار تبلیغات در تلگرام

 • فروش ویژه سرور مجازی از المان

 • [25% تخفیف دائم] فروش ویژه سرور اختصاصی هتزنر سری ex

 • دامنه با پیج اتوزیتی 22

 • کنسول های بازی و لوازم جانبی

 • خريدار عمده دستگاه دور كننده گربه

 • Graphicriver

 • 412

 • Internal Error

 • 1090

 • خرید ساعت ck

 • مباحث کلی و راه حل دیتا سنتر

 • آفر ویژه رپورتاژ

 • سربرگ انجمن

 • میخام یک فروشگاه دیجیتال انلاین بزنم

 • جستجو آجاکس

 • تیم نویسنده حرفه ای 10 نفره

 • @@@* پیش فروش سرور مجازی آمریکا (Denver

 • تراکت

 • 3al.ir

 • صدور ویزا کارت

 • host

 • اسکریپت

 • بدلیجات
  آمار سایت
 • کل مطالب : 2,039
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلین : 19
 • تعداد اعضا : 0
 • بازدید امروز : 4,671
 • باردید دیروز : 7,604
 • بازدید هفته : 12,275
 • بازدید ماه : 127,777
 • بازدید سال : 658,785
 • بازدید کلی : 3,679,931